Natuurwet blijkt te onduidelijk Popsubsidie vaak moeilijk Vogels verstrikt in wieken Analyse gevolgen krimp Grensoverschrijdende anti-drugscampagne Het kan nog twee dagen! Verburg gaat in Brussel praten over hoe richtlijn moet worden uitgelegd. Windturbineparken op de Noordzee gevaar voor trekvogels. Basisonderwijs komt in financiële problemen bij bevolkingsafname. Symposium belicht kansen fondswerving voor festival en podia. Zestig procent van bezoekers coffeeshops stoned achter het stuur. Kies de mooiste Zeeuwse poster van 2008 op www.pzc.nl/poster PZC Vrijdag 10 april 2009 I 29 door Jeffrey Kutterink DEN HAAG - Minister Gerda Ver burg (CDA, LNV) wil kijken welke ruimte de Natuurbeschermingswet biedt om ondernemers een helpen de hand toe te steken. Want voor hen is het volstrekt onduidelijk wat wel en niet mag in en rond be schermde natuurgebieden. Dat zegde minister Verburg gistera vond toe aan de Tweede Kamer tij dens een spoeddebat over een uit spraak van de Raad van State. Het gerechtscollege vernietigde vorige week de milieuvergunning van een boer in de Brabantse Peel omdat die de natuur te veel schade zou toebrengen. Die uitspraak zet Natu- ra-2000-gebieden op slot, vreest CDA-Kamerlid Ger Koopmans. Niet alleen de Kamer, ook het kabi net is bezorgd over de consequen ties van de uitspraak, zo bleek gis teravond. Want hoe ver die precies reikt, is niet duidelijk. Verburg gaat niet inhoudelijk sleu telen aan de Natuurbeschermings wet, verzekerde ze. Dat kan ook niet, omdat die is gebaseerd op ver plichte Europese richtlijnen. Wel wil ze proberen de wet zodanig te verduidelijken, dat ondernemers in en rond Natura-2000-gebieden we ten waar ze aan toe zijn als ze hun Minister Gerda Verburg (CDA, LNV) wil kijken welke ruimte de natuurbeschermingswet biedt om ondernemers een helpende hand toe te steken. bedrijf willen aanpassen of uitbrei den. Zo kunnen ze een vergun ning aanvragen die Raad van Sta te-proof is. Ondernemers die voor 1 februari (onder de oude wet) een vergun ning hebben aangevraagd, lopen het risico door de Raad van State te worden teruggefloten. Dat heeft te maken met een vaag begrip in de wet. Bedrijven mogen namelijk geen 'significant negatieve gevol gen' hebben op het beschermde na tuurgebied. Verburg gaat met de Europese Commissie" praten om dat begrip 'beter te kunnen dui den'. Verburg: „Het is aan onderne mers of ze hun aanvraag die is ge baseerd op de oude wet intrekken en opnieuw indienen." „Natura-2000 is een nieuw avon tuur. Het gaat om de balans tussen economie en ecologie. Het is een niet-geplaveide route, met soms te genslagen. Dat verandert de ko mende jaren niet." De uitspraak van de Raad van Sta te heeft geen gevolgen voor de aan leg van" wegen, verwacht minister Camiel Eurlings (CDA, Verkeer). door Jeffrey Kutterink DEN HAAG - Het windmolenpark dat voor de Walcherse kust moet komen, zorgt samen met de turbi neparken voor de Belgische kust (op de grens met Zeeland) voor problemen voor trekvogels. Ecoloog Han Lindeboom van Ima- res waarschuwde daar gistermid dag voor tijdens een hoorzitting in de Tweede Kamer. Hij zei dat het voor trekvogels moeilijk wordt om de wieken te ontwijken, omdat de windparken dicht bij elkaar liggen. Hij pleitte ervoor bij het bouwen van de parken rekening te houden met de rijke visgebieden. De Stichting voor Wetenschappe lijk- en Natuurbeleid gaf aan dat weer meer fosfaat op zee moet worden geloosd. De fosfaatver vangers in wasmiddelen zijn een grotere aanslag op het milieu en zorgen voor een minder grote vis stand. Visserijbioloog Ad Corten zei dat daardoor ook de stand van schaal- en schelpdieren is teruggelopen. Lindeboom: „Het is niet duidelijk wie profiteert van extra fosfaat in zee, kwallen of vissen." ONTDEK AL ONZE AANBIEDINGEN OP W W W. I N T E RI E U R-PA AU W E N L Zonnemaire ligt vlakbij Zierikzee; 50 autominuten uan Rotterdam, Roosendaal en Terneuzen. door Jeffrey Kutterink DEN HAAG - Staatssecretaris Sharon Dijksma (PvdA, Onderwijs) gaat met provincies en het onderwijs onderzoeken hoe de kwaliteit van basisscholen te waarborgen als de bevolking in een regio sterk krimpt. Ze zegde dat de Tweede Kamer gis teren