Grootste branden in Hulst het Kritiek op werkwijze coalitie Nieuw bestuur Post Art Terneuzen na zomer Soos voor ouderen Clinge Besloten overleg leidt tot achterkamert j espolitiek vindt Groenlinks. Tandjes 1 8 Woensdag 8 april 2009 PZC Z door Eugène Verstraeten TERNEUZEN - De geheime beraad slagingen van de Terneuzense coa litiepartijen over de verdere invul ling van de skihal en Kennedylaan leiden tot een nieuwe cultuur van achterkamertjespolitiek. Dat vindt de fractie van GoenLinks. In een open brief aan alle raadsle den spreekt Peter Clijsen zijn ver bazing uit over het besloten over leg tussen CDA, PvdA en TOP Ge meentebelangen. „We hebben kun nen zien wat die beslotenheid op geleverd heeft naar het publiek toe in de besloten vergadering vooraf gaand aan de commissieweek. Alle vragen en opmerkingen vanuit de coalitie waren opgesoupeerd en bij de openbare bijeenkomst tijdens de commissie Bestuur en Midde len heeft u gezwegen in alle ta len", bijt Clijsen de coalitiefracties toe. Wat hij nog erger vindt, is dat de coalitie blijkbaar geen behoefte heeft aan de betrokkenheid en ideeën van de overige fracties. „U creëert hiermee een soort inteelt van ideeën en het is dus geen won der dat een wethouder die duide lijk moeite heeft met de materie, nog minder kanten op kan." HULST - Galerie Post Art in Hulst heeft een nieuw bestuur. Na het vertrek van Harry Puts en Her man Thielens gaat Post Art verder met de organisatie van activiteiten op het gebied van kunst in het voormalige postkantoor aan de Minderbroerdersstraat in Hulst. Het nieuwe bestuur wordt ge vormd door Anjes van Acker, Line- ke Keizer, Tony Dielen, Silvia van Kampen en Dave Kleijn. Thielens blijft wel op de achtergrond mee werken. Het nieuwe expositiesei zoen begint 17 april met tentoon stellingen van de in Graauw gebo ren Marie-Louise Steijaert en Tik burger Joop van Rossum. De expo sities zijn op vrijdag, zaterdag en zondag van 13.00 tot 17.00 uur. De drie grootste branden in de moderne geschiedenis van Hulst worden tijdens de paasdagen belicht in een expositie in restaurant Hof van Vlaanderen. door Harold de Puysseleijr Oud-directeur Bernard Wilking (90) herin nert zich de alles ver woestende brand in het familiebedrijf Warenhuis Wil king als de dag van gisteren. Toch is dat deze wéék veertig jaar gele den. „Ik had de goede gewoonte om het pand altijd als laatste te verlaten. Dan deed ik altijd nog een rondje van boven naar bene den om te kijken of niemand zich ergens had verstopt. Op die avond heb ik niets bijzonders geconsta teerd. Het was paaszaterdag. Geen levende ziel viel er die avond te be kennen in de binnenstad van Hulst." Met de brand in de Zeeuwsche Textiel Centrale (1957) en die in Hotel International en Paul's Mu sic Center (1980) behoort die in Warenhuis Wilking tot de groot ste branden in de moderne ge schiedenis van Hulst. „Midden in de nacht ging de telefoon en een opgewonden stem zei tegen me: 'meneer, uw zaak staat in brand'. Ik dacht eerst dat hij een grapje maakte, maar hoorde al snel dat het hem ernst was. Ik vloog in mijn auto naar de winkel, maar kon in de verste verte niet in de buurt komen, zo groot was de hit te. Het leek wel oorlog. De hele straat was fel verlicht door de vlammen." Bernard Wilking en zijn zus Nelly verleenden Eddy Taelman alle me dewerking bij de inrichting van zijn expositie over de drie bran den. Taelman zocht meer dan hon derd foto's en talloze krantenarti kelen over de branden bijeen. „Het idee voor de tentoonstelling De