0 begint met ontwikkeling nieuw dorp F j Goes wil aantal aed's Politie slingert in gemeente vergroten bon in Kapeiie Reimerswaalse fracties wensen vaart achter centrale speeltuin bromfietsers op Wat vindt u de beste of leukste Zeeuwse poster? 'Als vanzelf kwam ik bij het uienverwerkende bedrijf Crop Alliance 'Een Zeeuws voorstraatdorp moet het wordenmet een opvallend aan de Westerschelde bij Baarland uit' gebouw dat doorloopt in de Westerschelde' 'Met een grote, centrale school in het nieuwe dorp worden ook de oude dorpen aantrekkelijker' Achterstraten moeten kwalitatief net zo goed worden als de voorstraat Stem nog drie dagen mee op www.pzc.nl/poster PZC Donderdag 9 april 2009 23 t Een gezond platteland vraagt om een nieuw dorp met alle mogelijke voorzieningen. Jessica de Putter maakte er een ontwerp voor. door Harmen van der Werf De uitdaging is gigan tisch. Het Zeeuwse plat teland vergrijst onher roepelijk. Jongeren heb ben straks in de dorpen weinig meer te zoeken, in het zwartste scenario. Gezinnen halen het niet meer in hun hoofd in een dorp te gaan wonen, als er geen school meer is. Om te voorkomen dat dit werke lijkheid wordt, moet er iets aparts, iets revolutionairs gebeuren, be dacht Jessica de Putter uit Wol- phaartsdijk voor haar afstudeerop dracht aan de Technische Uni versiteit in Eindhoven. „Ik zat in een ontwerpatelier met vijf andere studenten. Zo'n atelier heeft elk jaar een ander thema. Dit jaar was dat vergrijzing. Omdat ik een Zeeuwse ben, kwam ik automa tisch uit bij de gevolgen van vergrij zing voor het platteland." Dé vraag die De Putter zich stelde, was: hoe kun je inspelen op ver grijzing en het platteland een im puls geven? „Ik had verschillende scenario's. Eén daarvan was een nieuw dorp. Dat heb ik uitge werkt." Op zoek naar een locatie voor haar nieuwe dorp kwam De Putter bij Baarland aan de Westerschelde uit. „Ik fiets veel door de Zak van Zuid-Beveland. Ik heb gekeken of er een dorp tus sen al bestaande dorpen in Borsele zou kunnen komen. Lekker cen traal. Maar de Zak is zo mooi. Dat tast je dan aan. Je kunt zo'n nieuw dorp het beste op een lelijke plek maken. Om het gebied te ver fraaien." Als vanzelf kwam ze bij Crop Al liance uit, het Baarlandse uienver werkende bedrijf aan de Wester schelde. Het bedrijf past niet in de omgeving, vindt De Putter, zeker niet met camping Scheldeoord naast' de deur. rank en vrij, zonder zich om de kosten te bekommeren ging de architecte in oplei ding aan de slag. „Maar wel zo con creet mogelijk. Ik had ook een dorp op zee kunnen bedenken, bij voorbeeld. Leuk, maar dat past niet bij mij." In het nieuwe dorp heeft De Putter oplossingen gebun deld voor alle mogelijke proble men die op het vergrijzende platte land afkomen. Niet alleen huisves ting en zorg voor ouderen, maar ook: een grote, centrale basis school voor de omliggende dor pen, een huisartsenpost en een weinesscentrum voor zorgtoeris- ten. „Zeeland dreigt wat betreft zorg- toerisme de boot te missen. In essica de Putter is bij het ont werp van haar nieuwe dorp zo dicht mogelijk bij een oud, his torisch concept voor Zeeuwse dorpen gebleven, het voorstraat dorp. De Noord-Bevelandse dor pen Wissenkerke en Colijnsplaat zijn daar bekende voorbeelden van. De voorstraat is er de voor naamste straat die meestal vanaf het land richting het water loopt, naar de haven. Zo ziet ook het nieuwe dorp van De Putter eruit. Met één belangrij ke kanttekening: de bebouwing aan de achterstraten moet 'kwalita tief net zo goed zijn als aan de voorstraat. De haven is alvast vormgegeven als een jachthaven. De blikvanger van het nieuwe dorp is een magistraal gebouw dat langs de jachthaven de Wester schelde 'inloopt'. De Putter heeft een traditionele opbergplaats voor dijkschotbalken bij Zierikzee ge bruikt als basis voor het ontwerp van de blikvanger. Anderhalf jaar heeft De Putter kei hard aan haar afstudeeropdracht gewerkt. „En opeens was het klaar, jammer genoeg." Ze is terug bij haar oude werkgever, Architecten Alliantie in Goes, waaraan ook haar vader Levien de Putter ver bonden is. „Ik heb weer eens wat anders ge daan dan anders", kijkt de architec te terug op haar afstuderen. Het werkstuk viel in de smaak. Ze kreeg er een negen voor. Alleen de naam van het nieuwe dorp, 't Eylant, had spannender gekund, kritiseerden haar