Zeeland Ziekenhuis Dirksland knapt oncologie Klein ziekenhuis heeft niet alleen maar voordelen De scheiphoek Terugloop overnachtingen valt Schouwen mee jTw"55" trekt bezwaar o it o tegen frietkar in 'Comfort is van belang als je je ziek voelt, maar daar is geen geld meer voor. oncoloog Paul van der Velden J 1091 f 1 8 I Woensdag 8 april 2009 PZC Het Van Weel- Bethesdaziekenhuis heeft een vernieuwde afdeling oncologie waar patiënten op comfortabele wijze chemotherapie ondergaan, door Ton van den Nouweland Alle eer was gistermid dag voor de hardlopers van atletiekvereniging Flakkee. Door hun deel name aan de Roparun van vorig jaar hebben zij de helft meebe taald aan de 150.000 euro kosten de renovatie van de oncologie-af- deling in het Dirkslandse Van Weel-Bethesdaziekenhuis. Roparun-bestuurslid Jacob Hoo genboom mocht de vernieuwde af deling openen, maar hij wees daarbij onmiddel lijk naar de hardlopers, die zich be scheiden achter in de zaal hadden opgesteld. „De Roparun probeert de kwaliteit van het leven van kan kerpatiënten te verbeteren. Ik word daarom overal bedankt, maar het enige wat het bestuur doet, is goed kijken waar de cent jes heengaan. Ik zou liever de hard lopers bedanken, want zij hebben dit geld bijeengebracht." De afdeling is uitgebreid met een zaal en drie kamers waar patiën ten hun chemotherapie kunnen ondergaan. Verder is er een artsen kamer en een keukentje bijgeko men. Omdat patiënten zich tij dens de therapie niet lekker voe len zijn zaal en kamers voorzien van comfortabele fauteuils. Een be drijf uit Woerden zorgde ervoor dat bij elke stoel een tafeltje met laptop staat, waarop een dvd-tje kan worden afgespeeld. De renovatie was hard nodig, ver telde oncoloog en medisch^direc- teur Paul van der Velden. „Toen ik hier 25 jaar geleden begon, gingen de meeste patiënten naar Rotter dam en had ik voor een middag per week werk. Nu zijn we met twee oncologen en een team van verpleegkundigen. Alleen al de laatste drie jaar is het aantal toege diende chemotherapieën hier ver dubbeld." Van der Velden noemde daarvoor drie redenen. „Allereerst het droeve feit dat kanker steeds vaker voorkomt. Verder zit de stij ging in het gegeven dat kanker te genwoordig heel veel beter te be handelen is. Genezing is ons doel en bij verreweg de grootste groep patiënten lukt dat ook. En tenslot te is het zo dat steeds meer men sen uit deze en de aanpalende re gio zich bij ons laten behandelen." De oude afdeling kon echt niet meer, vond Van der Velden: „We hadden één chemokamer met plaats voor zes mensen. Op het laatst zat er het dubbele aantal. Ik vroeg me af of ik hier zelf onder deze omstandigheden wel wilde zitten. Comfort is van groot be lang als je je ziek voelt, maar daar is in de zorg geen geld meer voor. Ik ben daarom blij met externe sponsors, zoals de Roparun." Bij wijze van opening trok patiënt Maarten van Ijk, samen met Hoo genboom, het doek van een lap top. Ondanks zijn ziekte heeft Van Ijk zijn gevoel voor humor weten te behouden. „Ik voel me zeer ver eerd dat ik dit moest doen van jul lie," grapte hij. Van Ijk beschouwt zijn chemotherapie - hij heeft er inmiddels 44 achter de rug - als zijn 'driewekelijks feestje'. Hij prees het medisch personeel en sprak de hoop uit hen 'nog vaak met mijn aanwezigheid lastig te mogen vallen.' Ni co van Nieuwen- huijze uit Zonne- maire was gisteren ook bij de ope ning. Hij krijgt al ruim een jaar chemotherapie. „Ik kom hier elke drie weken en waarschijnlijk zal ik er voor de rest van mijn leven wel aan blijven hangen." Van Nieuwenhuize koos voor het Van Weel-Bethesda: „Het was Goes of Dirksland. In afstand maakt het niets uit. Dit is een goed ziekenhuis. Ik kom hier ei genlijk op aanraden van mijn vrouw en tot op heden heb ik geen spijt van onze keuze." Gemeente Dirksland en het daar gevestigde Van Weel- Bethesdaziekenhuis houden besloten cultuur in stand. Het Van Weel-Bethesdazie kenhuis in Dirksland is een witte raaf in de wereld van winstmakende gezondheidsfa- brieken. De patiënt is er geen num mer en er wordt hard gewerkt om op zoveel mogelijk specialismen zorg te (blijven) bieden. De inwo ners van het werkgebied van het ANALYSE door Ton van den Nouweland ziekenhuis laten dat ook weten. Dirksland scoort altijd hoog in en- quetes waarbij de waardering wordt gemeten. Voor aanschaf van een CT-scan zamelde de bevolking van Goeree-Overflakkee geld in. En sinds het Zierikzeese Rode Kruishospitaal werd opgeslokt door grote zus in Goes melden jaarlijks drieduizend Schou- wen-Duivelanders