wm De alvleesklier speelt een belangrijke rol bij de stofwisseling. Maakt je alvlees klier geen insuline aan, dan krijg je suiker-#, ziekte (diabetes). Deze ziekte kan leiden tot nierafwijkingen en in sommige gevallen is dan een niertransplantatie noodzakelijk. Meestal wordt de alvleesklier samen met een nier getransplanteerd. ICRIIIIIIipilRiPHiPRillPRIPIIIIMPIPillllllHIPiiillllPIRPIliHiPVfV Dunne darm Een dunnedarmtransplantatie is noodzakelijk als de dunne darm door ontstekingen niet meer in staat is om goed voeding op te nemen. Na een dunnedarmtransplantatie is de patiënt niet meer afhankelijk van kunstmatige voeding. Bij slijtage van een tussenwervelschijf onder in de rug is het soms mogelijk een kunststof prothese te plaatsen. Het betreft hier experimentele chirurgie waarvan de resultaten nog niet voorspelbaar zijn. Kraakbeen en peesweefsel Neurochirurgen en orthopeden gebruiken soms stukjes kraakbeen bij de behandeling van kleine, specifieke aandoeningen. Peesweefsel wordt gebruikt om beschadigde gewrichten te reconstrueren. Enkel Het gewricht tussen de onderzijde van het scheen been en de bovenzijde van het sprongbeen kan bij slijtage worden vervangen door een enkelprothese: een metalen kap op het sprongbeen en een metalen plaat aan de onderzijde van het scheenbeen met daar tussenin een kunststof blok. Het gewricht tussen het eerste kootje van de grote teen en het eerste middenvoetsbeentje kan worden vervangen door een kunstgewricht. Bloedvaten^ Een aneurysma (verwijding) van de aorta abdominalis (AAA) is een tijdbom die elk moment kan afgaan. De bom kan onschadelijk worden gemaakt door een kunststofprothese te plaatsen op de plek van de verwijding. Tegenwoordig gebeurt dat bij steeds mee| via de lies, met een ruggenprik ais verdoving. Vaak is het AAA niet het enige probleem en zijn er ook ernstige vernauwingen of verwijdingen in de bekkenslagaders. De vaatprothese wordt dan aangesloten op de bekken- of liesslagaders. Deze prothese heet ook wel een broekprothese, omdat hij twee 'broekspijpen' heeft. Huidtransplantatie Borsten Naar verwachting wordt in de toekomst 1 op de 8 9 vrouwen geconfronteerd met borstkanker. Voor velen leidt dit tot een borstamputatie. Borstreconstructies zijn mogelijk met lichaamseigen weefsel. Een alternatief is de reconstructie waarbij eerst de borsthuid wordt opgerekt met een ballonnetje. Dit wordt na verloop van tijd vervangen door een prothese. Ook tepel en tepelhof kunnen worden gereconstrueerd. Menselijke donorhuid is essentieel voor een goede behandeling van tweede- en derdegraads brandwonden en kan levensreddend zijn. Het werkt als 'biologisch verband', vermindert de pijn sneller ener is minder kans op infecties. Ook is er minder vocht- en eiwitverlies uit de wond de wond geneest beter. Beenmerg Beenmergtransplantaties worden steeds vaker vervangen door een ander type behandeling:"Bloedvormende stamcellen voor patiënten met bloedziekten of bepaalde tumoren kunnen inmiddels namelijk ook uit bloed worden gewonnen. De resultaten voor de ontvangers, zoals patiënten met leukemie, zijn even goed als bij beenmergtransplantatie. Aangezichtstransplantatie November 2007 onderging de Franijaise Isabelle Dinoire als eerste mens ter wereld een gelaatstransplantatie: zij ontving de kin, mond en neus van een donor die kort daarvoor zelfmoord had gepleegd. De onderhelft van haar gezicht was door hondenbeten ernstig verminkt geraakt. Technisch is een gelaatstransplantatie niet zo ingewikkeld. De risico's zitten hem, net als bij alle donortransplantaties, in het grote afstotingsgevaar. Dat overkwam ook Isabelle: het gedoneerde weefsel stierf af. Knie Hand Het is mogelijk kleine kunstgewrichtjes te plaatsen tussen de middenhandsbotjes en de eerste kootjes van de vingers. Bij de duim kan een kunstgewrichtje worden geplaatst tussen het begin van het midden- handsbotje en het aansluitende handwortelbeentje. Heup Bij slijtage van de heup worden vaak zowel heupkop als heupkom vervangen. Een andere methode is een zogenoemde resurfacing heupprothese. Hierbij wordt een metalen kop in de vorm van een fietsbel over de eigen heupkop geplaatst, zodat er geen metalen pen in het dijbeen nodig is. Bij algehele slijtage van het kniegewricht wordt het uiteinde van het dijbeen in de knie voorzien van een metalen kap. Op het uiteinde van het scheenbeen in de knie komt een metalen plaatje. Daartussen wordt een kunststof blok geplaatst, zodat bij het buigen en strekken van de knie de metaaldelen elkaar niet raken. Bij gedeeltelijke slijtage van de knie kan ook alleen een zogenoemde hemi-knieprothese worden geplaatst, aan de kant waar de slijtage zit. wws Bij bottumoren is het vaak noodzakelijk om een lichaamsdeel te amputeren. Vervanging van aange taste delen door donorbot kan dit voorkomen. Soms kan een loszittende kunstheup met behulp van donorbot weer goed worden vastgezet. Bij grote tumoren wordt wei het gewricht plus een deel van de aangrenzende botten vervangen door metalen protheses. Ook bestaat de mogelijkheid delen van een bovenarm of dijbeen van donoren te gebruiken. Xenotransplantatie Op diverse terreinen zoeken medici naar oplossingen voor het tekort aan donororganen en -weefsels. De zoektocht speelt zich onder meer af op het gebied van de xenotransplanta tie: het implanteren van organen, weefsels of cellen van een dier in een mens of deze tijdelijk buiten het lichaam van een patiënt laten werken. Xeno betekent 'vreemd' en xenotrans plantatie betekent dus letterlijk 'de transplan tatie van niet-menselijk materiaal'. Een patiënt met een slechte hartklep krijgt nu soms al een hartklep van een varken. In de toekomst is er misschien veel meer mogelijk. Bloedtransplantatie De eerste bloedtransfusie ter wereld was waarschijnlijk de poging het leven van paus Innocentius VIII te verlengen, in juli 1492. Drie 10-jarige jongens gaven bloed, waarna ze alledrie overleden. Net ais de paus overigens. Een bloedtransfusie is alleen mogelijk als ontvanger en donor eenzelfde of een verenigbare bloedgroep hebben, omdat anders gevaarlijke afweerreac ties kunnen optreden. Deze pagina kwam mede tot stand dankzij de medewerking van NICZ Donorvoorlichting; de Nederlandse Transplantatiesticnting; het Universitair Medisch Centrum Groningen; plastisch chirurg Dennis Goossens en orthopedisch chirurg Frans van Empel, beide verbonden aan de Stichting Oosterscheideziekenhuizen. Tekst: Paula Koster Graphic: Fabiënne de Lange

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 77