Wat betekent het voor u? ^^balans Introductie COLOFON INHOUD In deze special: Het klinkt zo mooi: 'er kan steeds meer'. Medisch gezien klopt het nog ook! Maar de praktijk is dat wat mogelijk is, evenzeer betaalbaar moet zijn. En dan liggen de kaarten ineens anders. KnaNMumMHraHBBnHiaHBBnHMasBüi iH Woensdag 8 april 2009 In Balans is een commerciële uitgave van de advertentiebedrijven van BN/DeStem I PZC, Brabants Dagblad en Eindhovens Dagblad, in samenwerking met de zorgsector. Deze zorgkrant voor Brabant en Zeeland verschijnt als bijlage bij de genoemde dagbladen. Productcoördinatie: Björn Kamman Herbert Kats (eindredactie) Wilt u adverteren in de volgende uitgave? Neem contact op met: Danny van Berkel 076-531 22 55 segmentteam@bndestem-pzc.nl Vormgeving: Angela van Eek Jos de Nijs Fotografie: Kees Bennema Chirurg in Kandahar Allergisch voor eten? Onmisbare assistenten Kinderzorg thuis De mens 2.0 De Stelling Strijd tegen MRSA Tips en boeken Moderne sportschool Zorg en arbeidsmarkt Het verzekeringspakket in Kijk ook op: www.pzc.nl/inbalans door Herbert Kats Als we het over veranderingen in de gezondheidszorg hebben, gaan we als Nederlanders nogal snel over re geltjes praten. Natuurlijk zijn die belangrijk, want re gels zijn doorgaans gekoppeld aan rechten. Weet of je aan de regels voldoet, en je kunt bepalen of je voor een bepaalde behandeling (en de bijbehorende vergoe ding) in aanmerking komt. Om even vanuit die optiek verder te kijken een greep uit de recente wijzigingen in de zorg. Het is weer een flinke rij. Zo wordt er gesleuteld aan het basispakket van de verzekeraars. Ook valt sinds 1 januari bijvoor beeld de (vooral bij ouderen populaire) sta-op-stoel niet meer onder de zorgverzekering. Tegelijk zijn de re gels voor het al bestaande eigen risico (dit jaar gesteld op 155 euro) aangepast. Het geldt niet voor de huis arts, maar soms wel voor de tandheelkundige zorg. Nog een paar: het is de bedoeling om wanbetalers - mensen die fors achterlopen bij hun premieafdracht- aan te pakken. Veranderingen zijn er tevens in de AW BZ. En let op: iedereen die met een zorgverlener te ma ken krijgt moet zich voortaan kunnen legitimeren. Niet alleen in ziekenhuizen en poliklinieken. Kortom, allerlei nieuwe regels, dus alle reden om je als verzekerde er nader in de verdiepen. Zoals altijd zijn er echter zoveel mitsen en maren dat het maatwerk vraagt om antwoorden te vinden. Het ministerie heeft de belangrijkste wijzigingen in kaart gebracht op www.minvws.nl/dossiers/veranderingen-in-de-zorg/ default, asp. Maatwerk is een gegeven dat de laatste jaren als een illustratie Fabënne de Lange rode draad loopt door alles wat met gezondheidszorg te maken heeft. Maatwerk op het gebied van verzeke ringen, maatwerk zeker ook op het gebied van behan delingen. Want, zoals gezegd, er kan veel, maar ligt het daarmee ook voor iedereen binnen bereik? Het ant woord is: nee, natuurlijk niet. De behoefte per individu verschilt even sterk als de constitutie van mensen. Wat voor de een dé remedie kan daardoor voor een ander een onbereikbare droom blijven. Bij veranderingen in de zorg denken we vooral aan regels Dat neemt niet weg dat pakweg de afgelopen honderd jaar ongelofelijke voortuitgang is geboekt in de medi sche wetenschap. Dat uit zich onder meer in de levens verwachting, die van rond de 50 (mannen én vrouwen) tot boven de 78 (voor vrouwen 81in 2000 steeg. Naar verwachting zit er nog rek in tot ongeveer 85-90 jaar. Dat komt mede door het effect van allerlei vormen van preventie (denk aan de recente vaccinatiecampagne bij meisjes tegen baarmoederhalskanker), maar zeker ook door de toegenomen behandelingsvormen. Wat dat be treft lijken vooral de vaak hoge kosten een rem te zet ten op de vooruitgang. Aan de mens is tegenwoordig heel wat te versleutelen, als het geld er maar is.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 69