Binnenland geliefden Tbs'er kan eerst virtueel met verlof stipreizen.nl Burgemeesters mogen avondklok instellen voor jonge raddraaiers Zoeken hoeft niet meer... Kazerne rouwt om Azdin Chadli Patiënt peilt reactie op prikkels buitenwereld met virtual-realitybril. Controle rookverbod in kleine cafés blijft Hoogleraar in India gedood door olifant Molen uit oudheid beter dan moderne 'Klusjesman' wint ook in hoger beroep PZC Woensdag 8 april 2009 I 5 net als (links) dochter Beatrice. foto Cynthia Boll/GPD me gaan om vluchtelingen zoals Doris, die pas na jaren hun dood gewaande partner of kinderen te rugvinden. De organisatie wil dat de regels worden versoepeld. Aan de eis van minimaal 1284 euro kun nen veel vluchtelingen volgens di- 'Overal werd geschoten. Ik sprong uit het huis en rende het bos in' recteur Edwin Huizing pas na vele jaren voldoen. „Ze hebben diplo ma's die niet worden erkend." Het gezin van Doris was in 2000 op de vlucht geslagen voor oorlogs geweld. Doris, haar man en het toen 4-jarige dochtertje Isatu ren den van dorp naar dorp. Tot die ene dag, waarop de rebellen kwa men. „Overal werd geschoten. Ik sprong uit het huis en rende het bos in om me te verstoppen." Daar heeft ze gewacht tot het stil werd. Ze zag hoe de rebellen huis voor huis in de brand staken. Do- ris vluchtte alleen verder en be landde uiteindelijk in Nederland. De schok en de blijdschap wissel den elkaar af, toen ze hoorde dat haar man en dochter nog leefden. De behoefte om samen te zijn was groot. Maar pas vorig jaar werd dat mogelijk. Omdat er veel schrijnen de verhalen waren van vluchtelin gen die niet hadden voldaan aan de drie-maandeneis, stelde het Rijk van juni tot september nog één keer de regeling open. Duizenden euro's heeft het haar gekost, aan waardepapieren, voor de reis die haar man en dochter moesten maken. „Ik vind het jam mer dat ik nu nog geen bed heb kunnen kopen voor Isatu. Ik had er het geld niet meer voor", aldus Doris die even later hevig geëmoti oneerd haar man en dochter in de armen kon sluiten. TILBURG - Een tbs-patiënt kan bin nen de inrichting virtueel op proef verlof gaan, voordat hij in het echt de straat op mag. Tijdens het virtu ele verlof krijgt de patiënt een helm op met een virtual-reality bril. Behandelaars sturen allerlei prikkels op hem af, zodat in een veilige omgeving al blijkt hoe de tbs'er daarmee omgaat. Het virtuele "proefverlof is een idee van het Innovatielab Behandeling en Bejegening, dat in opdracht van het ministerie van Justitie is opgericht. Rechtenstudent Freek Pecht van de Universiteit van Tilburg heeft voor zijn masterscriptie onder zocht of virtueel proefverlof wettelijk is toegestaan binnen de Beginselenwet verpleging terbe- schikkinggestelden. Dat blijkt vol gens Pecht inderdaad het geval te zijn, op voorwaarde dat de tbs-pa tiënt zelf met zo'n experiment in stemt. Voor het virtuele proefverlof krijgt de tbs'er een helm op met een vir tual-realitybril. Hij bezoekt een Wi Een tbs'er kan binnen de inrich- ting virtueel op proefverlof, waarbij een echt verlof wordt nagebootst. De patiënt kan daarna mogelijk op echt verlof. park. In dat park ziet hij bijvoor beeld een kind in een zandbak. Met hulp van sensoren meten be handelaars hoe de proefpersoon er fysiek op reageert. De virtuele wandeling levert nieuwe behandelinformatie op, volgens de bedenkers. Of de wan deling ook therapeutisch werkt, moet nog nader door deskundigen worden onderzocht. Het Innovatielab Behandeling en Bejegening bestaat al langer en is een soort proeftuin om gedetineer den vaardigheden aan te leren en hen te leren omgaan met prikkels. Het lab heeft onder meer de zes- persoons cellen in het Huis van Be waring in Lelystad bedacht en uit getest. Bij dat experiment uit 2006 was kostenbesparing voor het ministe rie van Justitie het voornaamste doel. De bedenkers testen nu onder meer ook of het mogelijk is elke Nederlandse gedetineerde een computer in zijn cel te geven waar mee hij zijn eigen dagprogramma