Sfeer Moldavië blijft grimmig 'Marine machteloos tegen piraten' Leiders Sierra Leone krijgen hogere straf Beter en scherper zien? de kijkkamer Jurist: enteren van verdachte schepen is juridisch niet mogelijk. 'Wiki-generatie niet klaar voor universiteit' President Voronin beschuldigt Roemenië van betrokkenheid. 'Hackers breken in op Amerikaans stroomnet' Duitsers: Noordzee wordt schoner Journaliste VS in Iran vervolgd voor spionage België overweegt verbod mp3 op straat Gewonden door stenengooiers 8 Donderdag 9 april 2009 PZC DEN HAAG - Terwijl het aantal ka pingen van schepen door piraten toeneemt, kunnen de militairen die nu voor de kust van het oosten van Afrika patrouilleren weinig uit richten. Zij hebben niet de be voegdheden om actief op te tre den. Dat zei jurist Geert-Jan Knoops gis teren tijdens een hoorzitting in de Tweede Kamer. Nederland is met een fregat vertegenwoordigd in de internationale vloot die de pirate rij probeert te béstrijden. Gisteren nog werd een groot container schip dat onder Amerikaanse vlag vaart gekaapt op ruim 6oo kilome ter van de Somalische hoofdstad Mogadishu. Volgens het Amerikaanse ministe rie van Defensie heeft de 24 kop pen tellende bemanning de contro le over het schip weer heroverd. Een kaper is gearresteerd, twee zouden overboord zijn gespron gen. Volgens Knoops ontbreekt het de militairen aan een juridisch kader om piratenschepen te ente ren als duidelijk is dat ze van plan zijn een schip aan te vallen. De missie is alleen gericht op militair optreden in extreme situaties als een schip al gekaapt is. Maar er is ook geen draaiboek voor het be vrijden van een schip en gegijzel de opvarenden, zei Knoops. Volgens Bibi van Ginkel van insti tuut Clingendael zouden de mis sies effectiever kunnen zijn als er meer luchtsteun en wendbare schepen worden ingezet. Fregatten zijn erg log. De marineschepen die voor de kust van Afrika patrouilleren kunnen weinig uitrichten tegen de piraten. Ze hebben te weinig bevoegdheden. OTTAWA - De 'Wikipedia-jeugd' is niet klaar voor een universitaire studie. Eerstejaarsstudenten zijn onvolwassen, vertrouwen te veel op internetbronnen als de online encyclopedie Wikipedia en ze ver wachten succes zonder er al te veel moeite voor te hoeven doen. Dat is de uitkomst van een Canadees onderzoek onder tweeduizend professoren. Ruim 55 procent van de professo ren vindt dat nieuwe studenten minder goed zijn voorbereid dan drie jaar geleden. „Ze zien iets op internet en nemen het over", al dus professor Brian Brown. Gede gen onderzoek is er volgens hem niet mee bij. De professoren uit het onderzoek waren wel lovend over het feit dat de 'Wiki-generatie' beter geïnfor meerd is dan eerdere generaties en haar mening meer dan ooit ba seert op feiten. Officiële landstaal: Roemeens Regeringsvorm: republiek Religie: oosters-orthodox (98%) Oppervlakte: 33.851 km2 (1,4% water) Aantal inwoners: 4.320.748 Levensverwachting mannen: 67,1 jaar Levensverwachting vrouwen: 74,7 jaar infographic; JD, GN bron: The World Factbook (CIA) FREETOWN - Het Speciale Hof voor Sierra Leone heeft drie militielei ders veroordeeld tot lange gevange nisstraffen. Een van hen, lssa Sesay, verdwijnt 52 jaar achter de tralies wegens oorlogsmisdaden en misdaden tegen de mensheid tij dens de bloedige burgeroorlog in het West-Afrikaanse land (1991- 2001). Morris Kallon en Augustine CHISINAU - Na de op rellen uitge draaide betoging van dinsdag avond in de Moldavische hoofd stad Chisinau, wil president Voronin geen ongeregeldheden meer zien. Hij dreigde gisteren be togingen hard neer te slaan als die weer in geweld eindigen. Op internet gonst het ondertussen van de geruchten over nieuwe de monstraties in de hoofdstad. De betogers, veelal jongeren, hopen met de manifestatie nieuwe verkie zingen af te kunnen