Elbert Bouman wil naar de Formule 1 Boasson Hagen maakt zijn reputatie waar Autocoureur uit Clinge rijdt dit seizoen in de klasse Formule Ford. PZC Donderdag 9 april 2009 35 Formule Ford De Formule Ford is een race klasse die als opstapje dient voor vele talenten. Het is een amateurklasse die is ontstaan in 1966. »- Elbert Bouman rijdt in een My- gale SJ00, een in Frankrijk ge produceerde Formule Ford ra ceauto met een gewicht van 410 tot 420 kg. De motor, een Ford Zetec 1800cc met ongeveer 150 pk, gaat in minder dan vijf secon den naar honderd kilometer per uur, met een top van bijna 235 kilometer per uur. Er is een raceversnellingsbak ge monteerd met vier versnellin gen. Een wedstrijd duurt 25 mi nuten. Bij droog weer wordt er op slicks gereden. Doordat de auto niet over vleu gels beschikt, is hij relatief las tig te besturen. In de nieuwere generatie Formule Ford-auto's ligt een Ford Duratec-motor. In het gemengde deelnemers veld van zo'n twintig auto's rij den coureurs in de krachtigere Duratec-auto's doorgaans har der dan die in Zetec-wagens. Elbert Bouman hoopt dat hij desondanks in de middenmoot kan meedraaien. Hij komt uit in de Benelux- en North Sea Re- gioncompetitie. Ook zijn er on der meer Britse, Amerikaanse en Aziatische competities. stappen na hun korte raceavon- tuur enigszins bleekjes weer uit.' „En dan zit ik nog niet eens op driekwart van mijn mogelijkhe den", is daarna het droge commen taar van Bouman. Hij begrijpt dat een aantal bezoekers vindt dat hij een riskante sport beoefent. „Maar dat is niet zo. In vergelijking met motorcrossen, waar je heel kwets baar bent, is autoracen superveilig. Dat komt vooral door de kooicon structie waarover de wagens be-„ schikken. Bovendien zit je echt muurvast in de auto." meer over Elbert Bouman in Zolder is te zien op www.tvoost.be WEVELCEM - Al jaren geldt hij als- een van de grootste talenten van zijn generatie. Edvald Boasson Ha gen maakte gisteren al op 21-jarige leeftijd met zijn zege in Gent-We- velgem die reputatie waar. Hij deed dat na een koers die door re gen en wind al vroeg van zijn favo rieten was ontdaan. Boasson Hagen was een van de 37 renners die al na vijf kilometer een verbrokkeld peloton achterlie ten. „Ik wilde mijn werk doen voor de ploeg. Vandaag was Caven dish natuurlijk de kopman." Maar de Britse sprinter van Team Co lumbia had de slag gemist. Boasson Hagen keek eens om zich heen, zag dat zijn ploeg met Ge orge Hincapie en oud-winnaar Marcus Burghardt goed vertegen woordigd was en vertrouwde op zijn benen. Op ruim dertig kilome ter voor de streep viel Boasson Ha gen aan, waarna hij zich snel bij de eerder ontsnapte Wit-Rus Aleksandr Koestsjinski voegde. Het tweetal werd door de 23 over gebleven achtervolgers nooit meer teruggezien. Tom Leezer was met de achtste plaats op 2.14 minuten van de winnaar de beste Nederlan der. Johnny Hoogerland uit Yerse- ke eindigde op 11.35 minuten op de 64e plaats. Alberto Contador heeft de macht gegrepen in de Ronde van Baskenland. De Spaanse renner won de derde etappe en nam de leiderstrui over van zijn landge noot Luis Leon Sanchez. De Tour winnaar van 2007 ging er in de rit van Villatuerta naar Eibar op de laatste beklimming vandoor. Op een kleine tien seconden kwam de Australiër Cadel Evans als tweede over de streep, met Samuel Sanchez in zijn wiel als nummer drie. Robert Gesink finishte als zes de op 33 seconden. r ...in Canada gaan Joris, Carolin en Martin studeren, mét een beurs? "De HZ ondersteunt studenten niet alleen met de voor bereidingen voor studie en stage in het buitenland, maar biedt ook beurzen aan. In het kader van het EU-Canada mobiliteitsprogramma ontvangt de HZ fondsen van de Europese Unie om de mobiliteit van economie studenten naar Canada te bevorderen. Dit betekent dat 3x3 studenten daar een semester bij een