Vijftig jaar Slochteren 'Zonder gas waren we ook wel Gasopbrengst heeft pijn verzacht in moeilijke tijden. Vijftig jaar geleden werd de enorme aardgasvoorraad in de Groningse aarde ontdekt. Nu de bodem van de goudmijn langzaamaan in zicht komt, wil de Gasunie zich toeleggen op andere toepassingen. Groen gas bijvoorbeeld en de opslag van CO, 'De huidige kleine velden voldoen nog zeker tot 2025' 10 Vrijdag 10 april 2009 PZC Wie doet wat? De Nederlandse Aardolie Maatschappij (NAM) is eigen dom van Shell en Exxon Mo bil (beide 50 procent) en werd in 1947 opgericht na de vondst van aardolie in het Drentse Schoonebeek. Een jaar later werd voor het eerst gas naar boven gehaald, in Coevorden. t» De NAM heeft in Nederland de meeste concessies van de staat gekregen voor winning van gas en olie. Amoco, eigen dom van he Britse concern BP, haalt nabij Alkmaar aard gas uit de grond. Vermilion uit Canada wint gas bij Frane- ker. In 1963 werd de Gasunie op gericht als verkooporganisatie van het Nederlandse aardgas. In hoog tempo legde de Gas unie de noodzakelijke infra structuur aan. Binnen tien jaar beschikte driekwart van Ne derland over aardgas, na onge veer twintig jaar 98 procent. Sinds kort is het leidingennet in Noord-Duitsland ook eigen dom van de Gasunie. Op last van de overheid is in 2005 een splitsing gemaakt tussen de leverancier van het aardgas en de beheerder van het netwerk. Daarmee kun nen ook anderen gebruikma ken van de leidingen. Sinds dien werkt de handelsdivisie van de Gasunie juridisch zelf standig onder de naam Gas- terra. Wat moeten we met al dat gas, vroegen aandeel houders van Shell en Es- so zich vijftig jaar geleden af! Hun Nederlandse Aardolie Maatschap pij (NAM) had een geweldige ont dekking gedaan in de Groningse bodem, maar de toekomst zou kernenergie zijn. Snel opmaken werd het parool en dat kon het bes te door alle Nederlanders te laten koken en stoken met aardgas. Bin nen tien jaar was heel Nederland aangesloten op het aardgasnet. Was de enorme gasbel er niet ge weest, dan zouden we nu veel meer afhankelijk zijn geweest van kernenergie, zoals bijvoorbeeld Frankrijk. Dat stelt Herman de Jong, directeur van het N.W. Post humus Instituut in Groningen, dat zich bezighoudt met economische en sociale geschiedenis. „De discus sie over kernenergie werd door het gas uitgesteld naar de jaren ze ventig. Toen werd er veel negatie ver over kernenergie gedacht." En dus bleef het aantal centrales op kernenergie in Nederland steken op twee. Zonder het Groningse goud zou den we minder geld hebben te be steden. Tussen 1965 en 2004 is een slordige 159 miljard euro aan aard gasbaten de staatskas ingevloeid. Maar het aardgas heeft volgens De Jong niet voor ingrijpende veran deringen gezorgd in ons land, zo als veel mensen denken. Neem het sociale stelsel. „De wet geving daarvan dateert uit de jaren vijftig, al voor de vondst van het gas", stelt de Groningse weten schapper. Het heeft echter wel de pijn verzacht in moeilijke tijden, in de jaren zeventig en begin jaren tachtig. „Door de aardgasbaten kon het dichten van het begro tingstekort worden uitgesteld." En het gas als smeerolie van onze samenleving? „De baten maakten het soms makkelijker voor een ka binet om aan wensen van de TWee- de Kamer tegemoet te komen. Maar de opzet van het poldermo- door Niek Opten Vol gas "W" an boeren heb ik ver- stand, niet van boren.' Boer Boon in Slochte- ren reageerde in 1958 niet bepaald enthou siast op het bericht dat er mogelijk on der zijn grond een olie- of gasveld zou liggen. Bovendien had de Nederlandse Aardolie Maatschappij (NAM) zijn land uitgekozen om de eerste boorput te slaan. Boons humeur veranderde op slag_ toen de schadevergoeding ter sprake kwam voor de boortoren. „Die be droeg 2,5 keer de grondopbrengst van het bepaalde stuk land per jaar", herin nert Gerard Borghuis (79) zich nog goed. Hij was destijds werkzaam op de juridische afdeling van de NAM in Ol- denzaal. De proefboring in juni 1959 zou het be gin zijn van een nieuw tijdperk: onder Oost-Groningen bleek een reusachtig aardgasveld te liggen. De eerste schat tingen, 60 miljard kubieke meter, wer den in een lange reeks naar boven bij gesteld. Uiteindelijk bleek het om ruim 2.700 miljard kuub te gaan. Late re boringen bewezen dat op nog veel meer plekken in het noorden en de Noordzee kleinere gasvelden lagen. Gas zou de energiebron van alle huis houdens worden. Daarvoor werd een fijnmazig netwerk in de Nederlandse bodeni aangelegd. De leidingen stel den de inmiddels opgerichte Gasunie en de overheid voor tal van vragen. Zo bestonden er nog geen eisen voor la waai in een natuurgebied. Een land goed in Ommen bleek een goede plaats voor het eerste compressorsta tion, waarmee transport over lange af standen mogelijk werd. De burgemees ter van Ommen bedacht de volgende oplossing voor boer Niens, die enkele honderden meters van het station woonde. „Boer Niens moet zonder ge luidsoverlast 's winters met open raam kunnen slapen." Dat bleek een werk baar criterium. Inmiddels is ruim de helft van het Groningen-veld ver bruikt. „De binnenlandse productie halveert de komende twintig jaar en de vraag zal nog licht toenemen. Invoer van gas uit het buitenland is dus steeds belang rijker, met daarnaast steeds meer de fo cus op duurzame energie", vertelt Pie- ter Trienekens, lid van de Raad van Be stuur van de Gasunie. Hij geeft zijn be spiegelingen op de bovenste etage van de 'Apenrots', het imponerende onder komen van de Gasunie aan de rand van de stad Groningen. Om het wegvallen van de eigen pro ductie op te vangen, gaat de Gasunie zich onder meer toeleggen op trans port van groen gas en CO, door de ei gen transportleidingen. Energieprodu- centen willen CO.ondergronds gaan opslaan om het broeikaseffect tegen te gaan. Groen gas is net als groene stroom duurzaam opgewekt. De productie er van staat nog in de kinderschoenen. Er zijn vijftien aanmeldingen van bedrij ven om mee te doen aan een proef in Zwolle. Groen afval, bijvoorbeeld van het snoeien van bomen of planten, wordt dan omgezet in gas, dat wordt opgenomen in het regionale aard- gasnet. Nederland zal steeds meer de functie van 'gasrotonde' gaan vervullen. Dank zij het fijnmazige leidingennet en ver bindingen met de naaste buren is Ne derland hét gasknooppunt in West-Eu ropa. Die rol wordt nog versterkt met de aanleg van Nord Stream, een pijplei ding over de bodem van de Oostzee Slochteren in 1959. foto NAM

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 10