land Pop levert veel meer Geld voor monumenten Ramptoerist De krant 5 weken voor 15 euro! Popmuziek is een mannenzaak SGP vraagt in de Kamer aandacht voor probleem van Zeeuws archief. I 2 I Donderdag 9 april 2009 PZC WILLEM VAN DAM We gaan naar Rome!, juichten we zondagavond. Maar nog geen vijf uur nadat ik via internet voor de ko mende zomervakantie een hotel had geboekt, be gon Itajië te beven. „Zouden we nog wel gaan?", zeiden we te gen elkaar toen we bedrukt de eerste beelden uit het rampge bied zagen: een paar honderd doden, duizend gewonden, tien duizenden daklozen. „Mogen wij daar straks de onbekommer de tqerist uithangen?" We zijn toch al niet van die heel reislustige types. Als we vijf dagen op pad zijn, begint de heimwee te knagen; verlangen we al weer naar de kinderen, de kleinkinderen, de hond en de tuin. Een paar jaar geleden leen den we een kampeerbusje, waar mee we door Europa zouden toeren. We reden naar Sneek, koersten vervolgens naar Maas tricht waar de twijfel toesloeg: „Wat doen we? Verder richting zuiden of rechtsaf, terug naar Zeeland?" Het werd natuurlijk rechtsaf en zo zaten we drie uur later tevreden met een fris wijntje onder onze eigen perenboom. Van de zomer proberen we het opnieuw. We gaan naar Cerreto di Spoleto, waar vrien den een mooi huis op de top van een berg bezitten, niet zo heel erg ver van het getroffen L'Aquila. Vanuit Cerreto reizen we door naar Rome. Nee, niet via L'Aquila, want op ramptoe risten zitten ze niet te wachten. Geen erger volk dan de ramptoerist. Nog is mijn herinnering niet verbleekt aan die duizenden nieuwsgierigen die zich - klapstoeltje onder de arm - in maart '87 naar de haven van Zeebrugge spoedden in de hoop een glimp op te vangen van het wrak van de Herald of Free Enterprise die een dag eerder was gekapseisd; 193 doden. Eén man had het daar, aan die ramphaven, wel bijzonder naar zijn zin. Dat was de man van de frietkraam. Nog nooit zoveel friet op één dag verkocht. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns Als we vijf dagen op pad zijn, begint de heimwee te knagen COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Uitgever/directeur Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T: 0113- 31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111- 45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland T: 0118- 43 4070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg Onderwijs. Educatie. Onroerend Goed, T: 076- 531 2277 E: segmentteam@bndestem-pzc.nl Familieberichten: 088- 0139 999 Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743-836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088-013 99 10 Toets 1: bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over LezersExtra Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag. 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 23,50 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 66,25 (acceptgiro €69,25) Jaar €254,00 (acceptgiro €257,00) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op zc.nl Zeeuwse Popconventie Poppunt Zeeland houdt voor de tweede maal in haar ge schiedenis een popconventie: een driedaags evenement be doeld voor beleidsmakers, orga nisatoren en muzikanten. ►- Het evenement begint vandaag om 14.15 uur met een sympo sium in De Spot in Middelburg met als titel 'Pop: wat valt er te halen? Wat levert het op?'. Het Nederlands Fonds voor de Podium Kunst presenteert nieu we kansen voor gemeenten, po dia, festivals en bands. Verder worden een onderzoek naar Zeeuwse popmuziek en het landelijk Nipo-onderzoek 395 minuten over de Nederlandse popmuziek gepresenteerd. Vrijdag 10 april is De Muzikan tendag voor Zeeuwse musici, beginnende en gevorderde bands met workshops in De Spot (14.00 -19.00 uur) en presentaties en beoordeling van demo's in Café 't Hof (14.00-17.00 uur). y Zaterdag 11 april reikt Eddy Christiani (91), ooit de aller eerste Europeaan met een elek trische gitaar, de naar hem ge noemde Award uit. Jan Akker man mag dit jaar deze onder scheiding in ontvangst nemen. Voorafgaand: De Bandstafette, een 90 minuten durend optre den met covernummers door zeventig Zeeuwse musici in steeds wisselende samenstel ling; Arsenaaitheater, Vlissin- gen, 20.00 - 01.00 uur. De gemeente heeft nauwelijks oog voor de economische waarde van popmuziek. Onderzoeken wijzen echter uit dat de gemiddelde bezoeker aardig wat geld uitgeeft. door