De assistent Portretten uit het werkveld ^^balans Ze werken vaak in een team, waarin iemand anders de eindverantwoordelijkheid draagt. Dat neemt allerminst weg dat assistenten zelf zeer slagvaardig moeten zijn en vaak veel taken op hun schouders dragen. Over het algemeen zijn ze voor de patiënt een directer aanspreekpunt dan hun leidinggevende, die meer op afstand staat. Drie verhalen uit de praktijk. 'Met ziekenhuisseries op tv heb ik he-le-maal niks' 'Combinatie ziekenhuis/ privé-kliniek maakt mijn werk extra interessant' 'Farmaceutische wereld is constant in beweging' Woensdag 8 april 2009 door Paula Koster X Anne Dekker, co-assistent in het Oosterscheldeziekenhuis te Goes: „Nog anderhalf jaar, dan ben ik basisarts. Tot die tijd moet ik voor mijn studie medicijnen aan de Vrije Universi teit in Amsterdam nog een aantal co-schappen lopen. Ik zit nu midden in mijn co-schap interne geneeskunde. Heel boeiend, omdat dit specialisme zo nauw verweven is met veel andere specialismen. Het is mijn taak de patiënten op de polikliniek of de Spoedeisende Hulp te ontvangen, een intakegesprek met hen te voeren en lichamelijk onderzoek te doen. Met de internist heb ik overleg over wat ik denk dat een pa tiënt mankeert en natuurlijk ben ik altijd heel benieuwd of ik het bij het rechte eind heb. Ook al ben ik nog in oplei ding, mijn taak doet ertoe en ik geniet ervan er vorm aan te geven. Ik heb er altijd van gedroomd dokter te wor den, en al ben ik dat nog niet, toch voelt het wel al een beetje zo. De eindverantwoordelijkheid ligt natuurlijk bij de internist. Het beroep van arts boeit me, omdat het volop de ruimte geeft aan mijn grote interesse in de werking van het men selijk lichaam en de behoefte anderen te helpen. Het is zo interessant om te ervaren hoe verschillend mensen om gaan met ziekte en pijn. Mijn werkweek is vrij pittig: 51 uur. Verder draai ik tijdens dit co-schap ook nog een keer weekenddienst. Of ik naar ziekenhuisseries kijk? Welnee, daar heb ik he-le-maal niks mee! Ze zijn zo ongelooflijk onrealistisch. Hoe interessant het werk van een specialist ook is, ik kies er voor huisarts te worden. En dan het liefst in een niet te grote stad. Al mijn patiënten wil ik zo goed mogelijk per soonlijk leren kennen. Dat gaat naar mijn idee niet samen met een patiëntenbestand van drie- of vierduizend men sen." Monique van der Weel, operatieassistent chirurgie: „Twintig jaar zit ik nu in het vak. Drie dagen per week ben ik allround operatieassistent in Ziekenhuis Walche ren, maar de plastische chirurgie is mijn specialisme. Ik werk nieuwe collega's en leerling-assistenten in, en zorg ik er onder andere voor dat de voor een bepaalde verrich ting benodigde hulpmiddelen aanwezig zijn. Protheses bijvoorbeeld. De patiënten die ik in het ziekenhuis zie zijn al in slaap of worden in slaap gebracht. Er is dus nooit echt persoonlijk contact, niet voor en niet na de operatie. Sinds zes jaar werk ik ook een dag in de week in een privé-kliniek voor plastische chirurgie, het huidige Medisch Wellness Cen trum Zeeland MWCZ in Goes. Daar verrichten de plas tisch chirurgen die ook in het ziekëfihuis werken, poliklini sche ingrepen die niet worden vergoed door de zorgver zekeraar. Facelifts en ooglidcorrecties bijvoorbeeld. Anders dan in het ziekenhuis worden de patiënten in het MWCZ uitsluitend lokaal verdoofd. Dat heeft als voordeel dat je tijdens de operatie gewoon met hen kunt blijven communiceren. Bovendien is er persoonlijk contact op het spreekuur en tijdens het nazorgtraject, en dat voegt veel toe aan mijn werkplezier. Mijn collega's en ik verwij deren de hechtingen en kunnen daardoor het genezings proces van nabij volgen. De patiënt kan zijn of haar erva ringen direct met ons delen. Die kennis zetten we weer in bij het nog verder verbeteren van de zorg die de kliniek biedt. Ons team bestaat uit drie plastisch chirurgen en meerde re operatieassistenten. In de zes jaar dat we samenwer ken, zijn we vaktechnisch dicht naar elkaar toe gegroeid. Alle radertjes grijpen perfect in elkaar en dat werkt fantas tisch. Toch zou ik mijn werk in het ziekenhuis niet willen missen, omdat ik daar assisteer bij alle mogelijke soorten operaties. Juist de combinatie ziekenhuis /privé-kliniek maakt mijn werk zo interessant." Inge de Milliano, apothekersassistent bij Apotheek Sluis, te Sluis: „Een apotheek is net een bijenkorf, de hele dag door is er activiteit. Volgens een rooster staan we allemaal een aantal dagdelen per week aan de balie. We nemen recep ten aan en verwerken die, verkopen producten die zon der recept verkrijgbaar zijn, fungeren als vraagbaak over medicijnen en zorgmiddelen en geven advies. Natuurlijk voeren we bij elk recept een medicatiecontrole uit, zodat de klant zeker weet dat hij het juiste medicijn meekrijgt, in de juiste dosering. Ik hou van het baliewerk omdat het nooit verveelt. Het is leuk om contact te hebben met de patiënten, je kunt meteen iets voor ze betekenen. Ik weet best veel over medicijnen, maar uiteraard niet alles; de farmaceutische wereld is constant in beweging. Aan de lo pende band veranderen er dingen en als apotheek moet je natuurlijk altijd up-to-date zijn. Maar alles is op te zoe ken, in de computer en in de lange rij dikke naslagwerken die in de apotheek staat. En dan is er natuurlijk nog de apotheker, onze wandelende database. Onze patiënten krijgen in elk geval altijd antwoord op hun vragen. Ook échter de balie is het de hele dag door druk. Bestel de medicijnen en overige producten moeten in de schap pen en kasten worden gezet, de voorraad moet op peil worden gehouden en sinds enige tijd stellen wij ook de medicijnrollen voor de verzorgingstehuizen in de regio sa men. Ik heb meerdere taken, waaronder het bijhouden van de opiatenadministratie en de administratie van het door ons geleverde incontinentiemateriaal aan bijvoor beeld zorginstellingen. Per patiënt kan ik in de computer precies zien hoe het gemiddelde verbruik is. Ligt dat te hoog, dan móet ik daar van de zorgverzekeraar actie op ondernemen, omdat die maar een bepaalde hoeveelheid materiaal vergoedt."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 73