drie grootste branden in Hulst kreeg ik toen ik erachter kwam dat het dit jaar precies veertig jaar gele den is dat de brand bij Wilking plaatsvond. George Sponselee en ook Wies Boogaert van Hof van Vlaanderen hebben mij vervol gens goed geholpen om de ten toonstelling gestalte te kunnen ge ven," aldus Taelman. Bij de Wilking"s heerste uiteraard verslagenheid over het verlies van de winkel en droefenis over de twee doden die er te betreuren vie len. Toch staat Bernard Wilking ook nog een gevoel van opluch ting bij. „We hadden jarenlang bo ven de winkel gewoond. Gelukkig was dat niet meer het geval. Ik vraag me af of we een kans zou den hebben gehad er levend uit te komen." De brand was nieuws tot In de eerste nacht dat er geen nachtwaker meer rond liep, brandde begin juli 1957 de Zeeuwsche Textiel Centrale aan de Cildenstraat tot de grond toe af. Schade: een half miljoen euro. De oorzaak van de brand blijft onbekend. Paaszondag 1969 legt een verwoestende brand het in de wijde omtrek be kende Warenhuis Wilking in de binnenstad van Hulst volledig in de as. Ook de naastgelegen winkel van Hermans en de woning van Verdonschot zijn niet meer te redden. De schade is zo'n 2,5 miljoen euro. In de nacht van 11 op 12 januari 1980 veroorzaakt een hotelgast brand op zijn kamer in Hotel International aan de Gentsestraat in Hulst. De naastgelegen muziekwinkel Paul's Music Center wordt meegesleurd in de vuurzee. Totale schade van de brand bedraagt anderhalf miljoen euro. in Duitsland, want de familie Wil king kreeg daarna een brief van de burgemeester van Düsseldorf met de uitnodiging daar hun nieuwe zaak te vestigen. „We hebben hem vriendelijk bedankt, want mijn broer en ik hadden beiden geen zin om naar Duitsland te verhui zen. Wij voelden ons echte Hul stenaars. Zelfs onze tweede winkel aan de Klokstraat in Goes hebben we op zeker moment van de hand gedaan. Eigenlijk draaide die niet zo best en moest een van ons daar de leiding nemen. Maar geen van ons tweeën wilde Hulst verlaten voor Goes." De gebroeders Wil king zetten hun zaak tot 1974 voort. „Mijn broer en ik wilden in elk geval de mijlpaal van het hon derdjarig bestaan van de zaak mee maken. Mijn broer was niet ge trouwd en geen van mijn kinde ren voelde er iets voor het bedrijf voort te zetten. Zodoende beslo ten we onszelf te ontlasten toen we de honderd jaar hadden be reikt. Gezien de omstandigheden in de handel en de wereld in het al gemeen dachten we er beter aan te doen om te stoppen toen het be drijf nog in volle glorie was." De tentoonstelling in Hof van Vlaan deren aan de Vismarkt 3 in Hulst is gratis te bezichtigen op zaterdag 11, zondag 12 en maandag 13 april, tel kens van 13.00 tot 17.00 uur. De brand in Hotel International en muziekwinkel Paul's Music Center aan de Gentsestraat in Hulst werd veroorzaakt door een jonge gigolo uit Gent. Hij leefde in het hotel goed van de 60.000 francs die hij een vijfentwintig jaar oudere minnares had afgetroggeld en waarmee hij de grens was overge- vlucht. Dat geld joeg de 22-jarige Gentenaar er in Hulst snel doorheen. Een maal platzak, besloot hij een greep te doen in de kassa van het hotel. Om de sporen van die diefstal uit te wissen stak hij zijn hotelkamer in brand en vluchtte naar Sint Niklaas. Daar hoorde hij de volgende dag, dat het hotel en de muziekwinkel tot de grond toe waren afgebrand en dat er ook doden bij waren gevallen. Dat was overigens niet het geval. Maar hij schrok zo van die eerste berichten, dat hij zichzelf aangaf bij de