Zeetan Seniorenraad roept op 'Hef voorkeursrecht polder Schorebrug op' Gewonde bij ongeluk A58 Plaquette voor schrijver volkslied Bezuiniging op dagverzorging dupeert ouderen 1 8 I Woensdag 8 april 2009 PZC bad er ie fc i 1 1'* li -I P 5 ffl W - 'UK Toerisme Schouwen blijft stabiel Testritten met heftruck Feestmiddag senioren voor werkzoekenden in Ons Dorpshuis Van Kooten ontsteekt paasvuur Kamperland w/ï/S®:/Sxm SSfx- wM Wff, Sm MU WÊKÊÊÊ HPhu m tot in de kleinste details ontworpen en afgewerkt mmm iv«a MHHlMtf door onze eigen vakmensen Grenadierweg 17b - Middelburg www.baderie.nl heinkenszand - Bij een eenzijdig ongeval is gistermorgen rond 05.15 uur een 53-jarige automobilist uit het Noord-Brabantse Heerle ge wond geraakt. De man nam de afrit Heinkens zand op de A58 van Vlissingen naar Bergen op Zoom. Hier ver loor hij om nog onduidelijke rede nen in de bocht de macht over het stuur. Hij reed het talud af, waarna hij tegen een boom tot stilstand kwam. Omdat de mogelijkheid be stond dat hij nekletsel had opgelo pen, werd de-brandweer ingescha keld. Brandweerlieden haalden de man uit zijn auto. Hij is overge bracht naar het Oosterscheldezie- kenhuis in Goes. 'S-GRAVENPOLDER - In 's-Graven- polder wordt volgende week dins dag een plaquette onthuld ter gele genheid van de zeventigste sterf dag van Daniël Adrianus Polder mans (1877-1939). De gemeente Borsele wil Polder mans op die manier eren als dich ter van het Zeeuwse Volkslied - Geen dierder plek voor ons op aard - dat hij in 1919 schreef. De dreigen de annexatie van Zeeuws-Vlaande- ZIERIKZEE - Het aantal toeristische overnachtingen in 2008 op Schou- wen-Duiveland pakt minder slecht uit dan verwacht. Vorig jaar werden 4.235.681 overnachtingen geboekt: minder dan in topjaar 2004, maar meer dan in 2007. Het aantal overnachtingen op campings neemt af, maar het slapen in huisjes en op parken neemt beduidend toe. foto Dirk-Jan Gjeltema door Luc Oggel kruiningen - Nu het zo goed als zeker is dat er geen havengebon den industrieterrein wordt aange legd in de polder Schorebrug bij Kruiningen, willen de bewoners dat ook het voorkeursrecht op de gronden wordt opgeheven. De ge meente willigt de wens nietin. Op verzoek van de provincie heeft de gemeente Reimerswaal begin 2008 voorkeursrecht gevestigd op de polder. Dat houdt in dat eigena ren, in geval van verkoop, ver plicht zijn hun grond eerst aan de gemeente aan te bieden. Daarmee wordt voorkomen dat projectont wikkelaars er snel mee aan de haal gaan. De polder was dé gedoodverfde lo ren door België was de aanleiding. Poldermans was ook geruime tijd hoofd van de toenmalige openba re lagere school in het dorp. De plaquette, een granieten steen met daarop onder meer het eerste couplet van het volkslied, komt op de hoek van de D.A. Poldermans straat en de 's-Gravenstraat en wordt 14 april om 14.00 uur ont huld door wethouder Mart de Bruijne. In Goes zijn zo'n zeshonderd ouderen eenzaam. Daarom komt de Seniorenraad Goes met een notitie om beleidsmakers aan te sporen daar iets tegen te doen. door Frank Balkenende Er gebeurt al best veel in Goes. Het project Achter de Voordeur bijvoorbeeld. Vrijwilligers van zo'n vijf tig organisaties geven hun ogen en oren de kost als ze bij iemand over de vloer komen. Signaleren ze dat iemand hulp nodig heeft, dan kun nen ze de schrijnende situatie doorgeven aan een meldpunt. Die verwijst vervolgens door naar aller hande instanties, zoals maatschap pelijk werk, Emergis, sociale za ken, of de gemeentelijke krediet bank. Ook gevallen van eenzaam heid worden zo ontdekt. Verder wordt natuurlijk op vereen zaamde ouderen gelet door fami lie, buren, ouderensociëteiten en -bonden. Er is dus al een vangnet gespannen. Waarom trekt de Se niorenraad Goes nu dan aan de bel? „Omdat er in Goes geen slui tend netwerk is. Je bent afhanke lijk van goedwillende vrijwilligers van verenigingen en maatschappe lijke organisaties. Als die mensen een probleem als eenzaamheid over het hoofd zien, blijft een oudere in zijn isolement zitten. En vergeet niet: we vergrijzen in rap tempo", zegt Dick van de Merwe, voorzitter van de werkgroep zorg en welzijn van de Seniorenraad Goes. Daar heeft Van de Merwe een punt. Vooral verenigingen en kerk genootschappen lieten het binnen het project Achter de Voordeur een beetje afweten. Uit die hoek kwamen weinig meldingen. De seniorenraad pleit dan ook catie voor een nieuw havengebon den bedrijventerrein in Mid den-Zeeland, maar onder meer fel le protesten uit diverse hoeken wa ren voor de provincie reden om zich opnieuw te beraden. Ook de Reimerswaalse gemeenteraad zag geen heil in de plannen. Ondanks alle ontwikkelingen wordt het voorkeursrecht niet op geheven. Er is nog steeds een