Het café van de toekomst balans Fitnesscentrum Ze hangen regelmatig aan het ijzer. Rekken en strekken in gevarieerde groepslessen en staan daarna gebroederlijk naast elkaar onder de douche. Dit gaat over ruim twee miljoen leden in 1800 erkende fitnesscentra in Nederland. Volgens Fitlvak, brancheorganisatie voor erkende sport- en bewegingscentra, stijgt het aantal leden zelfs naar drie miljoen. Vanwaar die groei, is sporten dan zo leuk? Woensdag 8 april 2009 door Joyce Muilenburg De sportschool: vroeger puur voor de inspanning, inmiddels evenzeer voor de ontspanning. Foto Brabants Dagblad „Sporten is leuk, althans, dat was voor mij altijd zo lo gisch als wat." Aan het woord is Gerben Rodts, direc teur van Achmea Health Spa Centre Vlissingen. Ger ben is van kinds af aan met sport bezig. Zo heeft hij onder andere op hoog niveau atletiek bedreven. Toen hij dertien jaar geleden een eigen fitnesscen trum begon, kwamen er dan ook vooral mensen die plezier in sport hadden. „Ze waren erg gericht op het fysieke vlak. Inspanning was leuk en daar stemden de sportinstructeurs de trainingsprogramma's op af." Langzaamaan ziet Gerben echter een ander type mens binnenkomen. „Die juist helemaal niets met sporten heeft. Bijvoorbeeld ouderen die hun hele le ven niet gesport hebben en nu graag aan een gezon de oude dag willen werken. Jonge mensen die sport en bewegen echt niet geweldig vinden, maar toch trouw komen, omdat ze anders gezondheidsklachten krijgen. En mensen die graag willen afvallen, aan hun conditie willen werken. Niet omdat ze het leuk vin den, maar omdat ze het belangrijk vinden." Voor Gerben en zijn team is het de uitdaging om die leden toch een plezierig gevoel te geven. De rode draad hierin is: persoonlijke benadering, een vriende lijk woord, klanten bij de naam kennen, luisteren naar de achterliggende motivatie en klanten daar zo goed mogelijk in begeleiden. Gezond uitje „Maar er is meer. Mensen willen een uitje. Een ge zond uitje. Je staat er van te kijken hoe gemakkelijk men elkaar na een training aanspreekt en elkaar iets te drinken aanbiedt. Niet voor niets wordt er wel eens gezegd dat het fitnesscentrum het café van de toe komst is. Vergeet daarbij ook niet dat er steeds meer alleenstaanden komen. In sportcentra kunnen men sen elkaar ontmoeten, zonder afspraak, zonder bijbe doelingen." En daarna even lekker de sauna in. Of een zonnebank- je pakken. „Ja, dat heeft mij eerlijk gezegd verrast, hoeveel mensen daar gebruik van maken. Kwam men vroeger puur voor de inspanning, nu speelt ontspan ning bijna net zo'n grotè rol. Fitness en weiness, ze gaan inmiddels hand in hand." Ook voor Walter Houtzager, fitnessdocent aan de sportopleiding CIOS Goes/Breda, is sporten vanzelf sprekend leuk. Hij is op dat gebied altijd in beweging. Niet alleen al tien jaar als docent, ook heeft hij een ei gen bedrijf in Personal Training (PT Zeeland). Om de kwaliteit van de opleiding te bewaken, legt Walter te vens examens af voor de brancheorganisatie Fitlvak. Kortom: een spin in het sportieve web. Met zoveel kennis en ervaring moet hij wel het ver schil hebben zien ontstaan tussen de fitnessbezoeker van tien jaar geleden en die van nu. Daarbij vond er ongetwijfeld een verschuiving plaats in de functie-ei sen van de instructeur: "Ja, die verschuiving is er ze ker. Jaren geleden lag de nadruk met name op de theoretische kennis. Nu is het maken van trainings schema's en het geven van de juiste instructies nog steeds belangrijk, maar de afgestudeerde CIOS fit nessinstructeur is vooral een gastheer of gastvrouw." Walter leert de aankomende instructeurs dan ook wat hun voornaamste taak zal worden: „Mensen op een verantwoorde manier laten sporten, waarbij ze ook plezier beleven aan het fitnessbezoek." Tevreden De grote vraag blijft daarbij steeds: hoe kun je de klanten tevreden maken en houden? „Alleen een nieuw gebouw op een mooi plekje aan het water plaatsen en dat volzetten met geavanceerde appara tuur, is niet voldoende. Ik merk een steeds grotere vraag naar kwaliteit. Fitness met een volledig service pakket. Bijvoorbeeld één op één begeleiding met een goede trainingsopbouw. Dat is overigens een pri ma manier om te werken naar succesbeleving. En suc cesbeleving geeft plezier! De CIOS opleiding speelt hier op in door modules Personal Training aan te bie den." „Naast het verzorgen van een trainingsschema en ge ven van instructies is de instructeur een vast aan spreekpunt geworden. Een bindende factor die in staat is om allerlei activiteiten binnen het fitnesscen trum te kunnen organiseren. Mijn streven is om spor ten te allen tijde leuk te maken. Wanneer het gezellig is in het fitnesscentrum, is de kans groot dat men blijft komen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 82