Dagelijks leven helpt Prijs zakt vooral bij duur huis F*#!ing Flushing PZC 2 I Vrijdag 10 april 2009 PZC De krant 5 weken voor 15 euro! Woningen in Zeeland 3,9 procent goedkoper dan eind vorig jaar. ONDINE VAN DER VLEUTEN Het was negen uur 's avonds en ik fietste op straat, toen iemand mij aanriep. „Miss! Hello, miss! Do you speak English?" Ik remde af. Het was een oude man met een plastic zakje, onberispelijk gekleed, maar met een witte stop pelbaard en tandenloze mond. Hij stelde zich voor. Raymond was drie uur geleden van de veerboot gekomen. Drie uur liep hij al in 'fucking Flushing', twee kerken had hij al bezocht, maar geen priest die hem aan een slaapplek kon helpen. Bij het Witte Huis was hij al geweest. „I don't want to sleep be tween drunks and junks." Daar kon ik hem geen ongelijk in ge ven. De politie dan? Hij sputterde verontwaardigd. Zo'n naar urine stinkende politiecel? Never Raymond haalde Raymond was onderweg naar een theezakje uit Denemarken, legde hij uit. Waar om, bleef vaag. In zijn vader de plastic tas land, Engeland, had Raymond kind noch kraai en trouwens, geld had hij ook niet. Dat probeerde hij onderweg te verdie nen met baantjes. Ik vroeg hoe oud hij eigenlijk was. Sixty, zei Raymond, en keek me verwachtingsvol aan. Ik besloot hem maar af te leveren bij een bruine kroeg waarvan ik de kastelein kende. „Daar kun je vast wel tot sluitingstijd blijven hangen. En hier heb je geld. Kun je een kopje koffie kopen." De weg naar de kroeg verliep in stilzwijgen. Hij had de hoop al opgege ven, zag ik. Even later leverde ik Raymond af bij de kroegbaas, die mijn verhaal hoofdschuddend aanhoorde. Raymond haalde een theezakje uit de plastic tas. „Can 1 have some hot water?", vroeg 'hij. De kastelein schudde van nee en keek mij licht verwijtend aan. Toen ik een half uur later vertrok, zat Raymond in elkaar gedoken op een stoel. Ik wilde iets bemoedigends zeggen, maar kwam niet verder dan 'Dag!' Raymond zweeg en staarde naar de grond. Fucking Flushing. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118-43 4000 Uitgever/directeur Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118-43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118-43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T: 0113- 31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111- 45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland T: 0118- 43 4070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer, Zorg Onderwijs. Educatie. Onroerend Goed T: 076- 531 2277 E: segmentteam@bndestem-pzc.nl Familieberichten: 088- 0139 999 Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vui het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088-013 99 10 Toets 1bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over LezersExtra Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17 00 uur Zat 08.00-1. PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 23,50 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 66,25 (acceptgiro €69,25) Jaar €254,00 (acceptgiro €257,00) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening De PZC gaat zorgvuldig om m et persoonsgegevens. In het colofon treft u nadere informatie Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: een vast abonnement met automatische betaling van 66,25 per kwartaal (NA14) een vast abonnement met betaling per accept van 69,25 per kwartaal (NA14) O ik neem een proefabonnement van 5 weken voor 15,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (P5) Stuur de bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050, 5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088 -013 99 10 voorletters Over twee jaar mogen onrustige dementerenden niet meer worden vastgebonden. Verpleeghuis Ter Valcke in Goes werkt hard aan verbetering. door Nadia Berkelder Het klinkt schokkend: in bijna elk verpleeghuis in Nederland is het nog steeds de gewoonte om dementerende bejaarden in hun bed of op hun stoel vast te zetten. Ook in instellingen voor verstande lijk gehandicapten komt dat veel voor. Bij verpleeghuis Ter Valcke in Goes loopt op dit moment een project om het gebruik vari 'on rustbanden' sterk te verminderen. En met succes. Zorginstellingen hebben het liever over 'fixeren' dan over vastbinden, maar de uitwerking is hetzelfde: mensen worden beperkt in hun bewegingsvrijheid. Ze krijgen een brede band om hun middel die hen verhindert uit bed te gaan of op te staan uit hun stoel. „Bij ruim 'Het aantal mensen bij wie de banden nog worden gebruikt, is gehalveerd' twintig van de 157 cliënten in het verpleeghuis gebruikten we de af gelopen jaren een band in bed of een band in een stoel", vertelt Wil de Rond, hoofd zorgverlening van Ter Valcke. „Eigenlijk wil je men sen pas in het uiterste geval van hun vrijheid beroven, en het liefst natuurlijk helemaal niet. Zo'n band kan ook wonden