Nummer 9 is alweer vijftien O 'Turbines vervuilen horizon' Discussie over toekomst van Heinkenszand www.zwartepoorte.nl Woensdrecht verzet zich tegen windmolens ten zuiden van A58. Gors-vestiging in centrum Goes viert derde lustrum. Last minutes van Zwartepoorte. BPZC Donderdag 9 april 2009 25 20% bijtelling BMW 116i en 118i door Ad Goddrie RILLAND - De gemeente Woens drecht verzet zich tegen de komst van windturbines langs het Schel- de-Rijnkanaal, ten zuiden van de snelweg A58. „De turbines breng en horizonvervuiling naar het Woensdrechtse _poldergebied", meent de Woensdrechtse wethou der Pim Meeuwisse. De gemeente heeft bezwaar tegen het plan aangetekend bij buurge meente Reimerswaal. Deze ge meente is van plan het windturbi nepark bij de Kreekraksluizen uit te breiden in zuidelijke richting. „Met de windmolens op de huidi ge locatie hebben wij geen moeite, maar wel met de plannen in zuide lijke richting", aldus Meeuwisse. Aan de zuidkant van de snelweg moeten dertien turbines komen. Ze krijgen waarschijnlijk een as- hoogte van tachtig meter, maar met de wieken meegenomen ha len ze een hoogte van honderd twintig meter. De windmolens die nu bij de Kreekraksluizen staan hebben een ashoogte van zestig meter. Woensdrecht wil het poldergebied zoveel mogelijk openhouden, om zo ook een fraai uitzicht te bewa ren op de Brabantse Wal. „Wind molens passen niet in die visie. De A58 beschouwen wij als de grens." HEINKENSZAND - Geen dorp in Bor- sele heeft zich de laatste jaren zo snel ontwikkeld als Heinkenszand. 'Moet dat zo doorgaan', is de vraag die de dorpsraad Heinkenszand volgende week dinsdag op de jaar vergadering voorlegt aan de bewo ners. Op de uitnodiging voor de jaarver gadering heeft de dorpsraad in beeld gebracht hoe het Heinkens zand is vergaan en in de toekomst kan vergaan. Een foto van een nog rustige Dorpsstraat laat het oude Heinkenszand zien, gevolgd door een foto van de vrij stedelijk vorm gegeven nieuwe wijk Over de Dijk en tot slot een foto van een stad met megaflats. Voor het debat kan losbarsten over de toekomst van Heinkenszand, maakt de gemeen te Borsele bekend welke plannen zij heeft met het dorp. De jaarver gadering in De Stenge begint om 19.30 uur. door Thijs Imandt GOES - Nummer 9 doet al vijftien jaar dienst als cadeaushop en tearoom in het centrum van Goes. De zaak, waar mensen met een functiebeperking of verstandelijke handicap werken, viert zijn derde lustrum volgende week woensdag. Het begon allemaal in april 1994 bij Het Gors, de stichting die op meer dan tachtig locaties in Zee land zorg en ondersteuning aan mensen met een lichamelijke- en/of verstandelijke functiebeper king biedt. Het Gors creëerde toen deze unieke werkomgeving voor mensen met een verstandelijke handicap. Het was destijds de der de winkel in Nederland die vol gens deze opzet van start ging. Bij nummer 9 werken dagelijks ne gen a tien dolenthousiaste men sen. De jongste is negentien jaar, de oudste zestig. Onder toeziend oog van drie begeleidsters vervul len zij specifieke taken. Op elk indi vidu is een taak toegespitst, die aansluit bij zijn of haar mogelijkhe den, kwaliteiten en wensen. Spe cialisaties binnen de winkel zijn onder meer: ober, keukenhulp, kok en caissière. In de cadeaushop zijn wenskaar ten, speelgoed en allerlei kleine snuisterijen te vinden. Het accent is nadrukkelijk niet gelegd op zelf gemaakte producten, om zo een breed publiek aan te spreken. In de tearoom staat-van alles op de kaart. Thee, koffie, limonade, broodjes en kleine hapjes worden geserveerd door bijvoorbeeld Gert-Jan (42). Ook hij viert woens dag