maakt zich liever dan geliefd C töbe Hertelling Moldavië na dag vol rellen Aardbeving als signaal van het Opperwezen Prijzen die het daglicht niet kunnen verdragen 16/17 april van 21.00 tot 00.00 uur OP OP Aanhangers oppositie bestormen parlement en gooien ruiten in. Man die waarschuwde werd aangeklaagd voor 'bangmakerij'. Praag Oostenrijk Disneyland® Resort Paris Tunesië Kreta Dominicaanse Republiek Kijk voor deelnemende winkels en actievoorwaarden op www.middernachtsale.nl PZC Woensdag 8 april 2009 7 CHISINAU - De autoriteiten in Mol davië zullen de stemmen die zon dag zijn uitgebracht bij de parle mentsverkiezingen, opnieuw tel len. Dat heeft de kiescommissie gisteren bekendgemaakt na over leg tussen regering en oppositie. Het overleg volgde op rellen in de Moldavische hoofdstad Chisinau. Aanhangers van de oppositie raak ten slaags met ordetroepen en de politie. Zij leggen zich niet neer bij de in hun ogen frauduleuze verkie zingszege van de regerende com munistische partij. De partij van president Voronin haalde bijna 50 procent van de stemmen. Bij het kantoor van Voronin gooi den de betogers met stenen naar de politie en zij gooiden ruiten in. Ook bestormden zij het parle ment, waar zij meubilair naar bui ten sleepten en in brand staken. Ordetroepen gebruikten onder meer traangas tegen de betogers. Volgens internationale media zijn er ongeveer tienduizend mensen bij de protestactie betrokken. Er zou een dode zijn gevallen. Voronin heeft de ongeregeldheden scherp veroordeeld. Ook EU-bui- tenlandvertegenwoordiger Solana riep actievoerders op het gebruik van geweld te vermijden. Rusland schaarde zich achter Voronin. ONNA - L'Aquila en dorpen in de omgeving zijn van de kaart ge veegd, en dat mag gezien het die pe rood op alle 'aardbevingskaar- ten' geen wonder heten. Deson danks is er geen bewoner of slacht offer te vinden, die het begrijpt. „Zoiets hadden we nooit ver wacht", klinkt het uit elke mond. De vraag of een degelijke ramp, meer dan 200 doden, te voorko men was geweest, wordt angstval lig vermeden, hoewel een keur van wetenschappers stelt dat 5,8 op de schaal van Richter veel is, maar niet de ravage en het hoge dodental rechtvaardigt. „Wie moet je geloven", zegt de 30-jarige Pasquale, terwijl hij sa men met zijn vrouw en vriend Eu- genio voor de deur een espresso maakt op een gasbrandetje. Hij is als enige teruggekeerd naar zijn - lage - huis in Onna, een dorp even 'De politiek is vies en bouwvergunningen worden als gunst weggegeven' buiten L'Aquila dat precies boven het epicentrum lag. Van de 350 in woners stierven er 40 onder het puin - ze zijn het symbool gewor den van de ramp. Pasquale waan de zich veilig. „Natuurlijk is dit een aardbevingsgebied, maar kijk om je heen. We zitten op een vlak stuk land, dat ooit onder water stond. De ondergrond is zacht." Er is één man, Giampaolo Giulia ni, die de aardbeving heeft voor speld. Hij werkt voor het geofy sisch instituut van L'Aquila. Twee maal in de laatste weken heeft hij gewaarschuwd, maar de reactie was een officiële aanklacht door een burgemeester wegens 'bang makerij'. Eugenio in Onna vindt dat Italianen te veel berusten in hun lot. „We moeten ons anders organiseren, vooral wat betreft de bouwvoorschriften - iedereen doet maar wat." In het tentenkamp bij het gehaven de stadje Paganica zijn elektricien Andrea en zijn gewond geraakte vriend Giovanni het met hem eens. „De politiek is vies en bouw vergunningen worden als gunst weggegeven", zegt Giovanni, die gespecialiseerd is in het bouwen van daken. „Sinds 1980 hebben we specifieke regels, die nog eens zijn verscherpt in 2002 na de aardbe ving in Molise, vooral omdat toen een schoolgebouw instortte. Daar is in L'Aquila dus niets mee ge daan." Het is de Italiaanse para dox. De omgeving en ook de veilig heid worden opgeofferd aan parti culiere belangen. Italië staat vol ille gale bouwsels, maar in plaats van die aan te pakken, worden ze via het betalen van een boete gelegali seerd. Beter dus maar te geloven in het lot of het bovenaardse. In het tentenkamp in het atletiekstadion denkt ondernemer Arturo Agnesi dat 'Hij' met deze ramp een sig naal heeft afgegeven. En de acht tienjarige Giovanna Maci blijft maar denken aan de brede scheur boven haar bed en het onthoofde Jezusbeeld. „Het lijkt me geen toe val." Paganica opgevangen, vlakbij de regionale hoofdstad L'Aguila. foto Alessandro Di Meo/EPA met Bob Dylan te spreken. Obama kan nog steeds dromen van een kernwapenvrije wereld, van hoop, gemeenschapszin en verandering, maar in de eerste elf weken van zijn presidentschap is duidelijk ge worden dat de Democraat een har de, uiterst praktische kant heeft. De Amerikaanse topbankiers kwa men daar achter tijdens een recen te bijeenkomst in het Witte Huis. De CEO's van banken als Northern Trust, JPMorgan Chase, Wells Fargo, PNC en Bank of Ame rica moesten aan een lange houten tafel plaatsnemen. De sfeer was Spartaans, merkte een aanwezige later op. Eén glaasje water kregen de tycoons van Wall Street. Daar moesten ze het anderhalf uur mee doen. President Obama liet de ooit zo machtige bankiers een paar mi nuten wachten. Daarna maakte hij op bruuske wijze zijn standpunt duidelijk, zo bleek uit een recon structie van het blad Politico. De exorbitante bonussen en salarissen moetenjiat het verleden behoren, aldus Obama. Het Amerikaanse volk accepteert de grillen van Wall Street niet langer. Een bankier sputterde tegen. „Dit zijn gecompliceerde bedrijven... We concurreren om talent met bui tenlandse ondernemingen..." Oba ma kapte hem af „Alleen mijn re gering staat tussen jullie en de hooivorken (Amerikaans symbool voor een volksopstand red.)." Oba ma ging na afloop niet op de foto met de aanwezigen. „Zijn hele hou ding was: Ik ben president en jul lie niet", zo vertelde een bankier. Dwarsliggende Congresleden zijn er inmiddels ook achter dat Oba ma niet over zich laat lopen. De Democraat Peter DeFazio werd er tijdens een besloten bijeenkomst met Congresleden door de presi dent aan herinnerd dat hij tegen het stimuleringsprogramma had gestemd. „Denk je dat wij geen sco res bijhouden, broer?", voegde Obama er aan toe. De president lachte erbij, maar er zat ook dreiging in zijn opmer king. Tegenstand wordt niet op prijs gesteld. En wie wil de toorn wekken van een geliefde presi dent? Obama brengt zo de belang rijkste raad van Machiavelli in de praktijk: het is beter gevreesd te zijn dan geliefd. De president is tot dusver uiterst effectief 4 dagen Per persoon us m 2-daagse busreis incl. entree p.p. 8 dagen Per persoon b u Pyloon fH S™ jijjjÜjL 9 dagen Per persoon van Staalduinen "ip.p.o Druk- en zetfouten onder voorbehoud ,N gaat net even verder

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 7