veroorza ken, 1 ndien kan het gebruik ervan tot psychische schade lei den." Het verpleeghuis doet mee aan een project van het ministerie van Volksgezondheid dat het gebruik van onrustbanden moet terugdrin-, gen. „We zijn in januari begonnen met zes afdelingen, nu zijn er al zes bijgekomen. Bij mensen die nieuw komen, worden de banden niet meer gebruikt. Inmiddels is het aantal mensen bij wie de ban den nog worden gebruikt, gedaald tot tien of elf. Dat is de helft." De banden worden gebruikt bij mensen die slecht ter been zijn en toch gaan lopen. „Dan bestaat het gevaar dat ze vallen. Op die leeftijd kan een gebroken heup tot de dood leiden, als mensen er bijvoor beeld een longontsteking bijkrij- gen." De angst is dat mensen vaker vallen als de banden niet meer worden gebruikt. „Dat klopt", zegt De Rond. „Er wordt wel ietsje meer gevallen, maar er heeft nog niemand iets gebroken. En het le ven is natuurlijk ook niet zonder risico. Vallen kun je thuis ook, als je gezond bent." De zorg krijgt vaak het verwijt mensen in de ban den te leggen om ervan af te zijn. Toch is het ook vaak de familie 'die de mensen in de banden praat', zegt De Rond, omdat ze bang zijn dat hun familielid iets overkomt. „En wij zijn er in het verleden te snel toe overgegaan om mensen met een band in bed te leggen. Als je niet uitkijkt, blijft dat zo tot hun dood." Het gebruik terugdringen van on rustbanden klinkt gemakkelijk, maar is het niet altijd. „Ie moet het langzaam afbouwen. Als je mensen jarenlang in hun bewe gingsvrijheid hebt beperkt, zijn hun valreflexen afgenomen." Bo vendien vraagt het een andere ma nier van denken van medewekers. „Je kunt onrust voorkomen, door bijvoorbeeld boodschappen te gaan doen met een bewoner, of een stukje te gaan lopen. Je moet zoeken naar de oorzaak van de on rust: moet die meneer naar de wc? Heeft hij blaasontsteking? Soms komt onrust ook voort uit psychi sche beleving, uit wanen of ang sten; haal die maar eens naar bo ven bij mensen die nauwelijks kunnen communiceren." Of er meer personeel nodig is voor de nieuwe manier van werken? „We werken in de zorg natuurlijk wel met een kraptemodel. In prin cipe zou meer personeel wel hel pen. We zijn de laatste jaren over geschakeld naar kleinschalig wo nen. Vroeger hadden we afdelin gen van vijftien personen, nu wo nen er zes mensen. De omgeving 'Je moet zoeken naar de oorzaak van de onrust: moet die meneer naar de wc?' is nu veel rustiger en overzichtelij ker. Mensen kunnen een rondje lo- pen door de tuin. Het dagelijks le ven terugbrengen in de omgeving heeft geholpen om de onrust voor bewoners terug te dringen." Niet alleen door het gebruik van onrustbanden worden verpleeg huisbewoners beperkt in hun vrij heid. Veel dementerenden worden rustig gehouden met kalmerende medicijnen, soms worden ze in de gaten gehouden met een bewe gingsmelder in hun kamer. Dat kan onschuldig lijken, maar het blijft een inbreuk op iemands le ven. „Ik zou ook niet willen dat de buren wisten dat ik 's nachts rond liep", zegt De Rond. „We zijn nog heel erg zoekende, we hopen dat de alternatieven die we hier ont dekken, ook toepasbaar zijn voor anderen." Wil de Rond van Ter Valcke. foto Willem Mieras door René Schrier MIDDELBURG - De huizenprijzen in Zeeland zijn in maart met 3,9 pro cent gedaald ten opzichte van het laatste kwartaal van 2008. Die da ling wordt veroorzaakt door wo ningen in de hogere prijsklasse. Opvallend is dat twee-onder-een- kap huizen nagenoeg niet aan prijsdaling onderhevig zijn. In Zeeuws-Vlaanderen wordt voor een gemiddelde woning 162.000 euro betaald. Een jaar geleden lag dat op hetzelfde niveau. Boven de Westerschelde werd een jaar gele den in het eerste kwartaal nog ge middeld 204.000 euro voor een woning betaald. Nu is dat gemid deld 200.000 euro. Veel mensen wachten even met het te koop aanbieden van hun huis. Daarvoor' zijn twee belangrij ke redenen: óf ze wachten tot de huizenprijzen weer stijgen, óf ze wachten tot nieuwe woningen ge reed zijn. De start van een aantal nieuwbouwprojecten laat momen teel op zich wachten. De verkoop tijden van huizen zijn langer ge worden. Een gemiddelde woning staat 136 dagen te koop boven de Westerschelde en 161 dagen in Zeeuws-Vlaanderen; een toename van respectievelijk 17 en 28 pro cent. Voor starters op' de woningmarkt is de huidige periode niet slecht. Er is veel aanbod, wat ruimte biedt voor onderhandelingen. Bo vendien is de hypotheekrente laag en er zijn gunstige (subsidie)rege lingen. Cijfers woningmarkt In Zeeland daalden de prijzen met 3,9 procent ten opzichte van eind 2008. Op dit moment worden in Zee land 2013 woningen te koop aangeboden. Daarmee is het aanbod met vijf procent toegenomen. »- De gemiddelde daling van de huizenprijzen in Nederland be droeg de afgelopen drie maan den 3,1 procent.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 2