het vijftienjarig jubileum. „Ik vind het hartstikke leuk om hier te 'werken. Woensdag gaan we lek ker op een verrassingsuitje en dan ben ik ook nog jarig." Begeleidsters Marloes Kuipers en Angie Hannewijk bieden de.werk- nemers de nodige ondersteuning. „Als het rustig is in de zaak, probe ren we ze zo zelfstandig mogelijk te laten werken. Dat beschouwen we als onze hoofdtaak, we willen ze graag de kans bieden op een geïntegreerde werkplek in de maat schappij. Het is mooi om ze zo te zien groeien, ze leven hier hele maal op. Op de momenten dat het druk is in de winkel, op dinsdag (marktdag) en zaterdag, springen we natuurlijk wat vaker bij. We vinden het wel jammer dat we geen terras mogen plaatsen. Voor al als het warm is, verliezen we veel klanten aan de terrassen in het centrum. Maar we hebben ge lukkig ook een aantal vaste gas ten." Gulay (36) heeft het enorm naar haar zin bij Nummer 9. Ze vindt het werk in de keuken het leukst om te doen. „Ik doe de afwas, nou ja ik zelf niet, eigenlijk de vaatwas ser", zegt ze met een grote glim lach. „Maar ik neem ook wel eens bestellingen aan en breng ze dan naar de klanten." 'Het is mooi om de mensen zo te zien groeien, ze leven hier helemaal op' Stichting Het Gors heeft naast be geleiders ook jobcoaches in dienst. Zij zoeken naar een 'normale werk plaats' voor mensen met een ver standelijke beperking die dat aan kunnen. Zij beginnen dan vaak met één dag in de week, maar dat kan binnen de kortste keren op lopen tot vijf keer. Het 'loon' van de werknemers van Nummer 9 en andere Gors-instellingen komt van uitkeringen uit de AWBZ. Voor het in dienst nemen van een me dewerker met een functiebeper king kunnen organisaties aan spraak maken op subsidieregelin gen, en is de werkgever niet verant woordelijk voor de financiële ge volgen als gevolg van ziekte. Arme re adressen waar mensen met een verstandelijke beperking werken, zijn De Twee Ambachten in Goes en De Melkmarkt in Zierikzee. Binnenkort heeft Nummer 9 een eigen website: www.nummer-9.nl. Op de site staan de menukaart, de openingstijden en kunnen reserveringen worden ge maakt. BMW 3 Serie Sedan Touring BMW maakt rijden geweldig Alle BMW 3 Serie Sedan en Touring modellen met bijzonder veel voordeel op de meest complete uitvoeringen: Last Minute Business Line meto.m. lichtmetalen 16 inch wielen, navigatiesysteem Business, Park Distance Control achter en automatische airconditioning. Een voorbeeld: Last Minute High Executive met o.m. metallic lak, 17 inch lichtmetalen wielen, M sportonderstel, Park Distance Control achter, automatische airconditioning, sportstoelen voor, regen- en lichtsensor, xenon groot- en dimlicht. Een voorbeeld: BMW 316i Sedan met energielabel WiM 33.325,-' BMW 320d Sedan met energielabel 4Q 42.980,- Last Minute meerprijs Business Line 0,- Last Minute meerprijs High Executive 1.995,- Uw prijs 316i Sedan Business Line 33.325,- Uw prijs 320d Sedan High Executive 44.975,- Uw Last Minute voordeel 6.319,- Uw Last Minute voordeel 8.638,- Liever lease? Last Minute tarief 629,- Liever lease? Last Minute tarief 989,- Zwartepoorte Goes bv, Amundsenweg 33, 4462 GP Goes, T (0113) 24 52 45, www.zwartepoorte.nl Gemiddeld brandstofverbruik van 4,7 tot 12,4 liter/100 km. C02-emissie van 123 tot 295 g/km. Leasetarief BMW Financial Services bij 48 maanden en 20.000 km/jaar exclusief btw, brandstof en vervangend vervoer per maart 2009. Wijzigingen voorbehouden en zolang de voorraad strekt. Het team van Nummer 9 is trots dat de winkel vijftien jaar bestaat. foto Willem Mieras

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 81