kan beïnvloeden. Dat zou volgens de onderzoekers van het lab goed zijn voor het vermogen van de gevangene om beter te leren omgaan met eigen verantwoordelijkheid. Het compu terexperiment omvat al modules voor digitaal leren, een webdokter, een medicijnenregime en een systeem voor belonen en bestraf fen. OIRSCHOT - De Generaal-majoor De Ruyter Van Steveninck-kazer- ne in Oirschot rouwt. De dood van Azdin Chadli is keihard aange komen. Van de tweeduizend Ne derlandse militairen in Uruzgan komen er 1400 van de Oirschotse kazerne. De vlag hangt daar dan ook halfstok. In het gebouw van het 42 Bataljon Limburgse Jagers, waartoe Chadli en vier van de vijf gewonden behoren behoorden, is een condoleanceruimte ingericht. Naast een foto van Azdin zijn daar ook portretten van Robert Don kers en Timo Smeehuyzen te zien, twee militairen van dezelfde een heid die eerder het leven hebben gelaten in Uruzgan. De vijf gewonde militairen zijn hoogstwaarschijnlijk afgelopen nacht naar Nederland gebracht. DEN HAAG - De Voedsel en Waren Autoriteit zal cafés zonder perso neel blijven controleren op overtre ding van het rookverbod. Dat zei minister Ab Klink (Volksgezond heid) gisteren in de Kamer in een reactie op een uitspraak van de rechtbank in Breda. Die sprak een café vrij van overtreding van het rookverbod. Klink zei dat in ieder geval tot een uitspraak in hoger be roep de controle niet op een lager pitje zal worden gezet. GUWAHATI - Rob Goldbach (60), hoogleraar virologie aan Wagenin- gen Universiteit is gisteren in het Indiase natuurreservaat Kaziranga National Park door een olifant doodgetrapt. Goldbach maakte als lid van een groep van negen toeris ten een uitstapje in het park, toen de agressieve olifant opdook. Gold bach slaagde er als enige niet in tij dig weg te rennen. Goldbach was vooral in India om vogels te observeren. URK - Een windmolen die al in 644 voor Christus door de Perzen is be dacht, blijkt beter dan de moderne windturbines. De Duitse fabrikant Energy-Age gebruikt het prehistori sche principe met succes in de '8-wind'. De bedrijvenkring Urk (BKU) denkt met deze windmolen een alternatief te hebben voor Windpark Noordoostpolder, waar veel kritiek op is. De kring presen teert de prehistorische molen van daag aan minister Van der Hoeven. DEVENTER - Opiniepeiler Maurice de Hond is ook in hoger beroep veroordeeld tot het betalen van schadevergoeding aan Michaël de Jong, de zogeheten klusjesman in de Deventer moordzaak, en diens vriendin. Michaël de Jong spande in 2007 een civiele zaak aan tegen De Hond, omdat deze hem telkens pu bliekelijk aanwees als de dader in de geruchtmakende moordzaak waarvoor Ernest Louwes werd ver oordeeld. DEN HAAG - Burgemeesters kun nen straks een avondklok instellen voor kinderen onder de twaalf jaar die op straat rondhangen en daar voortdurend overlast veroorzaken. De ouders moeten er dan voor zor gen dat hun kind 's avonds niet al leen de straat opgaat. Ouders die dat verzuimen, zijn strafbaar. De TWeede Kamer heeft gisteren ingestemd met deze nieuwe be voegdheid voor burgemeesters. Een Kamermeerderheid steunde een PvdA-voorstel om een nieuwe wet tegen voetbalvandalisme en ernstige overlast uit te breiden met de avondklok voor 12-min- ners. PvdA-Kamerlid Attje Kuiken wil met het amendement de overlast door hangjeugd terugdringen en ouders doordringen van hun taak als opvoeders. De Tweede Kamerfracties schaar den zich gisteren eveneens achter de nieuwe wet tegen vandalisme en ernstige overlast. Deze wet geeft burgemeesters en officieren van justitie meer invloed om te kunnen optreden tegen vandalen en andere veroorzakers van over last. Kiik op www.stipreizen.nl/pasen en win fantastische reispnizenl boek online of bel 020 - 66 22 222 'voorwaarden allerlaagste prijsgarantie zie www.stipreizen.nl. Prijzen p.p. o.b.v. 2 pers. per kamer/hut excl. Calamiteitenfonds/reserveringskosten. Drukfouten en prijswijzigingen voorbehouden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 5