partnerinstelling kunnen studeren met ieder een beurs van 5.000,-. In september gaan wij voor een half jaar naar Calgary!" Meer weten over studie en stage in het buitenland? Kom naar de Open Dag! door René van Stee ZOLDER - Elbert Bouman behaalde eerder zijn racelicentie dan zijn rij bewijs. De autocoureur uit Clinge is een man met een missie. Hij wil naar de Formule 1, het walhalla van de autosport. Het besef is aanwezig dat de Zeeuws-Vlaming een lange en moeilijke weg heeft te gaan. Slechts enkelingen - al dan niet ge steund met een grote zak geld - be reiken de absolute top. „Maar dat weerhoudt mij er niet van om het toch te proberen. Ik heb de overtui ging dat ik de kwaliteiten bezit om de top te halen. En inderdaad, je hebt veel geluk nodig, maar het komt toch voornamelijk op je ta lent aan", vertelt de twintigjarige racefanaat in een pitsbox op het cir cuit van Zolder, waar hij inmiddels honderden testrondes heeft afge legd in zijn nieuwe bolide. 'Ik heb de overtuiging dat ik de kwaliteiten bezit om de top te halen' In nauwe samenwerking met Dejo Racing uit Angeren rijdt Bouman, die het circuit van Zandvoort bij wijze van spreken beter kent dan de route van zijn huis naar de bak ker in Clinge, dit jaar namens het eigen EB Racing Team in de For mule Ford. Daarin reden ook ooit grote namen zoals Michael Schu macher en Jos Verstappen. „Dit zijn dus niet de minste coureurs. De weg die zij hebben moeten af- Kalender Formule Ford Elbert Bouman uit Clinge debuteert in de Formule Ford. leggen, sterkt mij in de overtuiging dat ik geen onmogelijke doel stel." Vorig jaar werd wel veel getest, maar niet geracet omdat de financi ën ontbraken. Die dreiging speelt op de achtergrond altijd een rol. Toetreden tot een team is geen op tie, omdat dat te duur is. Sponsors zijn altijd welkom bij het beoefe nen van de zeer kostbare sport die Bouman bedrijft. Precieze bedra- 11-13 april: Paasraces Zandvoort 30 mei-1 juni: Pinksterraces Zandvoort 12-14 juni: RTL Masters of F3 Zandvoort 4-5 juli: DPP Festival Assen 17-19 juli: Superleague Formula Zolder 22-23 augustus: DTC Jyllandsringen Denemarken 5-6 september: Trophy of the Dunes Zandvoort 10-11 oktober: Finaleraces Zandvoort. gen willen hij en zijn vader - en manager - Louis Bouman niet kwijt, maar ze overstijgen ruim schoots een modaal jaarsalaris. In 2007 kwam de uit het karten af komstige Bouman uit in de Formu le Gloria, een klasse voor formule auto's die allemaal hetzelfde zijn. In de eindrangschikking was er een verdienstelijke zevende plaats. Het EB Racing Team heeft een rou te uitgestippeld die via de Formule Ford, de Formule Renault en For mule 3 moet eindigen in de Formu le 1. Voordat het mogelijk zo ver is, heeft Bouman er dan al ettelijke duizenden test- en wedstrijdkilo meters opzitten. Zijn kansen in het komende seizoen, kan hij moeilijk inschatten. „Het testen verliep tot nu toe naar wens. Stukje bij beetje werken we toe naar een topafstel- ling van de auto. Straks is het heie foto's Dirk Van Deuren maal aan mij om het te laten zien." Op de open dag van EB Racing in Zolder, waar tientallen andere cou reurs hun racewagen in allerlei klas sen preparen en testen voor het nieuwe seizoen, krijgen bezoekers enigszins een idee van hoe het er in Formule Ford aan toegaat. Zon- nebankbruine en van grote zonne brillen voorziene geblondeerde da mes, loeiende motoren en de geur van verbrand rubber en benzine ontbreken uiteraard niet. En wie de sensatie van Bouman in zijn bo lide op de baan wil meemaken, kan meerijden in een BMW-toer- wagen die hem op de voet volgt. In no-time zitten de wagens dik boven de honderd kilometer per uur. In de bochten lijkt er geen rempedaal te bestaan, waardoor de passagiers nog steviger in hun kuip- stoel worden gedrukt. De meesten

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 55