Zin en onzin over MRSA ^balans Ziekenhuisbacteriën De MRSA-bacterie steekt regelmatig de kop op in Nederland. Op dat moment hangt er vaak paniek omheen. Terecht? Onterecht? Misschien wel beide. MRSA onder de loep. ^aaBHMBBBBS@enHnnBn «wdftaiMMMiawteBBasfflaMaMra^^ Woensdag 8 april 2009 MRSA is een probleem van de ziekenhuizen: waar Het (tijdelijk) kwijt zijn van onze natuurlijke barrière komt vooral voor in een ziekenhuis. Immers, bij een opname is er vaak sprake van verminderde weer stand: een operatiejdus wond), drain, sonde, kathe ter of antibiotica. Bovendien kan een bacterie gemak kelijk verspreid worden in een ruimte waar veel men sen bij elkaar zijn. Dit alles bij elkaar vind je terug in een ziekenhuis. MRSA is dus een echt ziekenhuispro bleem. MRSA is te allen tijde gevaarlijk: niet waar De eerste twee letters staan voor Multi Resistente. Dat betekent: ongevoeligheid voor een groot aantal antibiotica. De laatste twee letters staan voor Staphy lococcus Aureus. Dit is een bacterie die ruim dertig procent van de mens bij zich in de neus draagt. Nie mand maakt zich daar druk om, we merken het niet eens. Heeft iemand de combinatie van de vier letters, dus MRSA, dan is er nog steeds geen reden tot paniek. Je verontreinigde voedselwaren en dat gebeurt de hele dag door. De meeste bacteriën voelen zich lekker in een vochtige, warme ruimte. Dan gaan ze zich ver meerderen. Pas als ze daar komen waar ze niet thuis horen en zich daar gaan vermeerderen, kan er een in fectie ontstaan. Door goed met hygiëne om te gaan, kan de infectie worden voorkomen. Grondig handen wassen, douchen na het sporten en schone handdoe ken gebruiken zijn voorbeelden van goede hygiëne. Je bent de bacteriën dan zo weer kwijt. Is er sprake van infectie, cfan is de MRSA-bacterie gevaarlijk: niet helemaal waar Als de bacterie een gebied heeft gevonden waar het normaal gesproken niet voor komt, dan kén het ge vaarlijk worden. Zo'n gebied kan zijn: in een wond, de blaas, het bloed of in de luchtwegen. De bacterie kan daar bij zodra iemand zijn natuurlijke barrière kwijt is. Hiermee wordt bedoeld dat de natuur zo in elkaar zit dat wij alleen goed functioneren zolang we intact zijn. Zodra we te maken krijgen met een open wond, 'De angst voor de bacterie gaat zo ver dat een drager soms in een totaal sociaal isolement terechtkomt!' kunt, zonder datje het weet, drager zijn van deze bac terie. Onder normale, gezonde omstandigheden word je niet ziek en maak je andere gezonde mensen ook niet ziek. Helaas komt het nogal eens voor dat men een drager van de MRSA-bacterie mijdt. Hij of zij wordt bijvoorbeeld niet meer op feestjes uitgenodigd en de angst voor de bacterie gaat zo ver dat een dra ger soms in een totaal sociaal isolement terechtkomt! Zodra je besmet bent, word je ziek: niet waar Besmetting houdt in: je neemt bacteriën over van bij voorbeeld een persoon (handen), een voorwerp of via maagsonde, katheter, drain of beademingsappara tuur, zijn we niet meer intact. Nog een belangrijke on natuurlijke factor is antibiotica. Deze medicijnen val len niet alleen slechte bacteriën aan, maar ook enkele goede. Het lichaam is daardoor tijdelijk uit z'n doen. Komt de MRSA-bacterie in een kwetsbaar gebied waar zij zich vermeerdert, dan treden er infectiever schijnselen op zoals roodheid, zwelling, pus of op hoesten van slijm. Je kunt zelf niets doen aan het voorkomen van de MRSA-bacterie: niet waar Uiteraard is het van groot belang dat medewerkers in een ziekenhuis zeer hygiënisch te werk gaan. Maar de patiënten kunnen zelf ook veel doen ter voorkoming. Door bijvoorbeeld op een juiste manier te hoesten (hand voor de mond), zoveel mogelijk van een wond af te blijven, goed de handen te wassen. Als iedereen zorgvuldig met hygiëne omgaat, zal dat het risico op infecties zeker verminderen. MRSA komt altijd uit het buitenland: niet helemaal waar Er is wel een grote kans dat MRSA uit het buitenland meegenomen wordt naar Nederland. Dit gaat meest al gepaard met een ziekenhuisopname in het buiten land. De oorzaak dat MRSA veelal uit buitenlandse zie kenhuizen meegenomen wordt, is omdat bijna alle lan den heel snel antibiotica verstrekken. Hierdoor overle- ven de sterkste bacteriën, die steeds ongevoeliger worden voor antibiotica, zoals MRSA. Nederland loopt voorop als het gaat om haar strenge antibiotica- beleid (weinig antibiotica uitschrijven) gevolgd door de Scandinavische landen. Helaas zijn er in alle ande re landen nog geen strenge richtlijnen, met alle gevol gen van dien. Inmiddels is ook bekend dat bij var kens- en kalverenhouders de MRSA-bacterie voor komt. Dit heeft waarschijnlijk ook te maken met het veelvuldig gebruik van antibiotica. Ook in Nederland! In alle Nederlandse ziekenhuizen geldt hetzelfde MRSA-beleid: waar Alle ziekenhuizen in dit land voeren een door de In spectie verplicht infectiepreventiebeleid, afgeleid van richtlijnen van de Werkgroep Infectie Preventie, (WIP). Er is strikte controle op. Ziekenhuizen zijn op z'n zachtst gezegd niet blij met een eventuele infec tie. Er wordt dus alles aan gedaan om dat te voorko men. Met dank aan Machteld Ducrot, afdeling Infectie Preventie Ziekenhuis Walcheren Meer weten: www.wip.nl door Joyce Muilenburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 79