dwingen. Zon dag won de communistische partij Gbao kregen respectievelijk 40 en 25 jaar celstraf opgelegd. Het hof had de leiders van het Ver enigd Revolutionair Front (RUF) in februari al schuldig bevonden. De RUF-kopstukken maakten zich onder meer schuldig aan moord, verkrachting, seksuele slavernij, wreedheden en het werven van kindsoldaten. van de president volgens de offi ciële resultaten de parlementsver kiezingen. De liberale partijen en de betogers stellen dat de regering heeft gefrau deerd. Even leek het erop dat de stemmen herteld zouden worden, maar de kiescommissie kwam daar op terug. Volgens internatio nale waarnemers is er geen bewijs gevonden dat de verkiezingen on eerlijk zijn verlopen. Voronin, die streeft naar nauwere banden met Rusland, verdenkt Roemenië van het opstoken van de rellen. „De Roemeense vlaggen die aan overheidsgebouwen in Chi sinau zijn gehangen, bevestigen dat", aldus Voronin, die tevens van een couppoging sprak. De Russen WASHINGTON - Computerhackers hebben ingebroken in het Ameri kaanse stroomnet en programma's achtergelaten die de stroomvoor ziening kunnen verstoren. Dat zeg gen Amerikaanse veiligheidsfunc tionarissen in de Wall Street Jour nal. De inbraken zouden zijn ge pleegd door spionnen 'uit China, Rusland en andere landen'. Spo ren van de spionage zouden zijn gevonden bij meerdere bedrijven. HAMBURG - De Noordzee is de laat ste jaren veel schoner geworden. Onder meer pesticiden zijn groten deels verdwenen. Dat blijkt uit een onderzoek van de Duitse dienst voor zeescheepvaart en hydrogra fie (BSH). De wetenschappers ont dekten ook dat de gemiddelde wa tertemperatuur is gestegen tot 11 graden Celsius. In de jaren tachtig was dit nog 10 graden. steunen de president. Volgens Mos kou is er een complot om de soeve reiniteit van Moldavië te ondermij nen. De Roemenen wierpen de aantijging verre van zich. De Roe meense minister van Buitenlandse Zaken noemde het 'onacceptabele provocaties'. Moldavië zette toch de Roemeense ambassadeur het land uit en riep de eigen vertegen woordiger terug uit Boekarest 'voor overleg'. De demonstranten raakten dins dag slaags met de oproerpolitie. Overheidsgebouwen, waaronder het parlement, werden bestormd en tijdelijk bezet. Tweehonderd be togers zijn opgepakt. Tweehon derd betogers en politieagenten raakten gewond. Er viel één dode. TEHERAN - Iran zal de Amerikaan se journaliste Roxana Saberi, die al vier maanden gevangen zit, vervol gen voor spionage. Dat meldde het Iraanse Openbaar Ministerie giste ren. Haar vervolging zet de betrek kingen met de VS onder druk, net nu er sprake lijkt van lichte dooi. De internationale gemeenschap, inclusief Amerika, besloot gisteren directe gesprekken met Iran aan te gaan over het atoomprogramma. BRUSSEL - De Belgische staatssecre taris voor Mobiliteit, Etienne Schouppe, overweegt mp3-spelers voor fietsers en voetgangers te ver bieden. Hij laat onderzoeken of zo'n maatregel nodig is om onge lukken in het verkeer te voorko men. Schouppe zei dat gisteren voor de publieke tv-zender VRT. Belgische parlementariërs hadden aangedrongen op het onderzoek. Het kan! Ontdek de revolutie in brillenglazen; ZEISS i.Scription® Segeersstraat 35 - Middelburg - .(0118) 674004 - zondag maandag gesloten SAFA - Een joodse kolonist gooit een steen naar ten gisteren in het dorp Safa zeker zeventien week een jongen van dertien uit de nederzettiing Palestijnen. Bij de gevechten tussen enkele tien- mensen gewond. De spanningen in het gebied met een bijl had vermoord. De dader is niet ge tallen kolonisten uit Bat Ayin en Palestijnen raak- zijn hoog opgelopen, nadat een Palestijn vorige pakt. foto Abed al Hashlamoun/EPA Felle protesten Moldavië OEKRAÏNE 100 km Chisinau ROEMENIË Odessa

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 8