Daar waar het kind is balans Publieksprijs voor project kinderthuiszorg Kinderverpleegkundige Marlies Paauwe ziet het al jaren: kinderen die onnodig lang in het ziekenhuis liggen, terwijl ze de zorg ook thuis kunnen krijgen. Tegelijk ziet ze ouders die na een opname medische handelingen moeten gaan verrichten en daar onzeker in zijn. 'Dat kan anders', dacht ze. 'Het team trekt steeds verder het land in. Ik had zo'n groot succes eerlijk gezegd niet verwacht' Woensdag 8 april 2009 Verpleegster Diana Migalski en Lenny Tran. Lenny heeft een gastrostomie katheter in verband met voedingsproblemen. Foto's Het Kinderwijkteam door Joyce Muilenburg Marlies voegt daad bij woord en zet begin 2004 samen met andere enthousiaste, ondernemende mensen het Kinderwijkteam op. Vijfjaar later wint deze jonge organi satie de publieksprijs: 'Zorgonderneming 2008', een ini tiatiefvan Zorgmarkt.nl. Een steuntje in de rug en een be vestiging dat ze goed zitten. „Dat was in het begin wel anders", bekent Marlies. „We kregen in de opstartfase drie cliënten toegewezen. De specialisten waren sceptisch. Toen ze zagen dat ons con cept echt werkte, kregen we steeds meer medewerking. Het Kinderwijkteam werkt veel samen met onder andere kinderartsen. Dat zij achter ons staan, is van groot be lang, want zij zijn, naast huisartsen, onze grootste door- verwijzers." Op dit moment biedt het Kinderwijkteam zorg aan ruim 350 kinderen. Eerst alleen in Goes en om streken, maar de aanvragen komen nu uit heel Zeeland en West-Brabant. „Het team trekt steeds verder het land in, het lijkt wel een olievlek. We zitten al in Almere en op de Zuid-Hollandse eilanden. Ook in Tilburg wordt een Kinderwijkteam opgezet en Nijmegen heeft belangstel ling. Ik had zo'n groot succes eerlijk gezegd niet ver wacht. Wel in eigen regio, maar verder niet." Onder tafel Je zou denken dat de gevestigde thuiszorgorganisaties in Nederland ook de zorg voor kinderen op zich kunnen nemen. Marlies spreekt dit tegen: „Kinderen vragen om een totaal andere benadering. Wij zijn aangesloten bij Sa- tuaties tot praktische tips, adviezen en pedagogische on dersteuning. Daarbij geeft het team thuiszorg aan kinde ren met een verstandelijke handicap of lichamelijke be perking, autisme of gedragsproblematiek. Maar ook biedt het palliatieve zorg. Marlies legt uit dat praktische zorg net even die onder steuning biedt waardoor het leven van een kind zo ge woon mogelijk door kan gaan. Als voorbeelden noemt ze diabetische zorg, incontinentieproblemen of het aanle ren van een sonde inbrengen. „Ouders staan in eerste in stantie vaak met de handen in het haar. Niet dat ze geen goede instructies krijgen op de kinderpoli, maar thuis is ineens alles anders. Je eigen kind een injectie toedienen, kan veel spanning opleveren. En vaak werkt daardoor het kind ook niet mee, die voelt dat natuurlijk aan. Daar naast gaat het gezinsleven ook gewoon door. Gevolg: nog meer spanning." Marlies weet dat met de juiste be geleiding een hoop stress voorkomen kan worden. Combineren Het Kinderwijkteam heeft nu 54 kinderverpleegkundigen in dienst. De meeste komen uit zorginstellingen. Een flink aantal is er zelfs nog werkzaam en combineert het met de kinderthuiszorg. Marlies ziet dat als voordeel: „Ei genlijk moet je altijd zorg kunnen leveren, daar waar de cliënt is. Het stopt niet bij de voordeur van een zieken huis. Zorg gaat door, thuis, op school, in een logeerhuis, dagverblijf. Wij komen overal en blijven zolang de zorg menwerkend Thuiszorgorganisatie Nederland die ook zorg en advies biedt aan volwassenen. We zien het ver schil. Volwassenen zijn meestal voorbereid op je komst en werken doorgaans mee. Een kind reageert anders. Pri mair. Die duikt bijvoorbeeld onder tafel als je binnen komt. Je moet het vertrouwen zien te winnen, het ge drag kunnen verklaren, weten wat de reactie van een kind kan zijn op bepaalde medicijnen. En je moet-je in kunnen leven in de ouders en de thuissituatie." Het Kinderwijkteam is er voor alle kinderen die thuis zorg nodig hebben. Het kan gaan om zeer hoog complexe si nodig is. Op het moment dat ouders het over kunnen pakken, is het van belang dat ze dat ook doen. Ze hou den daarin de regie." Het gaat goed, maar er ligt nog veel werk. „We voeren gesprekken met huisartsen, die wat ons betreft vaker mo gen doorverwijzen. En we zijn in contact met zorgverze keraars, want de financiële regelingen kunnen efficiënter en duidelijker. Ons streven is, dat thuiszorg voor kinde ren ooit een basisvoorziening wordt in Nederland. Wat het consultatiebureau is voor de gezonde zuigeling, wordt kinderthuiszorg voor het zieke kind." Het Kinderwijkteam helpt ook Renske (met sonde).

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 75