DE STELLING balans 'Zonder de arts had de geschiedenis zich herhaald' 'Ik raakte ervan overtuigd dat het tussen de oren zat' In De Stelling buigen twee tegenpolen zich over een vraag waarop menigeen impulsief 'ja' zal zeggen. Dat openheid naar de arts ook slecht kan uitwerken, blijkt uit het relaas van 'Simone', die 'nee' zegt tegen dit idee. Reageren? www.pzc.nl/inbalans 'De dokter mag alles van me weten Woensdag 8 april 2009 Tekst Paula Koster Wim* (50): Tijdens het bombardement op Rotterdam, op 14 mei 1940, ging het huis van mijn grootouders in vlammen op. Mijn groot moeder kwam daarbij om. Niet lang daarna stierf ook mijn grootvader, door een bedrijfsongeval. Mijn vader, een tiener nog, werd opgevangen door fa milie in het oosten van het land. Veel ruimte voor rouwverwerking was er niet. ledereen had zo zijn zor gen. Na de oorlog stond alles in het teken van de wederopbouw. Over zijn traumatiserende tiener jaren spfak mijn vader met niemand. In 1950 trouwde hij. Er kwamen vier kinderen, waarvan ik de jongste ben. Altijd waren we op onze hoede voor pa. Want hij had-plotselinge, gruwelijke woedeaanvallen. Dan veranderde hij in een tiran, die ons verbaal en som^ ook fysiek vloerde. Ons huis werd een hel, maar o wee als we daar buiten de deur over zouden spreken. Mijn vader dreigde met zware straffen, dus we hielden ons zo plat als een cent. Hij had veel lichamelijke klachten, waarvoor hij regel matig bij de huisarts zat. Die vermoedde dat er meer speelde en vroeg door, maar mijn vader.hield de kiezen op elkaar. Het oorlogsboek bleef gesloten en over de problemen thuis sprak hij evenmin. Er kwam daardoor geen hulp. Hulp, die ons gezin misschien uit het moeras had kunnen trekken. Mijn moeder trok zich terug in haar eigen wereld, pratend in zichzelf. Mijn broers en ik hielden elkaar min of meer emotioneel op de been. Stuk voor stuk gingen we zo snel mogelijk het huis uit, weg van die man. Uiteraard zijn mijn broers en ik nog tegen de nodige muren aangelopen in het leven. Toen ik op een dag emotioneel vastliep heb ik mijn huisarts alles verteld. Ze heeft aandachtig naar me geluisterd en er voor gezorgd dat ik bij een goede psychotherapeut terecht kwam. Ik ben blij dat ik mijn huisarts destijds in vertrouwen heb genomen. Zonder haar had de geschiedenis zich misschien wel herhaald. Want zo gaat dat vaak, met verdrongen verdriet.' Simone* (47): 'Al een tijdje sukkelde ik met een zeu rende pijn in mijn spieren en gewrichten, 's Morgens was ik zo stijf als een plank, een eind fietsen met mijn kin deren zat er niet in en een rqiddagje winkelen was ondenk baar. Doodmoe was ik, van de pijn. 's Avonds voelde ik me to taal uitgewoond, dus lag ik altijd vroeg in bed. Eigenlijk had ik geen leven. Mijn toenmalige huisarts dacht aanvankelijk goed met me mee, tot ik hem toevertrouwde dat de relatie met mijn man in moeilijk vaarwater terecht was gekomen. Het bedrijf waar hij bijna 20 jaar had gewerkt was failliet gegaan en plotseling had ik hele dagen een wrokkige, sombere man in huis die voornamelijk de bank warm hield. Dat gaf spanningen en er waren veel ruzies. Vanaf dat moment zat ik bij mijn huisarts in "de psychi sche hoek". Het leek hem niet nuttig me door te sturen naar een specialist voor verder onderzoek. Al typend op zijn toet senbord en naar het computerscherm kijkend vroeg hij tijdens het spreekuur hoe het nou thuis was. Is je man al weer aan de slag?" Naar mijn klachten luisterde hij nauwelijks meer. Ik moest vooral gaan zwemmen, leuke dingen doen buiten de deur en goed ontspannen. En had ik al eens aan relatietherapie gedacht? Langzamerhand raakte ik er zelf ook van overtuigd dat het tussen mijn oren zat en ik sukkelde door, mezelf verwijtend dat ik het allemaal verkeerd deed. Toen mijn man na een jaar werkloos te zijn geweest een nieuwe baan kreeg, verhuisden we naar een andere stad. De verhuizing deed mijn pijnlijke lijf geen goed en al snel belandde ik bij mijn nieuwe huisarts. Die stuurde me direct door. Ik bleek reuma te hebben. Dus als je aan mij vraagt of mijn huisarts alles van me mag weten, zeg ik nee. Hoe zeggen ze dat ook alweer in Amerikaanse films: U heeft het recht om te zwij gen, alles wat u zegt kan en zal tegen u worden gebruikt? Zo is het maar net.' *Vanwege de privacy zijn de namen van Wim en Simone gefingeerd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 78