Uit Heel Europa surft op de Brouwersdam Wandelen en fietsen aan zee www.pzc.nl/uit PZC Donderdag 9 april 2009 I 1 3 Zeil- en surfcentrum Brouwersdam; rechts de nieuwe waterjump. foto's Dirk-Jan Gjeltema door Martijn de Koning Eigenlijk ben je de provincie al uit als je als Zeeuw de Kabbelaars- bank bezoekt. De grens tussen Zeeland en Zuid-Holland loopt net ten zuiden van dat 'aanhangsel' van de Brouwersdam. De bezoeker van de jachthaven, het bungalowpark of het zeil- en surfcentrum is dus eigenlijk in Ouddorp. Niemand die het doorheeft. Bijna nergens beleef je Zeeland beter dan juist op de Brouwersdam. Niet voor niks heet de jachthaven Port Zélande - Poort van Zeeland. Zuid-Holland ofZeeland; eigenaar Pieternel van der Linde van het zeil- en surfcentrum Brouwersdam kijkt er al helemaal niet naar. Haar bezoekers zijn vooral surffanaten, en die kennen geen grenzen. Regelmatig staan de oevers van het Grevelingenmeer vol met campers uit heel Europa, met Duitsers en Belgen als koploper. De Brouwersdam staat in surfend Europa dan ook bekend als 'the place to be'. Nieuwe trends opsporen hoeft het centrum niet meer; die ontstaan daar juist. Het activiteiténseizoen bij het cen trum, dat ook een restaurant, winkel en overnachtingsvoorzieningen bevat, begint komende vrijdag met een vierdaagse rom melmarkt met surfmateriaal. „Mensen kun nen zelf dingen verkopen en wij bieden zelf ook spullen aan", zegt Van der Linde. Bezoe kers krijgen ook de mogelijkheid om met een flinke korting de nieuwste produkten te proberen. „Voor 125 euro kun je in ons test centrum een hele dag nieuw materiaal ge bruiken." De activiteiten tijdens het paasweekeinde zijn maar kleinschalig vergeleken met tal van evenementen later in het jaar, vertelt Van der Linde. „Hét hoogtepunt is de ope ning van onze waterjump, op 8 mei." Die attractie is acht meter hoog, heeft drie glijbanen en is daarmee één van de twee grootste in Nederland. Je kan er zelfs af op bmx- fietsjes en inlineskates. Verder worden er regelmatig wedstrijden gehouden bij het centrum. Die zijn van allerlei niveaus. De eerste staan op het programma voor 25 april: de 3games. Jaarlijks hoogtepunt is het The place to be voor heel surfend Europa. weekend The Mission, eind augustus. Het met elkaar de strijd aangaan in een slalom- tweedaagse festijn is één van de grootste wedstrijd, surfevenementen van Europa, waarvoor de beste freestylers ter wereld naar de Brou- Rommelmarkt bij Zeil- en surfcentrum wersdam komen om hun kunsten te tonen Brouwersdam op de Kabbelaarsbank, vrijdag tot en honderden gevorderden én beginners en met maandag van 11 tot 17 uur. Wandelen langs de kust in de Walcherse Manteling betekent ook genieten van het voormalige waterwingebied Oranjezon. foto Ruben Oreel door Rinus Antonisse Dansen aan zee, de titel van het bekende Blef-lied, is een prima motto.voor het boekje Logeren uitwaaien langs de kust van Nederland. Het gaat over wandelingen op het strand en in de duinen, het ervaren van de zilte zee en tenslotte neerstrij ken in een hotel of bed en break fast op een doorgaans schitterende plek langs de kust. Pim Verver en Marja Kerst beschrijven twintig lo geeradressen, die meer bieden dan een gewone slaapplaats. Dat kan zijn een Michelinster, maar ook een logies in Franse sferen. 'Wan delauteur' Menno Zeeman heeft er gedetailleerde wandelroutes langs de kust bij uitgestippeld. Zeeland is in de gids vertegenwoor digd met Schouwen-Duiveland en Walcheren. Uiteraard de Kop van Schouwen, met de brede duinen, waar de wandelaar kan kiezen tus sen een hele dag lopen of een kor tere route. Maar ook een minder bekende dijkenroute vanuit Zonne- maire, met een keuze naar Bom- menede aan de Grevelingen of naar Dreischor. Minder water, wel een aangenaam landschap. In de Manteling van Walcheren is een route tussen Domburg en voormalig waterwingebied Oranje zon uitgezet en een tussen Westka- pelle en Zoutelande. Met dezelfde opzet als het kust- boekje is Logeren fietsen langs wa ter in Nederland gemaakt. De lo- geertips zijn weer van Verver en Kerst, de twintig fietstochten ko men van Maria Remmerswaal. De routes liggen verspreid door Neder land en water slaat op rivieren, beekjes, meren en wetlands (natte natuurgebieden). Er zijn er twee in Zeeland. Bijna 55 kilometer is de tocht langs de randen van het Nationaal Park Oosterschelde, met Neeltje Jans als begin- en eind punt. De winderige stormvloedke ring en Zeelandbrug zitten erin. Wat korter, 39 kilometer, is de fiets tocht langs dorpen en kreken in Duiveland, met als stop het Wa tersnoodmuseum bij Ouwerkerk. Logeren Si uitwaaien langs de kust; Logeren fietsen langs het water. Uitgave Lannoo, Arnhem. Prijs 15,95 euro per deel.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 105