politie. Later werd hij door de rechter veroordeeld tot een effectieve gevangenisstraf van iets meer dan drie jaar. De schade van de brand bedroeg zo'n anderhalf miljoen euro. Op het terrein van Hotel International en Paul's Music Center staat nu de Fortisbank. foto archief Eddy Taelman De zoons van een chirurg, een loodgieter en een notaris uit Den Haag pro beren in de nacht van paaszaterdag op paaszondag 1969 de brandkast van Warenhuis Wilking aan de Vismarkt in Hulst open te branden. Ze zijn ge tipt dat er veel geld in de brandkast ligt. Dat weekeinde is er een camping show in de winkel van Wilking, terwijl de banken in verband met Pasen ge sloten zijn. Tijdens de stuntelige poging van de onervaren criminelen vat ten enkele matrassen vlam. Die hebben ze ter afscherming voor de brand kast gezet, om te voorkomen dat mensen van buitenaf kunnen zien dat ze aan het lassen zijn. In paniek vluchten ze de winkel uit. De gevolgen zijn desastreus. De vernietigende vuurzee legt niet alleen de winkel van Wil king in de as, maar ook de naastgelegen panden van Hermans en Verdon schot. Bovendien komen brandweerman Petrus van Overmeeren (48) en de 79-jarige schoonvader G. van Eek die bij de familie Hermans inwoont, om het leven. De drie inbrekers worden later ingerekend en veroordeeld. De straf die ze gekregen hebben, is niet bekend. foto archief Eddy Taelman Tip? redactie@pzc.nl Renovatie Pastersbos ZEEUWSE Renske (4) uit Terneuzen heeft, voorzichtig uitgedrukt, een geheel eigen kijk op het leven. Als opa haar op een vogeltje wijst, krijgt hij als antwoord: „Dat is geen vo gel opa, dat is een ekster." Om ver volgens oma toe te fluisteren dat opa er 'helemaal niets' van be grijpt. Ook op de buitenschoolse opvang laat het sympathieke wijs neusje zich niet onbetuigd. Blauwe plekken hier, blauwe plekken daar, een wond op haar knie, buil op haar hoofd... Renske leert letterlijk met vallen en opstaan. Toen ze achterstevoren en aan de verkeerde kant het klimrek op pro- deerde te klauteren greep de juf in. „Dat moet je niet doen. Straks val je en heb je een tand door je lip", waarschuwde ze. Maar ook de juf begreep er helemaal niets van, Renske was zich van geen gevaar bewust. Bovendien, geen paniek. „Ik moet mijn tandjes toch nog wis selen." door Eugène Verstraeten TERNEUZEN - Het Pastersbo's in het hart van de Terneuzense binnen stad wordt na de zomer opge knapt. De eerste schetsen voor de facelift liggen op tafel maar er moet nog gerekend worden naar de financiële haalbaarheid. Het Pasterbos hoorde oorspronke lijk bij het klooster dat stamt uit 1932. De groene zone krijgt een op knapbeurt en ook de bestrating wordt aangepast. Het is ook de be doeling om er het oorspronkelijke Christusbeeld weer een plekje te geven. Dat beeld is destijds door Douwe van der Meer van de te loorgang gered en staat al jaren in zijn tuin. Het beeld wordt gerestau reerd. Het mozaïektableau van Sint Willibrord, dat nu nog hangt bij de berging van de oude basis school, wordt straks bevestigd aan de Willibrordustoren. CLINGE - De soos voor ouderen van de afdeling Clinge van Caritas staat 9 april in het teken van Lour- des. Lon Allaerts komt daar vertellen over de bedevaart en beantwoordt ook eventuele vragen die daarover. leven bij de toehoorders. Verder zal de film over 150 jaar Lourdes worden vertoond. De soos in ge meenschapscentrum Malpeftuus aan de Malpertuuslaan in Clinge begint om 14.00 uur. Koffie en entree zijn gratis.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 58