Ali Pankow Stel je organiseert een eve nement op de Markt in Middelburg, met ik noem maar wat De Dijk. Er ko men 6ooo mensen naar toe. Die geven met elkaar bijna een ton uit in de stad. Bestuurders kijken al leen naar hoeveel subsidie in zo'n evenement wordt gestopt. Dat geld is de gemeente niet kwijt, het is een investering." Consulent Cor de Jonge van Poppunt Zeeland rea geert daarmee op zowel het lande lijk Nipo-onderzoek '395 minuten' over de Nederlandse popmuziek, als het onderzoek naar Zeeuwse popmuziek. Dat laatste werd in op dracht van Scoop verricht door Joost Vlieger en Fabian Stuit, twee studenten uit Zeeland aan de Rot terdamse Hogeschool InHolland. Beide onderzoeken komen van middag aan de orde tijdens het symposium 'Pop: wat valt er te ha len? Wat levert het op?' Het doel van het Nipo-onderzoek was het amateur popmuziekveld in beeld te brengen, zodat overhe den en muziekinstellingen een aansluitend beleid konden ontwik kelen. Met het Zeeuwse onderzoek beoogt Scoop hetzelfde te doen op provinciaal niveau. „In mijn rond gang langs gemeenten valt een aan tal zaken op. Voor cultuur is nau welijks formatië en men denkt zel den na of cultuur ook geld ople- Van de Zeeuwen ouder dan 12 jaar, maakt 17% popmuziek. Van hen treedt 68% wel eens op. Opvallend is dat veel meer mannen dan vrouwen bezig zijn met popmuziek. vert, of dat het de aantrekkelijk heid van een gemeente kan vergro ten, een ander imago kan geven", zegt De Jonge. Over de provincie is hij beter te spreken. Die heeft de aflopen jaren een geweldige om mezwaai ten gunste van popmu ziek gemaakt." Het Zeeuwse onderzoek wijst uit dat de provincie per duizend inwo ners één popband telt. Dat is ho ger dan het landelijk gemiddelde en zelfs meer dan in Brabant, dat toch als popprovincie te boek staat. De cijfers zijn gebaseerd op een enquête onder 349 inwoners verdeeld over de provincie. De hoofdvraag van het onderzoek: 'Hoe lean de provincie Zeeland de wensen en behoeften van de ama teur-popmuzikant omzetten in een goed functionerend popbe- leid?' levert een rij aanbevelingen op. Bovenaan staan het stimuleren van de dancemuziek met dj-wed- strijden en coaching en een inten siever gebruik van internet. Ook adviseren de jonge onderzoekers een grotere wisselwerking op gang te brengen tussen popmuziek en toerisme. Concerten in toeris tische gebieden zullen ook meer aandacht voor de Zeeuwse popscè ne genereren. AL^S pagina 10 en 11het nieuwe fes- tivalseizoen begint met Pasen Popmuzikanten naar leeftijd Mannenën vrouwen in de popmuziek M Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: een vast abonnement met automatische betaling van 66,25 per kwartaal (NA14) een vast abonnement met betaling per accept van 69,25 per kwartaal (NA14) ik neem een proefabonnement van 5 weken voor 15,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (P5) Stuur de bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050, 5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088-013 99 10 voorletters Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld vé in mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening De PZC gaat zorgvuldig or door Jeffrey Kutterink DEN HAAG - Minister Ronald Plas- terk (PvdA, Cultuur) stelt extra geld beschikbaar voor onderhoud van monumentale kerken en res tauratie van gebouwen. Kerkgebouwen die een zesjarig on derhoudsplan indienen kunnen voortaan een subsidie aanvragen tot één miljoen euro. Dat was tot nu toe nog maximaal een ton. Doordat de afgelopen drie jaar minder subsidie is aangevraagd voor instandhouding, is 40 mil joen euro op de plank blijven lig gen. De minister wil daarvan 19 miljoen besteden aan restauraties. Plasterk overlegt met de provincies hoe het geld in te zetten. Gedepu teerde Harry van Waveren (CDA, Cultuur): „Ik wil kijken of we het onder andere kunnen benutten voor de restauratie van rooms-ka- tholieke kerken in Zeeuws-Vlaan- deren." SGP-Kamerlid Bas van der Vlies vroeg gisteren in de Kamer aandacht voor het Zeeuws archief Doordat de Rijksgebouwendienst meer huur in rekening brengt dan het ministerie van Onderwijs ver goed, ontstaat een exploitatiete kort. Dat bedraagt enkele tiendui zenden euro's per jaar. Van Wave- ren: „Dat gaat bijvoorbeeld ten kos te van het verwerven van stuk ken." Plasterk zegde geen extra geld maar wel onderzoek toe.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 2