mm ill Op zoek naar een kortere Indië-route f i 'Voor wat nu bekend staat als de Amerikaanse droom, zijn de Nederlandse invloeden Zeer belangrijk geweest.Charles Chering, onderzoeker warv i '■A-Ai, PZC Woensdag 8 april 2009 9 V./': - De Engelse kapitein Henry Hudson vertrekt in april 1609 in opdracht van de VOC met zijn schip 'De Halve Maen' naar het westen. De op dracht is een kortere vaarroute naar Indië te ontdekken, maar die vindt hij niet. Hij ontdekt wel iets anders: de natuurlijke haven op het eiland Mana-hatta, zoals de lo kale bevolking het gebied noemt. Het betekent 'eiland van de heu vels'. Hudson vaart langs het eiland de rivier op, die later naar hem ver noemd is, in de hoop een zee straat te vinden die dwars door het Amerikaanse continent loopt. Het pakt anders uit, een zeestraat is er niet. Wel rapporteert de kapi tein dat er vruchtbare grond is en dat er handel in pelzen en bont kan zijn. Nederlanders stichten er een kleine nederzetting. Vanuit de ze handelspost worden dierhui den, met name beverhuiden, geëx porteerd naar het moederland. Deze posten gaan steeds meer lij ken op permanente nederzettin gen. Uiteindelijk wordt op het zui delijke punt van Manhattan in 1624 Nieuw-Amsterdam gesticht. Het omliggende land langs de ri vier wordt gekoloniseerd en krijgt de naam Nieuw-Nederland. De Nederlanders kopen het eiland van de indianen voor de prijs van 60 gulden. Nieuw-Amsterdam wordt het bloeiende centrum van de kolonie. Peter Stuyvesant wordt in 1647 de nieuwe gouverneur. On der zijn bewind krijgt de plaats in Henry Hudson 1653 stadsrechten. De stad bloeit door de komst van het stadsbe stuur op. Wegen worden gepla veid met keitjes, de houten huizen vervangen door stenen exempla ren. In de aanloop naar de TWeede En gels-Nederlandse Oorlog wordt Nieuw- Nederland veroverd door de Engelsen, die over een veel machtiger zeevloot beschikken. Op 24 september 1664 capituleert directeur-generaal Peter Stuy vesant en draagt Nieuw-Amster- danj over a^n de Engelsen. Stuy vesant dringt aan op garanties voor de rechten van burgers, die te recht komen in de zogenaamde Ar ticles of Capitulation. De Engelsen dopen de stad om in New York, vernoemd naar het Engelse York. In 1673 veroveren de Nederlanders de kolonie terug en noemen het Nieuw-Oranje. Een jaar later wordt het bewind definitief overge dragen aan de Engelsen. Neder land ruilt New York voor Surina me. Festiviteiten Er stam dit jaar tal van activi teiten df> het programma in het kader van 400 jaar New Vork, zowel in de 'Big Apple' zelf als in Nederland. Van dans en theatervoorstellingen, tot exposities en festivals. Sinds het begin van deze maand toont het Rijksmuseum in samenwerking met het Na tionaal Archief verschillende do cumenten die te maken heb ben met het ontstaan van de Nederlandse kolonie Nieuw- Nederland en de handelspost Nieuw-Amsterdam aan het be gin van de 17de eeuw, het te genwoordige New York. Eén van de topstukken van de pre sentatie, getiteld 'Weerzien met Manhattan', is ongetwij feld de 'Schaghenbrief uit 1626, afkomstig uit het Natio naal Archief. De Schaghen brief is het vroegste docu ment dat melding maakt van de aankoop van Manhattan. In New York wordt het jubi leum vooral herdacht tijdens een feestweek 'Holland aan de Hudson', van 8 tot en met 13 september, waarbij ook Willem Alexander en Maxima aanwe zig zullen zijn. Behalve tentoon stellingen, lezingen over water beheer en een schepenshow, worden ook festivals gehou den, waaronder een versie van Oerol. Het Roosevelt Study Center pu bliceert in september een boek met de overzichtsge schiedenis over de relatie Ne derland en Amerika. pi Gezicht op Nieuw-Amsterdam door Johannes Vingboons, 1664 .- #5*.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 9