toe. CDA-Kamerlid )an Jacob van Dijk: „Middelgrote scholen in regio's met grote bevolkingskrimp zien het aantal leerlingen snel te ruglopen. Maar ze hebben nog steeds acht klaslokalen, docenten en ondersteunend personeel no dig. Dat leidt tot grote financiële problemen." Hij werd gesteund door een Ka mermeerderheid. Dijksma: „In de financiële regelingen voor het ba sisonderwijs wordt al rekening ge houden met de demografische ont wikkelingen en afnemende aantal len leerlingen." Toch had de Ka mer het idee dat ze het probleem niet serieus nam en voerde de druk op. Dijksma zegde toe in de loop van het jaar te komen met een analyse en mogelijke oplossin gen. door Ali Pankow MIDDELBURG - Het binnenhalen van landelijke subsidies voor pop projecten en -festivals vergt veel kennis van zaken en geduld. Het woud aan voorwaarden vormt vaak een belemmering voor kleine gemeenten en voor organisaties die uitsluitend met vrijwilligers werken. Dat was een van de con clusies gistermiddag tijdens het symposium in De Spot in Middel burg. Dat diende als start van de driedaagse conventie van Poppunt Zeeland. „Soms is het maar beter een kwartje op een pilsje te zetten en al die moeite voor een paar hon derd euro subsidie achterwege te la ten", constateert wethouder Jan Borstelaar van Veere. Karin Kloos ter van het Nederlands Fonds voor de Podium Kunst (NFPK) moet hem gelijk geven. Soms echter loont het volgens haar wel de moeite zich door dat woud van voorwaarden heen te werken. „En als er moeilijkheden zijn bij een aanvraag, bel ons dan. Wij zijn geen enge mensen", aldus Kloos ter. Dimitry Kleijer van festival Schel- depop in Terneuzen zal zeker aan kloppen bij het NFPK. „Ons festi val is beslist boven-lokaal. In dat opzicht voldoen we zeker aan de ei sen", zegt Kleijer. Hij werkt als be roepskracht voor de festivalorgani satie, maar hij kan zich voorstellen dat fondswerving op een vrijwilli- gersclub een zware wissel trekt. Dennis Sommeijr van Klomppop in Ovezande weet daar alles van. „Bovendien kampen wij met het probleem dat we niet voldoen aan de voorwaarden, omdat we van oorsprong een welzijnsstichting zijn. „We overwegen daarom een aparte stichting voor het festival op te richten." Popconsulent Cor de Jonge infor meerde naar de kansen van subsi die van het nieuwe Fonds voor Cultuurpartipatie voor een educa tieproject vanuit Bluesfestival Kwa- dendamme. „Te lokaal, tenzij het project een voorbeeld biedt voor andere organisaties",oordeelde In ge Reinarz. In dit verband ziet zij meer mogelijkheden voor de dan ce-workshops die Martin Priem in Zeeland op poten wil zetten. 1^ Gemeenten, poppodia en festival- organisaties in Zeeland lopen aan tegen een woud aan voor waarden bij subsidieverzoeken aan landelijke fondsen. door Wout Bareman TERNEUZEN - Bezoekers van Zeeuw se coffeeshops krijgen sinds deze week een waarschuwing mee: ach ter het stuur kruipen als je net hebt geblowd, is levensgevaarlijk. Uit onderzoek blijkt dat een kleine zestig procent van de coffeeshop- bezoekers stoned met de auto te rug naar huis rijdt. Op initiatief van het Euregionaal Veiligheidsoverleg Scheldemond en de Scheldemondraad is de grensoverschrijdende campagne Don't Blow and Drive gestart. Die is gericht op Nederlandse, maar vooral ook Belgische en Franse be zoekers. Ze worden bestookt met folders, stickers en - in de shops zelf - met balpennen en biervilt jes. Ook is er een speciale website in het Nederlands en het Frans. Het project wordt begeleid door het Regionaal Orgaan Verkeersvei ligheid Zeeland en de Belgische te genhanger, het Belgisch Instituut voor de Verkeersveiligheid. De Nederlandse, Belgische en Fran se politiediensten zijn overigens niet tevreden over de manier waar op bij controles moet worden vast gesteld of iemand onder invloed van drugs achter het stuur zit. De tests zijn te omslachtig en te tijdro vend. In België wordt daarom een wetswijziging voorbereid, die de veel simpelere speekseltest moge lijk maakt. Ook in Nederland gaan stemmen op die test in te voeren. Ontdek. c paasdag >n u>t o"ze iladef°nte Catatya uaHl fctiemodei Vanaf ^95 -fopklassie' Leolux itroductie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 31