in tentieovereenkomst van kracht tus sen de provincie, Reimerswaal, Goes, Rijkswaterstaat en water schap Zeeuwse Eilanden. Daarnaast wordt onderzocht óf, en zo ja, hoe, een havengebonden industrieterrein wordt uitgevoerd. Zeeland Seaports kijkt naar moge lijkheden in Vlissingen-Oost. voor een brede visie op de bestrij ding van eenzaamheid, waarbij or ganisaties en instanties efficiënt sa menwerken. Huisbezoeken, om dicht bij de doelgroep te komen, zijn in die op zet onmisbaar. „Je moet metho disch te werk gaan, bijvoorbeeld per wijk ouderen aan huis bezoe ken en bevragen. Vervolgens ook kijken wat er na de doorverwij zing is gebeurd." Zo heeft de Stichting Maat- schapppelijk Werk en Welzijn (SMWO) vorig jaar de 75-plussers in Goes-Zuid bezocht. Bij die 288 huisbezoeken kwamen verschillen de problemen aan het licht. Negen doorverwijzingen waren terug te voeren op eenzaamheid. De Seniorenraad heeft meer aanbevelingen. Stel een professionele ouderen adviseur aan, verbeter het ouderen vervoer (wordt al aan naar geke ken) en zorg dat (minder mobiele) mensen elkaar kunnen ontmoeten in hun wijk. Verder moet de gemeente bij de opzet van woonservicezones, waar momenteel een onderzoek naar loopt, aandacht besteden aan be strijding van eenzaamheid. Dat kan met het juiste activiteitenaan bod. Van de Merwe vindt dat de gemeente nu te weinig de regie neemt. Nog een belangrijke wens: zorg voor activiteiten op stille da gen, zoals de zondagmiddag. „Voor een aantal ouderen is de zondag een beklemmende dag. Er wordt al jaren voor gepleit de bibli otheek op zondagmiddag open te stellen, vooral als trefpunt voor se nioren. Dat moet er nu maar eens van komen." Van de Merwe weer spreekt dat in Nederland voor ouderen alles lijkt te zijn geregeld. „Echt niet. Veel ouderen vallen- nog tussen wal en schip." De notitie is gisteren overhandigd aan de Goese wethouder Joost Adriaanse. De 83-jarige Lenie Meijers (links) is door Frank Balkenende GOES - 'Desastreus', noemt André Lokerse, manager zorg en welzijn van Zorggroep Ter Weel, de bezui niging van 800 miljoen euro op de Algemene Wet Bijzondere Ziekte kosten (AWBZ). Daardoor valt bij voorbeeld 30 procent van de Goe se ouderen die nu dagverzorging geniet in Poelhoek en het Gasthuis straks buiten de boot. „Mensen moeten worden geherin- diceerd. De eerste afwijzing heb ben we al. Een mevrouw die al zes jaar dagverzorging van ons krijgt, mag per 1 september niet meer ko men", zegt Lokerse. De pakketmaatregel AWBZ van staatssecretaris Jet Bussemaker van Volksgezondheid, Welzijn en Sport zal een grote groep ouderen in een isolement storten, denkt Lo kerse. Ondersteuning van mensen met lichte lichamelijke klachten of een psychiatrische beperking die moeite hebben om mee te doen in de maatschappij, wordt niet langer betaald uit de AWBZ. „Wij halen en brengen ze, zetten activiteiten op touw, doen geheugentrainin gen enzovoorts. Pak je dat af dan ondergaan ouderen dat lijdzaam. Ze verweren zich zelden", geeft Lo kerse aan. Gemeenten zouden volgens Busse maker dagverzorging vanuit de Wet Maatschappelijke Ondersteu ning (WMO) moeten financieren. Lokerse: „Alleen wordt er niets via de WMO aangeboden. Dat is de spagaat. Gemeenten moeten snel beleid maken." middelburg - UWV Werkbedrij- ven Walcheren en Goes en de So ciale Dienst Walcheren besteden volgende week extra aandacht aan de sector Transport en Logistiek. Op woensdag 15 april kunnen geïn teresseerden een heftrucktest doen, om te zien of het werken als heftrucker bevalt. Vanaf 10.00 uur staan er twee vork heftrucks en instructeurs klaar voor testritten aan de Silohaven in Middelburg. Aanmelden bij UWV in het Stadskantoor aan de Kanaal- weg 3 in Middelburg. kruiningen - Stichting Sociaal Cul tureel Werk Senioren Reimers waal houdt zaterdag een feestmid dag in Ons Dorpshuis Kruiningen. Alle senioren uit Reimerswaal zijn vanaf 12.45 uur van harte welkom. Activiteiten zijn er volop: biljar ten, er liggen twee matten om koersbal te spelen, er klinkt accor- deonmuziek en er kan worden ge kaart en gesjoeld. De middag wordt afgesloten met een bingo, waarmee leuke prijzen zijn te win nen. Om 17.00 uur eindigt de feest middag. kamperland - Burgemeester Hen- ny van Kooten van de gemeente Noord-Beveland ontsteekt eerste paasdag het traditionele paasvuur aan de Sint Felixweg in Kamper land. Het vuur verwijst naar de op standing van Jezus Christus, die als een vuurkolom het duister van de dood heeft verdreven. Daar naast heeft het ook een meer tast bare functie: het opruimen van snoeihout. Het evenement wordt voor de vijfde keer gehouden. Aan vang is 20.30 uur. Leanne en Chris- ta Wisse zorgen voor muziek.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 38