Locomotief straalt kracht uit Duurzaamheid rode draad in visie voor Zeeuws-Vlaamse kanaalzone Plaquette voor schrijver van Zeeuwse hymne Gemeente zoekt bemiddelaar in schoolconflict Twee jonge graffitispuiters aangehouden De Baanbrekers presenteert zich op modelbouwshows Natuur en industriële ontwikkeling moeten hand in hand gaan. ^^ndernemer omzetdaling? 10 recessie tips s T pzc Woensdag 8 april 2009 23 Op Schouwen-Duiveland zijn veel verenigingen en clubs. De PZC be licht er een aantal in een serie. Van daag: modelspoorclub De Baanbre kers. door Marijke Vael ZIERIKZEE - Het begon allemaal toen hij op 12-jarige leeftijd, sa men met zijn tweelingbroer, een modelspoorlocomotief kreeg voor Sinterklaas. Nu staan op de zolder van zijn huis in de Zierikzeese wijk Poortambacht bijna 120 Ho-locomotieven met bijbehoren de treinstellen. Het schuurtje bij zijn woning wordt grotendeels in beslag genomen door houten kis ten met modelspoorelementen, waarmee een lange treinbaan kan worden opgebouwd. De 46-jarige Hans Waleboer is wat je noemt een 'treintjesgek'. Soms is hij wel twintig uur per week bezig met het bouwen en perfectioneren van de banen van modelspoorclub De Baanbrekers. t „Voor onze nieuwste baan namen we de Belgische Ardennen als voorbeeld. Toen ik daar was, sa men met Lennart van den Berg, hakten we met een wielsleutel een stukje uit de rotsen. Dat werd de basis voor het landschap rondom de treinrails. Ik maakte rotsen van 'In de Ardennen hakten we met een wielsleutel een stukje uit de rotsen' gips, die ik in de kleuren van dat originele stukje rots verfde." Hans Waleboer is één van de drij vende krachten van de Baanbre kers. Met zijn tweelingbroer Rien begon hij twintig jaar geleden de modelbouwclub die momenteel vier leden telt. „Rien, zijn zoon Mi chael, onze vriend Lennart van den Berg en ik." Hans vindt dat niet weinig. „De afgelopen 20 jaar had de club hooguit zes leden. Meer is niet nodig, want het gaat 'S-GRAVENPOLDER - In 's-Graven- polder wordfvolgende week dins dag een plaquette onthuld ter gele genheid van de zeventigste sterf dag van Daniël Adrianus Polder mans (1877-1939). De gemeente Borsele wil Polder mans op die manier eren als dich ter van het Zeeuwse Volkslied - Geen dierder plek voor ons op aard - dat hij in 1919 schreef. De dreigende annexatie van Zeeuws-Vlaanderen door België was de aanleiding. Poldermans was ook geruime tijd hoofd van de toenmalige openbare lagere school in het dorp. De plaquette, een granieten steen met daarop onder meer het eerste couplet van het volkslied, komt op de hoek van de D. A. Poldermans straat en de 's-Gravenstraat en wordt 14 april om 14.00 uur ont huld door wethouder Mart de Bruijne. Hans Waleboer op zijn modelspoorzolder met een Belgische locomotief uit de 59 reeks. „Die is momenteel alleen nog in musea te zien." foto Dirk-Jan Gjeltema niet om een groep die regelmatig bijeen komt om met treinen te spe len. We hebben ook geen clubge bouw." De Baanbrekers is een vrienden clubje dat grote treinbanen maakt en die presenteert tijdens model bouwshows en tentoonstellingen in binnen- en buitenland. De dio rama's, vervaardigd in Poortam bacht, waren onder andere te zien in Berlijn, Mechelen, Utrecht, Lei den en Den Bosch. „We hebben de afgelopen 20 jaar vijf banen ge maakt. Aan de laatste baan, met het Ardennenlandschap, bouwden we 2,5 jaar. Die werd in 2006 voor het eerst gepresenteerd." In het modelspoorlandschap rij den uitsluitend modeltreinen van de Belgische Spoorwegen. „Die hebben een grotere verscheiden heid aan modellen en kleuren dan de treinen van de Nederlandse Spoorwegen. Ik vind de robuuste dieselmodellen het mooiste, die stralen zoveel kracht uit." Om het Ardennendiorama te ver voeren zijn drie bestelbussen no dig: één voor de houten panelen waarmee de clubleden een dik zes meter lange ombouw in elkaar zet ten en twee voor de modelspoor baan zelf Op de plek van bestem ming kost het ongeveer vijf uur om alles rijklaar te maken. Maar dan is het ook genieten. „Het leuk ste is de belangstelling van het pu bliek. Ze willen bijvoorbeeld we ten hoe we het water van een ha ventje maakten en de rotsen." Hoe wel de verkoop van modelspoor- Modelspoorclub De Baanbrekers treinen in de winkels terugloopt, merkt de oud-timmerman daar