Dansen in Voetspoor door Afrika De Cantorij in Hulst voert mor gen, Goede Vrijdag, een spe ciaal passieconcert uit: Via Crucis van Liszt voor koor en piano, een muzikale vertaling van de Kruis weg. Het koor voerde dit werk al eerder uit, maar een jaarlijkse tradi tie zit er nog niet in. Gedacht wordt aan één keer in de drie jaar. Via Crucis is een uitgelezen aanvul ling op de passiemuziek, een kans voor de liefhebbers die een Pas sion een erg lange zit vinden. „Het werk is technisch moeilijk en zit vol emotie. Via Crucis is puur sfeer met veel klankkleuren en prachtige harmonieën", zegt diri gent Anton de Kort. „Liszt was een magiër. Zijn muziek betovert niet alleen de toehoorder, maar www.pzc.nl/uit selectie Reijn Goed Anderson My Favorite Scar PZC Donderdag 9 april 2009 5 door Ali Pankow Een land moet je voelen. Pas dan begint het te broeien en te spran kelen, weet artistiek en zakelijk leidster Lia Sorber van Balletstu dio Free in Goes. Zij staat met haar school en alle mensen die daarbij betrok ken zijn aan de vooravond van Voetspoor door Afrika. Dat is de titel dit keer van de tweejaarlijkse voorstelling die vanaf vrij dag acht keer wordt opgevoerd in theater De Mythe in Goes. Lia Sorber zette ten behoeve van deze pro ductie dan ook haar eigen voetsporen in Afrika. Samen met haar man Kees Sorber toog zij vorig jaar oktober naar Kameroen. „Dat land wordt vaak 'Afrika in het klein' ge noemd, omdat er aan planten en dieren al les leeft wat dit hele werelddeel te bie den heeft." Azië trok haar altijd meer. Daar deed zij ook inspiratie op voor De Zijderoute, de succesvolle uitvoering van twee jaar geleden. „Afrikaanse dansen en muziek spraken me wel aan, maar om er nou op vakantie te gaan", verwoordt Sor ber haar terughoudendheid. Die heeft ze echter overwonnen toen ze besloot met de uitvoering van Studio Free aan te haken bij het thema van het Afrikajaar in Goes. Die drie weken Kameroen deden haar Afri ka inderdaad voelen. De Sorbers maakten een avontuurlijke reis. Onder begeleiding van een gids maakten zij kennis met diverse leefgemeenschappen in kleine dorpen. „Op vallend waren de grote verschillen. Overal wordt gedanst en vrijwel elke stam heeft zijn eigen uitdossing, bewegingen en rit mes. Wij werden steeds heel gastvrij ont vangen en vaak liep het uit op een feest. Maar we hebben als blanken ook agressie er varen. Ik heb me nog nooit zo wit gevoeld als daar. Als vrouw viel het voor mij nog wel mee, maar Kees is diverse keren uitge scholden", vertelt Sorber. Ook de onderda nigheid van de vrouw ten opzichte van de man daar heeft haar verbaasd. „Dat leidde af en toe tot hoog oplopende discussies." De smeltkroes aan indrukken bood Sorber een overvloedige inspiratiebron voor Voet spoor door Afrika. Het wordt een gedanst verhaal, dat het publiek in een veelheid aan genres (klassiek ballet, jazzdans, moderne dans, show- en tapdance) meevoert langs tal van culturen en gebruiken. Rode draad in de voorstelling is de tocht van een jong Zoeloe-echtpaar. „Tijdens debruiloft komt Sheila van Berkel en Jeanine de Wilde te kent zij voor de choreografieën. Per opvoe ring doen er 300 leerlingen mee, variërend in leeftijd van 4 tot 72 jaar. Studio Free steunt op een grote groep vrijwilligers voor het maken van de kostuums, decors en de enorme logistiek die hiermee is gemoeid. Dansvoorstelling Voetspoor door Afrika, De Mythe, Goes, vrij. 10 en zat 11 april 19.30 u, zon. 12 en ma. 13 april 14.30 u., vrij. 17 april 19.30 u.zat. 18 april 14.30 u en 19 uur., zon. 19 april, 14.30 uur. Afrika komt in tal van schakeringen aan bod in de voorstelling van Balletstudio Free. aan het licht dat er twijfels bestaan over de zuivere Zoeloe-afkomst van de bruidegom. Dat heeft daar grote gevolgen. Het jonge echtpaar gaat daarom op zoek naar zijn her komst en komen-voor zeer onverwachte ge beurtenissen te staan. Een tweede lijn in de voorstelling is het verhaal van de Kobolden. Met dit lelijke kaboutervolk breng ik extra fantasie in het geheel. De Kobolden probe ren hun eigen lelijke kinderen om te wisse len voor mooie baby's om uiteindelijk een mooier volk te worden", vertelt Sorber. Sa men met haar dochter Vera, Jikke van Loo, Het duo Reijn Goed heeft zich al eerder laten kennen als ongelik te beren. Met de lancering van hun vierde programma kunnen de dames Kim Goedegebuure en Renate Reijnders leunen op hun stevige reputatie als spitsvondige en goed van de tongriem gesne den cabaretiers. Zij tonen zich veel al eikaars tegenpolen. Zaterdag 11 april, De Meiboom, Krabbendijke, 20.00 uur. Anderson is een indiepopduo, be staande uit Bas van Nienes en Jeroen van der Wekken. De mix van singer-songwriterpop en sub tiele elektronica wordt lovend ont vangen in Europa en zelfs in Ja pan. Veel reizen heeft positieve in vloed op de muziek van dit duo. De supportact word verzorgd door de Zeeuwse band Minor Dance. Zaterdag 11 april, De Spot, Middelburg, 21.30 uur. De nieuwe Rockband My Favorite Scar, met onder meer leden van Within Temptation en ex-Vals Licht, presenteert zich met een eer ste show in De Piek in Vlissingen. My Favorite Scar klinkt bruut, maar melodieus met een kenmer kend eigenzinnig stemgeluid van zanger Jay. Voor de supportact te kent de groep Good Things End. Zaterdag 11 april, De Piek, Vlissingen, 20.30 uur. door Jeanette Vergouwen ook de uitvoerder. Het werk is in trovert, dat is uiterst intens. Als uit voerders worden we ondergedom peld in de toverwereld van wisse lende harmonieën, sfeer en klank kleuren. Daarom vindt het concert plaats in de koorkerk van de basi liek. Het publiek zit dan midden in de muziek." Het concert is opgebouwd als drie luik: het koor zingt werk van Bruckner (Salvumfacpopulum), Gounod (Ave Verum) en Liszt. Tus sen deze blokken vertolken bari ton Ian Degen en pianist Michel Stas de zes Gellert-liederen van Beethoven. Deze liederen passen in de passietijd. De teksten gaan over leven, lijden en opstanding. Via Crucis, morgen in de basiliek van Hulst, 20.15 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 97