De Zorg! lets voor jou? j ^^balans Arbeidsmarkt Dat de zorg-/gezondheidssector staat te trappelen om nieuw bloed in de gelederen op te nemen, zal waarschijnlijk niet heel verrassend klinken. De vraag naar zorg zal als gevolg van de huidige vergrijzing namelijk ieder jaar alleen maar verder toenemen. 'De schouders moeten er massaal onder om het rendement van opleiden op te krikken' MM Woensdag 8 april 2009 door Wiljan Broeders Niet voor niets had het in december 2008 verschenen rapport - in opdracht van 'Transvorm' (zij adviseert en ondersteunt werkgevers en werknemers uit de sector Zorg en Welzijn op het terrein van arbeidsmarkt en opleiden) en Calibris - waarin de huidige situatie op de arbeidsmarkt in kaart werd gebracht en veronderstellingen/prognoses de situatie tot en met het jaar 2012 kenschetsten de toepasselijke titel Bra bantse Zorg, zet de zeilen bij! meegekregen. De cij fers die hierin gepresenteerd werden, deden alle alarmbellen namelijk afgaan. Op vrijwel alle fronten - in de ziekenhuizen, gehandicaptenzorg, GGZ, verple- benieuwd naar de huidige stand van zaken en de do's en don'ts in de nabije toekomst stak In Balan' haar licht op bij Calibris en vond in de persoon van advi seur Jan Hermanns de perfecte gesprekspartner. Kenniscentrum Calibris is verantwoordelijk voor de er kenning van leerbedrijven en voor het onderhoud van de kwalificatiestructuur voor de sectoren Zorg, Wel zijn en Sport. Zij verkent de markt, werkt doelbewust samen met andere kenniscentra en brengt betrokken partijen bijeen in regionale netwerken en convenant- en. Calibris initieert maatschappelijk relevante projec ten en ontwikkelt effectieve en innovatieve oplossin- ging, welzijn, kinderopvang, noem maar op - zal er binnen niet al te lange tijd een tekort ontstaan. 'Mooi!' zult u wellicht denken 'voor al die jongeren die op het punt staan een studie te kiezen; een baan garantie ligt in het verschiet.' Inderdaad, maar zij moe ten dan wel eerst over de streep getrokken worden. En daarvoor moeten massaal de handen uit de mou wen. Opleidingen moeten kritisch onder de loep ge nomen worden en een nog betere afstemming krij gen op praktijksituaties. Op maatschappelijke veran deringen behoort snel te worden geanticipeerd en trends moeten op de voet gevolgd worden. Razend gen. Ook participeert zij in 'Leren-Werken'-projecten en mobiliteitscentra om toetreding tot de arbeids markt van werkzoekenden te faciliteren. Al deze in spanningen zijn gericht op één gemeenschappelijk doel: meer balans en dynamiek op de arbeidsmarkt. Zo levert zij een waardevolle bijdrage om beroeps praktijk en beroepsonderwijs soepel op elkaar te la ten aansluiten. „En in dat streven zijn de afgelopen jaren alvast flinke slagen gemaakt", steekt Hermanns van wal. „Alle mo gelijke opleidingen in deze brede sector worden op de verschillende ROC's in Brabant en Zeeland aange boden. Opleidingen die flink in ontwikkeling zijn, sinds 'competentiegericht opleiden' haar intrede deed. Hiermee hebben we direct dé belangrijkste ont wikkeling van de laatste tijd te pakken. En één die voorzichtig al de eerste vruchten afwerpt. Het bedrijfs leven en de onderwijsinstellingen werken nauwer met elkaar samen, inhoud en methodieken sluiten beter aan bij de arbeidsmarkt en studenten 'proeven' al in een eerder stadium van de praktijk waar zij uiteinde lijk terecht zullen komen. Het resultaat: het rende ment van de opleiding neemt toe. En daar is iedereen bij gebaat. Ik heb dan ook zo nu en dan moeite met de houding van de politiek die zich op gezette tijden afvraagt of het allemaal niet te snel gaat. Wat mij be treft kan het namelijk niet snel genoeg gaan. De voor delen spreken voor zich namelijk. Tel daar ook nog eens bij op dat er in het arbeidsveld steeds grotere te korten ontstaan. Dan kun je toch niet anders conclude ren dan dat snelheid geboden is?" „Want dat is toch wel de grootste uitdaging waarvoor we ons momenteel gesteld zien. In de volledige breedte zal een tekort aan arbeidskrachten gaan ont staan met Verzorgende-niveau 3 en 4 als absolute vaandeldrager. Voorzichtige prognoses wijzen alvast uit dat in deze regio hieraan in 2012 een tekort van ruim 1500 zal zijn." „Dit betekent dat de schouders er flink onder moeten de komende tijd", besluit Hermanns. „We zullen deze sector nog meer gaan promoten en jongeren ervan overtuigen hoe enerverend en uitdagend werken in de zorg is." Meer info: www.calibris.nl www.transvorm.nl www.colo.nl www.azwinfo.nl In de volledige breedte zal een tekort aan arbeidskrachten gaan.ontstaan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 83