marend geweest' 'De rol van aardgas zal veranderen van basisvoorziening naar back-upvoorziening'. Pieter Trienekens, lid van de Raad van Bestuur van de Gasunie PZC Vrijdag 10 april 2009 1 1 Emmen Alkmaar van en naar Rusland, en de bouw van een gasterminal in de haven van Rot terdam. Hier zal vloeibaar gas worden opgeslagen en verhandeld, dat per mammoettanker uit Noord-Afrika en het Midden-Oosten wordt aangevoerd. Daarmee wordt de afhankelijkheid van Rusland, dat zich de afgelopen ja ren niet altijd een betrouwbare leveran cier toonde, een stuk kleiner. Het gasleidingennet zal over vijftig jaar nog steeds een belangrijke rol spelen, verwacht Trienekens. „De rol van aard gas zal veranderen van basisvoorzie ning naar back-upvoorziening. Wind en zonne-energie zijn onbetrouwbare bronnen, ze leveren niet constant. Gas kan die dalen opvangen." Daarvoor is onder andere opslag van gas noodzakelijk. Bij Norg en Grijps- kerk gebeurt dat al in lege gasvelden. In de buurt van Veendam worden over twee jaar lege zoutcavernes, grondlagen waaruit zout is gewonnen, daarvoor gebruikt. Om het makkelijk winbare gas uit het Groningen-veld te sparen, ligt sinds de jaren '70 de nadruk op winning uit kleine velden. In hoeverre die kleine velden worden opgemaakt, hangt van de gasprijs af Hoe hoger die is, hoe rendabeler het boren. „De huidige klei» ne velden voldoen nog zeker tot 2025. En er zijn nog nieuwe aan te slaan", vertelt Bard ter Haar, directeur ver koop van de NAM. Steeds kleinere in stallaties, die makkelijk zijn te verplaat sen, drukken de exploitatiekosten. Niemand kon vijftig jaar geleden be vroeden dat gas nu zon belangrijke rol in ons land zou gaan spelen. Oud-NAM-medewerker Jan Uhleman, nu 79, begon in 1963 in een klein kan toortje in Sappemeer. Ver weg van zijn woonplaats Delft. „In het begin moes ten we vooral wachten op boormateri- aal uit de Verenigde Staten. We had den nog geen idee over wat ons te wachten stond." Grens continentaal plat (zeegrens) j del ontstond al direct na de Twee de Wereldoorlog." En dat er zonder gas bijvoorbeeld geen dure Oosterscheldedam zou zijn geweest, durft De Jong niet te zeggen. „Dan waren we waar schijnlijk wel op een andere ma nier aan geld gekomen. We doen soms alsof we na de oorlog ontzet tend arm waren, maar dat is niet waar. Nederland is in de twintig ste eeuw altijd een erg rijk land ge weest. Zonder gas zouden we ook welvarend zijn geweest." Sterker, de goudmijn heeft Neder land ook nadelen gebracht. Onder economen bestaat daarvoor zelfs een aparte term, de Dutch disease, de Nederlandse ziekte: rijkdom maakt lui. En: „We exporteren veel gas, waar door de wisselkoers van de gulden ■kunstmatig hoog bleef De overige export had daar last van, met na me in tijden van crisis." „Nederland is België plus aardgas", zei WD-kopstuk en voormalig Commissaris der Koningin in Gro ningen Henk Vonhoff. Belgische wegen zijn bijvoorbeeld slechter. De long: „Dat heeft een andere re den, omdat veel bestuurslagen be trokken zijn bij de aanleg en on derhoud. België is ook een rijk land met wellicht een iets minder uitgebreid sociaal stelsel. Zij heb ben langer de kolenmijnen kunst matig opengehouden, dat was in een Nederland zonder gas mis schien ook gebeurd." Schematische weergave aardgasvelden in Nederland Gasveld Groningen 'Slochteren' Haarlem Amsterdam Enschede Utrecht 50 km Cijfers en feiten gasveld Groningen Eén van de grootste gasvelden ter wereld Ontdekt in 1959; start productie 1963 Oorspronkelijk winbare hoeveelheid gas: 2.700 a 2.800 miljard m3 60 procent van het gas is gewonnen Diepte: bijna 3.000 meter; dikte gashoudende laag: ca. 100 meter Afmetingen: ca. 900 km2 Oorspronkelijke druk: ca. 350 bar Aantal geboorde putten: ca. 300, verspreid over 29 productielocaties Bovenop het gas Het aardgas heeft Gronin gen voordelen als werkgele genheid gebracht. De ge meente Slochteren onder vindt echter ook een groot nadeel. Brussel beschouwt de gemeente als steenrijk, vanwege de bodemschat, en Slochteren loopt daar door subsidies mis. Dat de aardgasbaten naar Den Haag vloeien, maakt de ambtenaren van de Europe se Unie niet uit. De laatste jaren worden Drenthe en Groningen regel matig opgeschrikt door lich te aardschokken. Scheuren in gebouwen zijn het ge volg. Een link met de gas winning ligt voor de hand, maar is meestal niet bewe zen. P- Vorig jaar is de gaswinning infographic Ronald Visser foto NASA bron; NAM bij Franeker stopgezet, om dat uit onderzoek bleek dat de bodem sneller daalde dan voorzien. Enkele boerderijen in het uitgestrekte Oost-Gronin- gen staan bovenop de gas bel, maar hebben geen aan sluiting op het aardgas, om dat ze te ver van de hoofd aansluiting staan. Een aan sluiting is daardoor te duur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 11