Borsele over de brug 1 voor Ellewoutsdijk Bibliotheken lenen minder boeken uit aan minder mensen Vandalen zijn slopers voor op Miniatuur Jongeren op Noord-Beveland willen festival Extra geld voor dorpsvernieuwing is in aantocht. Met name Kapelse en Reimerswaalse jeugd laat het afweten. B PZC Woensdag 8 april 2009 21 IEDERE DONDERDAG IS HET BIJ «QC INDOOR KARTING MIDDELBURG 'SPECIAL GO -KART DAY' jL 9ewenst> KARTEN EN ETEN:I KEUZEMENU: 2x12 minuten karten spare-ribs/saté/ 2 CONSUMPTIES halve kip T 0118-617475 VJMh door Harmen van der Werf ELLEWOUTSDIJK - De gemeente Bor sele zal meer aandacht besteden aan Ellewoutsdijk. Dat is niet voor zijn tijd, bleek gisteravond tijdens een werkbezoek van het college van B en W. „Het zoethout is op", riep een bewoner, met gevoel voor humor. Ellewoutsdijk kan profiteren van algemene maatregelen die Borsele heeft getroffen voor particuliere woningverbetering eri voor star ters op de woningmarkt. Dat is niet alles. Het college van B en W wil ook één miljoen euro beschik baar stellen voor dorpsvernieu wing in de dorpen Baarland, Oudelande én Ellewoutsdijk. De gemeenteraad moet daar nog wel over beslissen. Met het geld wil het college onder MIDDELBURG - Het voormalige ter rein van Miniatuur Walcheren in Middelburg biedt een trieste aan blik. Gebouwen en objecten zijn door vandalen onder handen geno men. Geen ruit is nog heel. De gro tere gebouwen, zoals het speelpa- leis en het restaurant, worden ge sloopt, op het toilet- en kassage bouwtje na. Maandagavond besloot een meer derheid van de Middelburgse ge meenteraad dat de grote gebouwen van voormalig Miniatuur verdwij nen. Zeer tegen de zin van de oppo sitie in de raad en de Vereniging Stadspark Molenwater. Vandaag be gint de gemeente met werkzaamhe den waarvoor geen sloopvergun ning nodig is. Zo wordt het prikkel draad van het hek gehaald, worden doorgangen gemaakt en start het groenonderhoud. Het groen aan de noordzijde, de kant van de schouw burg, blijft voorlopig staan totdat met de aanleg van parkeerplaatsen wordt begonnen. De sloop van ge bouwen kan pas gebeuren als de vergunning is verleend. „Het is on ze bedoeling het park zo snel moge lijk open te stellen voor het pu bliek", aldus de wethouder. O fotoserie vandalisme Miniatuur: www.pzc.nl/walcheren meer iets doen aan parkeerproble men in Ellewoutsdijk. Want hoe klein het dorp ook is, geparkeerde auto's zorgen er voor overlast. Be woners nemen het niet altijd even nauw, maar vooral zondagmiddag staan auto's van bezoekers van het populaire Kerkje van Ellesdiek her en der geparkeerd. „De politie zie je hier nooit", was een klacht uit de zaal. Burgemeester Jaap Gelok reageer de onmiddellijk. Hij zal de politie vragen op zondagmiddagen te con troleren. „Het blijft de eerste keer bij waarschuwingen. Als het niet verbetert, volgen boetes." „Maak buiten het dorp een parkeerter rein met pendelbusje naar 't Kerk je", stelde een bewoner voor als echte oplossing. Bewoners Ellewoutsdijk vragen gemeente om daden. Burgemees ter Gelok zegt de aanpak van par keeroverlast toe. De toekomst van de basisschool is onzeker. Andere ideeën waren: opkopen en opknappen van verkrotte vakantie woningen, vernieuwing van de be strating en de dorpsentree einde lijk verfraaien met een bloemen perkje. Wethouder Marga Vermue beloofde donderdagmiddag bloe metjes te planten. „Voorkeuren?" Het antwoord: „Ja, vergeet-me- nietjes." Toen kwam hét heikele punt op ta fel: de basisschool. Als die 1 okto ber (weer) niet op 23 leerlingen zit, gaat zomer 2010 de deur op slot. Ouders, leerkrachten en dorpsraad doen er van alles aan extra leerlingen te krijgen. Wo ningstichting R&B