niets van tijdens tentoonstellin gen. „Het is nog steeds druk. Wel zie je weinig jongeren. Er is maar een enkele bezoeker jonger dan 20 jaar." De Baanbrekers is een 'open club'. „Iedereen kan lid worden wan neer men bereid is mee te bouwen aan nieuwe banen en naar ten toonstellingen te rijden." Informatie over De Baanbrekers is te verkrijgen bij Rien Waleboer via 0111 401671 ofrwb@zeelandnet.nl De Baanbrekers werd in 1988 opgericht door de tweelingbroers Hans en Rien Waleboer. De clubleden maken grote modelspoorbanen, die ze presenteren op mo delbouwshows en tentoonstellingen. Jaarlijks in februari is de modelspoorbaan van de Baanbrekers te zien tij dens de modelbouwshow in de Zeelandhallen in Goes en in september tijdens een modelbouwtentoonstelling in Middelburg. door Eugène Verstraeten TERNEUZEN - Duurzaamheid, dat is de rode draad die door de Gebieds- visie Zeeuws-Vlaamse Kanaalzone loopt, waaraan nu de laatste hand wordt gelegd. „Duurzaamheid is de grote meerwaarde van dit ge bied", stellen Commissaris van de Koningin Karla Peijs en wethou der Frank van Hulle van Terneu- zen. „Terwijl elders bijvoorbeeld grote investeringen nodig zijn om de C02-vervuiling aan te pakken kunnen bedrijven hier eikaars af valstoffen gebruiken." Gedeputeerde Staten en B en W van Terneuzen werden het giste ren eens over de uitgangspunten van de Gebiedsvisie. „Er wordt al lang over gepraat, maar binnen kort is de definitieve tekst gereed", beloofde Van Hulle. Het docu ment schetst op basis van een ana lyse de huidige kansen en bedrei gingen van het gebied, een ge wenst toekomstbeeld van de Ka naalzone voor 2020 en de ambitie voor 2030. De visie kwam tot stand onder regie van een stuur groep waarin naast de provincie en de gemeente Terneuzen ook Zeeland Seaports, Zeeuwse Milieu Federatie, Kamer van Koophandel, Brabants Zeeuwse Werkgeversvere niging en Rijkswaterstaat Zeeland zitting hebben. Wat betreft de economische ont wikkeling legt de visie drie ijzers in het vuur: procesindustrie, logis- middelburg - De Middelburgse ge meenteraad wil dat een onafhanke lijke bemiddelaar een einde maakt aan het conflict tussen de Algeme ne Basisschool en kinderopvang Koozie. De instellingen delen een gebouw aan het Molenwater in Middel burg. Ze hebben een verschil van mening over de verdeling van de ruimte, de hoofdingang en de toi letten. Tot nu toe zijn pogingen van de ge meente Middelburg om tot over eenstemming te komen niet ge slaagd. Met alleen de stemmen van SGP, GroenLinks en Christenunie te gen nam de gemeenteraad een mo tie aan waarin het college wordt opgedragen een bemiddelaar aan te stellen. middelburg - De politie heeft in de nacht van maandag op dinsdag in Middelburg twee jongens van 15 en 16 jaar aangehouden omdat ze graffiti hadden gespoten. Agenten zagen de jongens zonder licht over de Laan der Verenigde Naties fietsen. Eén van de twee had een rugtas bij zich. Toen de agenten vroegen of daar toevallig spuitbussen in zaten, gaf hij dat toe. De jongen vertelde ook dat hij in een tunneltje graffiti had gespo ten. De jongens gingen mee in de surveillanceauto naar het betreffen de tunneltje aan de Noordweg in Sint Laurens. De verf van de tag die ze hadden gespoten, was nog nat. De jongens zijn daarom aange houden. De Gebiedsvisie Kanaalzone schetst kansen en bedreigingen, het gewenste toekomstbeeld voor 2020 en de ambitie voor 2030 voor dit gebied. tiek en agribusiness. Voor de perio de tot 2020 zijn acht opgaven be noemd. Een belangrijk doel is de versterking van natuur en land schap. „Er is echt een schitterend natuur^ plan opgesteld", zegt Peijs. „We willen zoveel mogelijk eerst na tuur aanleggen en dan pas indus triële ontwikkelingen realiseren, zodat de bewoners daar niet mee geconfronteerd worden." Wat dat wonen.betreft wordt vol gens Van Hulle ingezet op kwali teit. „De krimp van de bevolking kun je niet voorkomen, maar het is .wel belangrijk dat mensen met plezier in de kernen blijven wo nen. Dan moet je de voorzienin gen ook op peil houden." In de Gebiedsvisie worden alvast zo'n zestig concrete projecten ge meld die opgepakt kunnen wor den. Half mei treedt de stuurgroep met de visie naar buiten. Lees er alles over op www.deOndernemer.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 53