Senioren zijn niet altijd Kabinet laat de post verder met rust Defensie heroverweegt aanstelling van imam Fietsers maken jacht op koolzaad LEICHT Keukens Middelburg b.v. Functie, elegantie en comfort Onderzoek moet licht werpen op verspreiding van planten in het wild. 4 Donderdag 9 april 2009 PZC LEICHT Keukens Mortiereboulevard 3 Middelburg (vanaf de A58 bij de rotonde rechts) tel. (0118) 62 88 79 fax (0118) 67 00 79 info@leichtkeukensmiddelburg.nl www.leichtkeukensmiddelburg.nl DEN HAAG - Het kabinet mengt zich niet in de discussie over de duurdere postzegel, de salarisver- mindering van postwerkers of het minder vaak bezorgen van post. Dat is helemaal niet nodig, want die zaken zijn goed in de wet gere geld. Die boodschap hadden minis ter Piet Hein Donner (Sociale Za ken) en staatssecretaris Frank Heemskerk (Economische Zaken) gisteren voor de Tweede Kamer. De Kamer had vragen over de gang van zaken bij TNT. Heemskerk wees erop dat de be- zorgplicht van TNT is vastgelegd in de Postwet. 'Nee, TNT kan niet minder gaan bezorgen", stelde hij. Zoals ook de postzegel niet zo maar duurder mag worden. De aankondiging van TNT dat post ook minder vaak kan worden be zorgd kwam op april, de dag dat de postmarkt officieel werd vrijge geven, en had ook hem even op het verkeerde been gezet. „Het was ook mij onduidelijk of het een aprilgrap was. Maar alleen de zakelijke post kan flexibeler wor den bezorgd. Er zijn heel harde af spraken over de postzegelprijs en over zes keer per week bezorgen." DEN HAAG - Staatssecretaris Jack de Vries van Defensie zal heroverwe gen of het wel zo'n goed idee is een omstreden imam aan te stel len als geestelijk verzorger bij De fensie. Onder druk van de Tweede Kamer gaat hij daarover in gesprek met het Contactorgaan Moslims en Overheid en met de imam zelf PETER VAN STRAATEN EN A f5 JE HET N i&T LSKKSiZ. V/NPT A*A(J JE- HET RU/L-&N4 Het aantal 65-plussers dat wegens een misdrijf voor de rechter moet verschijnen, neemt in hoog tempo toe. Zij stelen uit verveling of handelen in drugs om wat bij te verdienen. Justitie ziet geen aanleiding tot maatregelen, tot ongenoegen van deskundigen. door Jan Salden Illustratie Annette Links Zomer 2007: de douane in de ha ven van Rotter dam controléert een verdachte container uit Co lombia. Tussen de lading - een partij houten bal ken - zit 40 kilogram cocaïne. De drugs worden vernietigd, de con tainer gaat verder naar zijn bestem ming. De recherche slaagt er zo in de ontvanger te traceren: een 78-ja- rige man uit Groningen. Officier van justitie Wilma de Boer is verbaasd als zij de man voor het eerst in de rechtbank ziet. „Een keurige meneer, onberispe lijk in pak. Als je hem op straat zou tegenkomen, zou je denken: 'Ach, wat een aardige, oude man'." Hij heeft, op een fraudezaakje na, een blanco strafblad. De Boer besluit een rapport op te laten stellen over zijn geestes gesteldheid. „Je vraagt je toch af waarom iemand op die leeftijd nog zo'n delict pleegt." Met de mentale situatie van de man blijkt echter niets mis. Hij deed het om 'een centje bij te ver dienen'. De Boer kiest desondanks voor een 'relatief lage' strafeis van vijf jaar cel. „Je kijkt toch naar ie mands perspectief op het leven. Een lange straf betekent een grote kans dat hij in de gevangenis over lijdt." Terwijl de kranten vol staan met tieners die zich te buiten gaan aan inbraken, overvallen en geweld, dragen ouderen steeds meer bij aan de criminaliteit. Het aantal verdachten ouder dan 65 jaar nam in twaalf jaar tijd met 85 procent toe. Onderzoekster Miranda van Turen- nout van het Openbaar Ministerie onderzocht die stijging. Zij is ver rast door de verscheidenheid aan delicten waaraan senioren zich schuldig maken. „Het zijn niet alleen zielige oude mensen, die een keer een pak koekjes stelen. Het gaat ook om Toename criminaliteit 65-plussers Het gaat om Ali Eddaoudi, Neder lander van Marokkaanse afkomst. De afgelopen jaren schreef hij co lumns waarin hij premier Balken ende een hypocriet noemde en 'nog geen deurmat