Wonen helpt ook mee. De aanwezige Amster damse onderzoeker Frans Thissen die de leefbaarheid in Borselse ker nen onderzocht, was lovend over de acties. Hij stelde echter ook dat niet elk dorp een school kan hou den. „Leefbaarheid is meer dan een basisschool. Jullie moeten die samen maken." door Luc Oggel GOES - De bibliotheken in de Oos- terschelderegio hebben vorig jaar veel minder boeken uitgeleend dan in 2007. Ook het aantal lid maatschappen is in sommige geval len flink teruggelopen. Met name de jeugd liet het afweten. Dat blijkt uit het jaarverslag van Bi- bliOosterschelde, het samenwer kingsverband van bibliotheken in de gemeenten Borsele, Goes, Ka- pelle, Reimerswaal, Tholen en Schouwen-Duiveland. De daling van het aantal leners en uitleningen is een landelijke trend. Het feit dat andere vormen van vrijetijdsbesteding, zoals televisie kijken en computergebruik, met le zen concurreren, is daarvan de oor zaak. De boekverkoop viert daaren tegen hoogtij. In de cijfers over 2008 valt op dat vooral de jeugd de bibliotheken links laat liggen. In bijna alle deel nemende gemeenten nam het aan tal jeugdleners in vergelijking met 2007 af, in Kapelle (-18 procent), Reimerswaal (-17 procent) en Bor sele (-12 procent) het meest. Al leen de bibliotheek in Goes kreeg meer jeugdleden: een stijging van 3 procent. Om inzicht te krijgen in de werkelijke situatie zijn de jeugd leden die langer dan twee jaar geen boek meer hadden geleend, uit het ledenbestand verwijderd. De volwassenen maakten het iets minder bont, maar ook bij die groep is Kapelle (-10 procent) kop loper. Opmerkelijk is dat de uitlening in de bibliobussen in Kapelle vorig jaar juist met 24 procent toenam. Ook in Reimerswaal stapten iets meer mensen (1 procent) een bibli obus in. De overige gemeenten gin gen in de min, Tholen (-17 pro cent) het meest. Wat betreft het aantal uitleningen is ook iets opvallends aan de hand. Want hoewel het aantal jeugdle den in Kapelle en Reimerswaal flink is afgenomen, werden er vo rig wél meer boeken uitgeleend- aan jongeren in die gemeenten: respectievelijk 5 en 1 procent. In de andere vier gemeenten liep het aantal terug, in Borsele het meest (-8 procent). In totaal werden vorig jaar '•033.530 boeken uitgeleend, 4 pro cent minder dan in 2007. De biblio theken in de Oosterschelderegio hadden vorig jaar 32.536 leners, dat is nog geen kwart (21 procent) van de bevolking. 1^ Ook de bibliotheken in de Oosterschelderegio ontkomen niet aan de landelijke trend dat het aantal leners en uit leningen terugloopt. door Raymond de Frel WISSENKERKE - De jongeren op Noord-Beveland hebben vooral be hoefte aan een muziekfestival op hun eiland. Evenementen als 2nd Influenz (jongerenraad Borsele) en Hooikoorts (jeugdraad Veere) dienen daarbij als voorbeeld. Ook aansluiting bij het festival Pee- rock in Colijnsplaat (bijvoorbeeld door de programmering enigszins aan te passen) kan ervoor zorgen dat er meer vertier voor jongeren op Noord-Beveland wordt bewerk stelligd. Daarnaast moet er drin gend iets worden gedaan aan het openbaar vervoer, gaven veel jon geren gisteravond aan op een bij eenkomst van de jongerenraad in Wissenkerke. Daar werden de resultaten bespro ken van een enquête, die de raad onder jongeren van 13 tot 24 jaar hield. De respons op die vragen lijst was met 14 procent mager. De belangstelling voor de brainstorm sessie was met veertien jongeren ook matig, maar het merendeel van de aanwezigen gaf wél aan se rieus te overwegen om de drie va catures in de jongerenraad in te vullen. Van het restaurantgebouw is geen ruit meer heel. foto Ruben Oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 41