Snel zoveel mogelijk matches Inpassen van kassen cruciaal Beursvloer alternatief voor sponsors Gemeente koopt 16 nieuwe bedrijfsauto's Toekomstplan van Sir United oogst gemengde gevoelens. Bel astingdienst Bibliotheken zien ledental en aantal uitleningen teruglopen 22 j Donderdag 9 april 2009 PZC door Piet Kleemans SIRJANSLAND - Het toekomstplan van producentenvereniging Sir United voor verdere ontwikkeling van de glastuinbouw in de polder bij Sirjansland is in het dorp met gemengde gevoelens ontvangen. Inpassen in het groen is voor de in woners cruciaal, zo bleek deze week tijdens een vergadering van de dorpsraad.Sirjansland. Sir United - waarin vijf glastuin ders uit Sirjansland zich hebben verenigd - wil van de gemeente Schouwen-Duiveland meer ruim te. Ruimte om hoger te kunnen bouwen en fors uit de kluiten ge wassen warmtebuffers te kunnen plaatsen. Nu geldt voor de kassen een maximum nokhoogte van acht meter en dat willen de tuin ders verruimd zien tot elf meter. Hogere kassen, zo legt glastuinder Mark van Groenewegen uit, stelt de kwekers in staat veel efficiënter te werken en een stuk zuiniger met energie om te gaan. „In een hogere kas kunnen we een veel sta bieler klimaat creëren en daardoor energie besparen." Groenewegen voegde daar aan toe dat de glas tuinders inzetten op behoud van hun bedrijven, duurzaamheid en werkgelegenheid. Uitbreiding van de kassen ligt in het dorp gevoelig, zo bleek tijdens de dorpsraadsvergadering. De ver zekering van Sir United dat als de kassen hoger worden deze land schappelijk goed 'ingepakt' wor den werd met scepsis ontvangen. Dat is, zo klonk het vanuit de zaal, eerder beloofd. En vervolgens nooit nagekomen. Deze keer wordt het anders, zo verzekerde wethouder ruimtelijke ordening Roel van der Wekken. „Eerder kon den we het als gemeente juridisch niet afdwingen. Dat gaan we nu echt anders doen. En wie zich niet aan die afspraken houdt, krijgt een forse boete." Woorden die Sirjanslanders Arjen en Heieen de Hulster er niet van weerhielden hun zorg omtrent de uitbreidingsplannen uit te spre ken. Hogere kassen tasten, zo stel len de De-Hulsters, het weidse uit zicht aan. Arjen de Hulster: ,/Die warmtebuffers zijn gewoon ex treem hoog, zeker voor een relatief kleinschalig gebied." De Hulster vindt dat als er toestemming komt voor hogere kassen daar investe ring in nieuwe natuur tegenover moet staan in de vorm van veel en afwisselend groen, waterpartijen, ruimte voor 'ommetjes' en het doortrekken van de nu nog dood lopende Lageweg. Voor het eerst is de Beurs- vloer Schouwen-Duiveland gehouden. Betrokken ondernemers en vragende organisaties vonden elkaar in kleine en grote diensten. door Melita Lanting Met een ferme klap op de gong opende wet houder Ad Verseput gistermiddag om 17.00 uur de beursvloer. Het was van meet af aan een hectisch ge doe in de burgerzaal van het ge meentehuis. Aanbieders werden bestormd door de vragende partij. De een probeerde een kopieerma chine en een computer los te krij gen (scouting Bruinisse), de ander ging op zoek naar vrijwilligers om te collecteren (het dierenasiel). Bin nen de kortste keren waren de eer- Joke Goudzwaard, dierenasiel. „Wij zoeken iemand die ons kan helpen met het leegruimen van de opslag voor de tweedehands spulletjes. Wij hebben op 30 mei een rommel markt." ZIERIKZEE - De gemeentelijke afde ling openbare werken heeft voor een bedrag van 600.000 euro zes tien nieuwe bedrijfsauto's aange schaft. Wethouder Wijnand Ren den krijgt vanmiddag bij autobe drijf De Nobelpoort de sleuteltjes overhandigd van de eerste twee be drijfswagens. Voor het nieuwe wa genpark was het gemeentebestuur verplicht een Europese aanbeste ding te doen. De inzendingen ziin ste 'matches' (samenwerkingsover eenkomsten) beklonken. Jaap Schoof van het Watersnood museum en Emily Holtkamp van Albert Heijn in Burgh-Haamstede waren het bijvoorbeeld heel snel eens. „Emily gaat ons assisteren bij het opzetten van de winkel in het nieuwe museum en onze tegen prestatie is dat wij het personeel ontvangen bij ons want daar heb ben we nu de ruimte voor", zegt Jaap Schoof Want dat is het doel van deze 'beursvloer': tegenover ie dere vraag moet een tegenprestatie staan. Aan de beursvloer Schouwen-Dui veland hebben rond de dertig aan bieders en dertig vragers deelgeno men. „Dat houdt elkaar goed in evenwicht", zegt Jaap-Willem Cou- mou, directeur Welzijnshuis. Zijn organisatie is initiatiefnemer van de bijeenkomst. „Wij zien het vooral als een startpunt om tot nieuwe verbindingen te komen." Het is volgens Coumou een ma nier om de leefbaarheid op peil te Jan-Harman van den Hamer, Partitio architecten. „Wij hebben een match met de adhd-boerderij. Wij bieden een advies, een eerste gesprek, aan voor een ontwerp en inrichtingsplan voor een verkeerstuin." beoordeeld op prijs, comfort en milieuvriendelijkheid. De combi natie Nobelpoort/PTA Goes kwam hierbij als beste uit de bus. Voor eind juni moeten alle auto's zijn af geleverd. De zestien Peugeots zijn van het type Partner, Expert en Boxer. De motoren