waardig'. Ook schreef hij dat er van een broeder schap tussen moslims en christe nen geen sprake kan zijn. De stijging van seniorencriminaliteit is groter dan op basis van de bevolkingsgroei van 65-plussers zou mogen worden verwacht. Aantal van criminele activiteiten verdachte 65-plussers: 6000 2000 1000 In 1996 werd 0,14 van de 65-plussers verdacht van criminele activiteiten. In 2007 was dat toegenomen tot 0,23%. '96 '97 '98 '99 '00 '01 -'02 '03 '04 '05 '06 '07 CPD/GN/R.S./ Bron: O.M mishandeling, vernieling of drugs handel." Veel van de senioren zijn nooit eer der met justitie in aanraking ge weest. Zij gaan over de schreef uit 'pure onverschilligheid', zegt crimi noloog Henk Ferwerda, die aan het onderzoek meewerkte. „Of zij denken: 'Ik ben oud, het zal wel meevallen als ze me pakken'." Hoogleraar forensische psychiatrie Karei Oei ziet nog een ander mo tief: het doorbreken van eenzaam heid en een roep om aandacht. Volgens hem gaat het dan vooral om ouderen die winkeldiefstallen plegen. „Zij zoeken naar prikkels om de dagelijkse sleur te doorbre ken." Het Openbaar Ministerie ziet niets in een apart seniorenstrafrecht; er is volgens justitie geen bewijs dat veroudering van de hersenen cri mineel gedrag kan veroorzaken. Ook houden officieren van justitie al rekening met de omstandighe den van oudere verdachten. Ook strafpleiter Willem Anker ziet de noodzaak niet van een se niorenstrafrecht, maar hij vindt wel dat justitie te vaak met een ka non op een mug schiet. Hij noemt voorbeelden van 8o-jarige winkel dieven, die nooit met justitie in aanraking waren geweest. „Moet je zo'n zaak voor de rechter laten komen?" Hoogleraar Oei pleit voor een stan daard rapportage naar de geestes gesteldheid bij 75-plussers. Hij ver moedt wel degelijk een verminder de toerekeningsvatbaarheid bij sommige ouderen. „De studies die het OM heeft gebruikt, gaan over enkele tientallen senioren. Om echt te weten wat er speelt, moet je duizenden ouderen onderzoe ken." Nog meer dan over de vervolging van bejaarden maakt advocaat An ker zich zorgen over hun detentie. door Joep Trommelen LEIDEN - Plantenecoloog Sheila Luijten van de Universiteit Leiden zoekt fietsers die voor haar op zoek willen gaan naar koolzaad, dat momenteel begint te bloeien. Het onderzoek wordt betaald door de Commissie Genetische Modifi catie (Cogem), die de overheid ad viseert over de risico's van geneti sche modificatie voor mens en mi lieu. De Cogem wil graag weten hoe planten, en dus ook genetisch ge modificeerde planten, zich in het wild kunnen verspreiden, legt Luij ten uit. „Vanuit akkers, maar ook vanuit distributie- en overslagpunten, langs wegen en treinsporen. Kool zaad is daarvoor zeer geschikt. Ie dereen denkt dat er in alle bermen felgeel koolzaad bloeit, maar ik - Gezaaid koolzaad in het veld. denk dat het meestal raapzaad is." De gele bloeiers kunnen zelfs zwar te mosterd of herik zijn. Boeren te len koolzaad om de olie. Koolzaad is echter ontstaan uit een kruising tussen raapzaad en kool. De ver wilderde planten die in grote bos sen in bermen en langs spoorba nen staan, blijken vaak gewoon raapzaad te zijn, stelt Luijten. „Er kan ook sprake zijn van allerlei kruisingen", stelt Luijten. „De 'koolzaaddiscussie' speelt al jaren, ook in Duitsland en Frankrijk. De ze studie moet duidelijk maken in hoeverre koolzaad nu daadwerke lijk in de natuur voorkomt." Hoewel Luijten blij is met iedere fietser die haar de komende tijd als vrijwilliger wil helpen, bena drukt ze dat het 'handig is als je enige plantenkennis hebt'. Vandaar dat zij samenwerkt met de Stichting Floron, die honder den vrijwilligers planten laat tel len. Samen met Floron verdeelt Luijten fietsroutes langs veronder stelde koolzaadpopulaties. „Maar ook leken kunnen ons hel pen. Als er onduidelijkheid is, kun nen ze me altijd foto's mailen, dat is tegenwoordig een erg makkelijk hulpmiddel." Kool- en raapzaad zijn lastig te on derscheiden, stelt zij. Aanmelden kan op www.floron.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 4