zich liever in Dirksland, vooral om te bevallen. Toch verdient het welhaast roman tische beeld van dit kleine, maar zelfstandige ziekenhuis bijstelling. Bij het Van Weel-Bethesda heerst namelijk een gesloten cultuur. Het 75-jarig bestaan werd in maart 'en- tre nous' met een aantal genodig den en Flakkeese kinderen ge vierd. De 'media' kregen een week later een persbericht ter publicatie aangeboden. Nu zijn er ook niet veel media op het Zuid-Hollandse eiland en de meest gezaghebbende krant, het gereformeerde 'Eilan- dennieuws,' drukt de aangeboden kopij meestal letterlijk af Maar dit terzijde. Waar het om gaat, is dat de buitenwereld nauwelijks wordt betrokken bij hetgeen zich in en om het ziekenhuis afspeelt, tenzij het natuurlijk goed nieuws als de opening van een nieuwe afdeling betreft. SGP-burgemeester Servaas Stoop van Dirksland formuleerde het tijdens de besloten jubileum viering aldus: „We moeten ons be wust zijn van de snelheid van de media. Denkt u aan de berichtge ving rond de mogelijke sluiting van de intensive care. Via vele ka nalen bracht de pers dit verontrus tende nieuws naar onze inwoners. Inwoners die het ziekenhuis altijd in woord en daad hebben ge steund en op wie we altijd mogen bouwen." Met andere woorden: 'Met ons ziekenhuis is niks aan de hand en de pers is een veelkoppig monster waartegen onze inwoners moeten worden beschermd.' Het zou geen kwaad kunnen als ziekenhuisdirectie en gemeentebe stuur in Dirksland meer openheid zouden betrachten. In de 21ste eeuw lukt het niet meer om de Grote Boze Wereld buiten de deur te houden. En als die dan binnen treedt, kan de schok wel eens gro ter zijn dan bij de dreigende slui ting van de intensive care in de cember vorig jaar. SEROOSKERKE (S) - Restaurant De Schelphoek bij Serooskerke heeft zijn bezwaar tegen het terras van de naburige snackwagen van Ray mond van Gilst ingetrokken. Dat zou gisteren behandeld worden door de gemeentelijke bezwaren- commissie. „We hebben geen poot om op te staan", zegt Rijk Bosland van De Schelphoek. „De gemeente gaat het terras legaliseren, dus zou den we geen schijn van kans heb ben bij de commissie." Bosland heeft inmiddels 'een goed gesprek' gehad met Van Gilst. „We hebben afgesproken samen de om geving hier op een leuke manier te exploiteren, waarbij we elkaar pro beren aan te vullen." door Esme Soesman ZIERIKZEE - Het aantal toeristische overnachtingen en daarmee de op brengst van de toeristenbelasting pakt in 2008 op Schouwen-Duive- land minder slecht uit dan ver wacht. De gemeente beschouwt de minderopbrengst ook niet als structureel. Wel gaat het college van Burgemeester en Wethouders samen met de recreatiesector kij ken of voor de begrotingscyclus 2010-2013 maatregelen nodig zijn. Nog altijd is met 4.235.681 over nachtingen volgens wethouder Wijnand Renden van financiën geen sprake van de in het topjaar 2004 behaalde score van 4.363.816 overnachtingen. Maar er is wel sprake van een toename ten op zichte van de aantallen die in de ja ren 2005 tot en met 2007 behaald zijn, schetst wethouder Renden de ontwikkeling. „Het is minder min der", stelt hij vast. Omdat ook in de begroting nog altijd van een goed jaar wordt uitgegaan, is ook daar sprake van een minderop brengst van 98.000 euro. Dat het sinds 2004 (qua weer een prachtig jaar) minder gaat wordt door ondernemers onder meer ge weten aan het slechte weer, de con currentie van buitenlandse vakan ties, minder plaatsen op campings door kwaliteitsverbetering en het ontbreken van slecht weervoorzie- ningen en een subtropisch zwem bad. Uit de cijfers is nog een opval lende ontwikkeling af te leiden. Het aantal overnachtingen op cam pings neemt af maar het slapen in huisjes en op parken neemt bedui dend toe. Toediening cytostatica Roparun-bestuurslid Jacob Hoogenboom (links) en patiënt Maarten van Ijk openen de nieuwe oncologieafdeling in Dirksland. foto Dirk-Jan Gjeitema Aantal chemobehandelingen in het Van Weel-Bethesda Ziekenhuis in Dirksland. 830 2005 2006 2007 2008 Rolant Quist bron KWF Chemo in het ziekenhuis Chemotherapie is een behandel methode tegen kanker. Lichaamscel kan door beschadigingen ontregeld raken en zich ongeremd ^e'en- kankercel gezonde cel Ook bepaalde gezonde cellen Cytostatica worden vernietigd. (medicijnen I Periodes van voor chemokuren) i f herstel zijn doden cellen of f, T T r' nodigtussen remmen de deling. J :>J de kuren. Injectie Infuus Vakantiepark De Zeeuwse Kust bij Renesse. foto Dirk-Jan Gjeitema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 48