hebben roetfil- ters en roet-regeneratiesystemen. De auto's zijn gespoten in blauw (onderkant) en wit, met een meeuw boven de scheidslijn. houden. Er ontstaan contacten die niet op een normale manier tot stand komen. „Je hoopt op zoveel mogelijk koppelingen." Met die koppelingen zit het wel goed, blijkt na een half uurtje. Op veel zakelijke colberts en sportieve truien prijken de nodige 'wup- pies'. Want iedere geslaagde match wordt beloond met een poezelig bolletje van wol met oogjes en voetjes. Geertjan de Bruijne van stichting 't Gors draagt ook een wuppie. Hij is gewapend met een schilderij van een van de cliënten van project de Melkmarkt in Zie- rikzee, op zoek naar expositieruim te voor hun kunst. Woningbouwvereniging Zeeuw- land biedt die ruimte aan en als te genprestatie gaan de cliënten van 't Gors de buurtwinkel bemensen die wordt opgezet in Valetta, een nieuwbouwflat van Zeeuwland in de Zierikzeese wijk Malta. Zeeuwland heeft nog een andere bijzondere match gemaakt. Direc teur Antoine de Ceuster gaat een Geertjan de Bruijne, 't Gors. „Wij zoeken tentoonstellingsruimte voor de schilderijen die onze cliënten ma ken. Ik heb al een plek gevonden bij Zeeuwland en zoek er nog een paar meer." ZIERIKZEE - De bibliotheken op Schouwen-Duiveland zien het le dental teruglopen: negen procent minder jongeren en zes procent minder volwassenen. Het aantal uitgeleende boeken en cd's daalde ook: met vijf procent bij de jonge ren en met vier procent bij de ouderen. Dat blijkt uit het jaarver slag van BibliOosterschelde, de sa menwerking van bibliotheken in de gemeenten Borsele, Goes, Ka- pelle, Reimerswaal, Tholen en Schouwen-Duiveland. De daling is dagdeel bellen om sponsors te zoe-" keil voor Space Station, een thea terproject voor meervoudig gehan dicapte mensen. Als tegenprestatie gaan de mensen achter het project proberen wat reclame te maken. Maar er zijn ook hele andere aan biedingen. Ondernemersvereni ging Neptunus in Zierikzee biedt bijvoorbeeld de kennis en ervaring van haar leden aan om beginnen de ondernemers te steunen. De ondernemers en vragers vin den elkaar in zo'n hoog tempo dat er op een gegeven moment een lange rij ontstaat bij de tafel waar alle 'matches' geregistreerd moe ten worden. „lammer", merkt een van de wach tenden op. „Die tijd had ik beter kunnen besteden aan het zoeken naar nog meer matches." Maar om het geheel niet al te vrijblijvend te laten zijn, moet op ieder ingevuld formulier wél een stempel van de notaris en dat kost tijd. Uiteindelijk zijn in anderhalf uur tijd 128 matches gemaakt. Rob Delfgaauw, Nuformer. „Wij heb ben een match met zorgboerderij De Stelle in Ouwerkerk. Wij gaan naar hun website kijken en deze aan melden bij de portal welkomop- schouwenduiveland.nl." een landelijke trend. Andere vor men van vrijetijdsbesteding, zoals tv- en computergebruik, zijn daar van de oorzaak. De boekverkoop viert daarentegen hoogtij. In de cijfers over 2008 valt op dat vooral de jeugd de bieb links laat liggen. In totaal werden vorig jaar 1-033.530 boeken uitgeleend, vier procent minder dan in 2007. De bi bliotheken in de Oosterscheldere- gio hadden vorig jaar 32.536 leners, dat is nog geen kwart (21 procent) van de bevolking. Mededeling van Belastjngdienst regio Zuidwest, kantoren Terneuzen, Goes, Roosendaal en Breda. Aankondiging: vanaf heden kunt u de aankondigingen voor executoriale verko pingen van onze regio vinden op www.vei- lingdeurwaarder.nl De beursvloer Schouwen-Duiveland is de lokale vertaling van een landelijke succesformule. Bedrijven die 'maat schappelijk betrokken ondernemen' hoog in het vaandel hebben staan, bieden diensten aan waar vrijwilligersorganisaties gebruik van kun nen maken. Dat gaat niet voor niets: de vrijwilligersorgani saties leveren op hun beurt ook een dienst (te genprestatie) aan de bedrijven. Tijdens de beursvloer moeten vraag en aanbod bij elkaar komen. In Zeeland vonden eerder al dergelijke bijeenkomsten plaats in Middelburg en Goes. „Maar daar waren heel weinig aanbieders van Schouwen-Duiveland. Er zit water tussen en dat is een hele barrière. Er zijn voor bedrijven en vrijwilligersorganisaties nauwelijks relaties met de Bevelanden", zegt Jaap Willem Cou mou, directeur van het Welzijnshuis. „Daarom organiseren we hier ook een beursvloer." Deze manier van werken kan een goed alterna tief zijn voor de jaarlijkse ronde die veel vrijwil- ligersclubs langs bedrijven maken om sponsor gelden bij elkaar te sprokkelen. De aangeboden en gevraagde diensten kunnen heel divers zijn. Niet altijd passen vraag en aan bod goed bij elkaar. „Soms zit een bedrijf niet te wachten op datgene wat als tegenprestatie wordt aangeboden. Maar als ze dan met elkaar in gesprek komen, rolt er misschien toch iets uit waar het bedrijf wel wat aan heeft." De ontmoetingen hebben een informeel karak ter, maar zijn niet vrijblijvend. Zodra twee partijen elkaar gevonden hebben, gaan ze naar de stand van de notaris die de af spraak op papier zet en bekrachtigd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 46