Miljoenen jaren van natuurlijke selectie maakten de mens tot een intellectueel hoogstaand wezen. Constructietechnisch gezien zit de homo sapiens echter niet altijd even goed in zijn vel. Onder meer slijtage en ziekten eisen hun tol. De medische wetenschap werkt hard aan reconstructieve en functieherstellende methodes en materialen, die het leven van patiënten kunnen verbeteren, verlengen of redden. Een beknopt overzicht van 'de nieuwe mens'. Schedel Door ongevallen of operaties kunnen schedeldak ontstaan, die een deuk veroorzaken. Een onder de huid aangebrachte kunststofprothese geeft de schedel weer een natuurlijk aanzien. Oog, neus,oor In 1949 kwam er voor staarpatiënten weer licht aan de einder, toen oogarts Harold Ridley als eerste een menselijke ooglens verving door een plexiglazen exemplaar. Vandaag de dag zijn er ook kunstlenzen van siliconen en acrylaat beschikbaar. Zelfs voor mensen die hun hele neus, een oor of oogkas moeten missen vanwege een tumor, zijn er kunststof en siliconen prothesen. De vorm, kleurstelling en textuur worden zeer zorgvuldig gekozen en regelmatig aangepast. Voor iemand met een troebel hoornvlies, die de wereld als door matglas ziet, is transplantatie nog de enige (tijdelijke) oplossing. Het gedoneerde hoornvlies is tot ongeveer 4 weken houdbaar. Stembanden Kankerpatiënten wier strottenhoofd moet worden verwij derd, verliezen daarmee ook hun stembanden. Opnieuw leren spreken kan met behulp van bijvoorbeeld een siliconen ventielstemprothese. De patiënten vormen hun 'slokdarm stemgeluid' in de mond-, neus-, en keelholte om tot verstaanbare spraak. Zingen, hard roepen, fluisteren, neuriën of fluiten is echter niet meer mogelijk. Een nieuwe vinding is een stemprothese die ook zelf geluid kan maken. Longen De longen brengen zuurstof in, en kooldioxide uit het lichaam. Bij patiënten met een ernstige longziekte dreigt het lichaam te verstikken. Afhankelijk van het soort ziekte kunnen zij worden geholpen met een enkelvoudige of een dubbelzijdige longtransplantatie. Wanneer ziektebeeld onherstelbare hartschade optreedt, is een gecombineerde hart-longtransplantatie mogelijk. Lever De eerste succesvolle levertransplantatie, in Nederland werd in 1979 uitgevoerd. Sindsdien vonden er al ruim 1000 levertransplantaties plaats. Tegenwoordig1 worden er ook levertransplantaties verricht met levende donoren. Deze methode staat in Nederland echter nog in kinderschoenen. Zi; >it Haartransplantatie is een goede mogelijkheid om de gevolgen van haaruitval te bestrijden. Er zijn verschil^ lende methoden, die geschikt zijn voor mannen en vrouwen, bijvoorbeeld laser- en stamceltherapie. Gehoorbeentjes Donorgehoorbeentjes en kunstgehoorbeentjes worden gebruikt om gehoorschade te herstellen Een belangrijk voordeel van donorgehoorbeen tjes is dat ze niet worden afgestoten. Tanden en kiezen Met het vervangen van ontbrekende tand kiezen is er niets nieuws onder de zon. De oude Egyptenaren en de Maya's deden het al, met behulp van hout, ivoor en schelpen. Schouder Bij slijtage of breuken van de schouderkop wordt regelmatig een schouderprothese geplaatst Bij de zogenoemde reversed schouderprothese wordt op de kom een metalen kop geschroefd en komt er een kunststof kommetje op de plaats waar feitelijk de schouderkop thuishoort. Hart Iemand komt in aanmerking voor een harttransplan tatie als er sprake is van een zeer ernstige hart- of hartspierziekte en andere medische behandeling niet meer mogelijk is. Dokter Christian Barnard verrichtte in december 1967 de eerste harttransplantatie ooit, in het Groote Schuur Ziekenhuis in Kaapstad. De patiënt overleed achttien dagen na de operatie aan een longontsteking. Bij sommige patiënten werken de hartkleppen niet goed. Daardoor krijgt hun lichaam te weinig zuurstof en zijn ze altijd moe. Voor deze mensen is een nieuwe - eventueel kunststof - hartklep de enige oplossing. Nieren De nieren zorgen ervoor dat afvalstoffen"?! óns lichaam verwerkt worden en het lichaam verlaten. Werken,ze niet goed, dan kan het lichaam vergiftigd raken, ledereen die lijdt aan chronisch nierfalen komt in aanmerking voor een niertransplantatie. In afwachting van een niertransplantatie kan een patiënt in leven blijven door middel van nierdialyse. Een beschikbaar gekomen nier moet uiterlijk binnen 40 uur na urtname worden getransplanteerd. Elleboog pols Een elleboogprothese (van metaal met kunststof) wordt voornamelijk geplaatst bij ernstige misvorming van het gewricht door bijvoorbeeld reuma. Ook bij sliitaee van het oolseewrirhf is Hat moaeliik Z3 cy>

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 76