docenten. Het af studeerproject wordt mogelijk in gezonden voor de prestigieuze Archiprix-prijs. De docenten in Eindhoven moeten dat nog bepa len. Limburg wordt daar veel meer werk van gemaakt", geeft De Put ter een hint aan Zeeuwse recreatie ondernemers. Gevoeliger ligt een andere keuze, voor een grote, centrale basis school. „Maar wie denkt dat in alle dorpen over tien jaar nog een ba sisschool is, steekt zijn hoofd in het zand", stelt de Wolphaartsdijk- se. „Als zo'n centrale school er komt, biedt dat ouders in omlig gende dorpen ook zekerheid. Dat hun kinderen op die school kunnen blijven. Bestaande dorpen worden dan ook aantrekkelijker voor jonge gezinnen." Hoe realistisch De Putter haar nieuwe dorp ook heeft proberen te maken, over de uitvoering maakt ze zich geen illusies. Ook al wil Borsele meer doen met de Westerschelde en ook Crop Allian ce verplaatsen, een nieuw dorp is wellicht een stap te ver. De Putter: „Vanwege de vergrijzing moet er wel wat gebeuren. Ik heb daarvoor ideeën op een rijtje gezet." Jessica de Putter, werkzaam bij de Architecten Alliantie, is onlangs afgestu deerd aan de Technische Universiteit in Eindhoven. foto Willem Mieras door Luc Oggel KRUININGEN - Bijna alle fracties in de Reimerswaalse gemeenteraad willen dat het college snel werk maakt van de aanleg van een grote centrale speeltuin. Dat bleek deze week tijdens de bespreking van de concept-kadernota, het financiële vooruitzicht voor de komende vier jaar. De aanleg van een centrale speel tuin is één van de speerpunten in het coalitieakkoord uit 2006, maar drie jaar later is de voorziening er nog steeds niet. Probleem is op dit moment dat de beoogde locatie in recreatiegebied Den Inkel bij Krui- ningen binnen de ecologische hoofdstructuur ligt, het groen-blauwe natuurnetwerk. Staatsbosbeheer, eigenaar van de grond, wil die niet aan Reimers- waal verkopen. Dat het college in de kadernota voorstelt om de gemeentelijke ex ploitatiebijdrage te verlagen omdat er 'op korte termijn geen zicht is op concrete invulling van het voor nemen', was voor de meeste frac ties reden om B en W aan te spo ren toch snel werk te maken van het plan. Wethouder Kees Knuit liet daarop weten dat er binnen kort wellicht toch goed nieuws is te melden. „Het duurt al veel te lang, maar we zijn nu in gesprek over een grondruil met de Dienst Landelijk Gebied, dat naast cam ping Den Inkel grond heeft." Overigens is ook nog onduidelijk door wie en hoe de speeltuin zal worden geëxploiteerd. door Frank Balkenende GOES - Het aantal aed's (Automati sche Externe Defibrillator) in de gemeente Goes wordt uitgebreid. Er hangen op 28 plaatsen appara ten waarmee mensen kunnen wor den gereanimeerd. Bijvoorbeeld bij Sportpunt Zeeland, uitvaartcen trum Monuta, de Zeelandhallen, werkvoorzieningenschap De Betho en het bedrijf Bison Interna tional. Het college van burgemeester en wethouders heeft besloten de brandweerkazernes in Goes, 's-Heer Arendskerke en Wol- phaartsdijk er ook mee uit te rus ten. Ook een tankautospuit neemt voortaan een aed mee. Daarnaast zal het college wijk- en dorpsraden er op attent maken dat ze van hun wijkbudget een aed kunnen aanschaffen om bijvoor beeld in of bij een dorpshuis te hangen. Een schokapparaat kost af hankelijk van het type tussen de 1150 en 3250 euro. Schouwburg De Mythe aan het Bleekveld en de openbare biblio theek aan de Oostwal kunnen wat betreft het college een aed aan schaffen met subsidie. De gemeen te betaalt dan de helft van de aan schafprijs met een maximum van duizend euro* per stuk. Iedereen in Nederland mag een aed gebruiken om iemand bij acu te hartproblemen te reanimeren. KAPELLE - Bij een bromfietscontro le op het Spoorpad en de Noord- weg in Kapelle heeft de politie gis terochtend tussen zeven en negen uur 34 bekeuringen uitgedeeld voor verschillende overtredingen: niet goed zichtbare kentekenplaat (4x); niet kunnen tonen papieren (9x); te hard rijden (8x); geen spie gel (5x); te weinig profiel op de banden (tx); geen helm dragen (4x); niet op het fietspad rijden (tx) en slechte of geen verlichting (2x). In totaal werden negentig brom/snorfietsen gecontroleerd. Ook werden drie automobilisten bekeurd voor het niet dragen van de gordel, te hard rijden en nege ren van een doorgetrokken streep.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 79