Brede agrosector bundelt krachten Digitaal kijkje in de Goese verloskamers Rechtbank onderzoekt taps in dossier Finacor Delta boekt ioi miljoen euro winst Zeeuwse boeren willen over de grenzen van hun erf kijken. Luchtmacht oefent Partij voor de Dieren vier dagen in Zeeland in actie voor kippen KI Beste service, laagste prijs! Economische crisis is merkbaar geworden bij afval en zonne-energie. pzc Woensdag 8 april 2009 25 door René Schrier KAPELLE - De Zeeuwse agrosector in de volle breedte is op zoek naar verbindingen met andere partners op allerlei terreinen. De tijd dat boeren louter producten produ ceerden die met tractoren de boe renerven werden afgereden is voor bij. Zeeuwse boeren zijn op zoek naar bedrijven die restwarmte of kool stofdioxide kunnen leveren. Zij zoeken naar opkopers voor hun restproducten. Zij kijken of ze zelf wat extra's op hun bedrijf kunnen ondernemen. Die initiatieven wor den gebundeld in het Agro Com plex Zeeland. Daarin zitten onder meer Zeeland Seaports, de land bouworganisatie ZLTO en Econo mische Impuls Zeeland. Op een bijeenkomst in Kapelle waar deze drie partijen een inten tieovereenkomst tekenden, werd duidelijk dat in feite elk bedrijf zich wel bij dat complex aan kan sluiten, omdat er heel veel moge lijk is op het terrein van uitwisse len van kennis, goederen en erva ringen. Gedeputeerde T. Poppelaars vond wel dat bij de partners de Zeeuwse kennisinstellingen ondervertegen woordigd zijn. Hij doelde niet al leen op de scholen, maar ook in stellingen zoals de proefboerderij Rusthoeve en Innoseeds. Bedrijven in de Zeeuwse agrari sche sector zoeken contact met andere ondernemingen om tot al lerlei uitwisselingen van kennis en goederen te kunnen komen. ZLTO-voorzitter P. de Koeijer spoorde iedereen aan de contacten aan te spreken en uit te breiden. Het was hem duidelijk geworden dat te weinig mensen elkaar ken nen. Dat is kansen missen, volgens hem. In die uitwisseling tussen de agro sector en de rest van het bedrijfsle ven, zit bijvoorbeeld de fabriek Ya- ra bij Terneuzen. Aan het eind van dit jaar wordt een eerste kassenbe- drijf in gebruik genomen dat draait met warmte en koolstofdi oxide van Yara. Om dergelijke sa menwerkingsverbanden is het het Agro Complex Zeeland te doen, zo werd in Kapelle duidelijk. Een nieuw initiatief is inmiddels ook gelanceerd. Dat is Agro Foodport Zeeland, waarbij ook Zeeland Seaports betrokken is. Daarbij pro beren de Zeeuwse havens de spil te worden in de aan- en afvoer van producten voor de Zeeuwse agrarische sector. In dat kader wees havendirecteur H. van der Hart op de pogingen die nu in het werk worden gesteld om een directe binnenvaartverbin- ding met Parijs van de grond te krijgen. door Nadia Berkelder GOES - Verloskundigen in het Oos- terscheldeziekenhuis in Goes kun nen nu vanuit een centraal punt vrouwen m de gaten houden die in de verloskamers liggen. Vanuit een andere ruimte kan via een mo nitor de hartslag van het kind in de gaten worden gehouden. Boven dien kunnen de verloskundigen zien of de vrouw weeën heeft. „Als er meer mensen aan het be vallen zijn, kunnen we de gege vens van iedereen tegelijk bekij ken", vertelt verloskundige Linda van de Sande. „Tot we dit apparaat hadden, moesten we naar de ka mers toe. Sinds de afdeling verlos kunde in Vlissingen is gesloten, is het bij ons natuurlijk veel drukker. Met de oude monitor konden we die gegevens ook zien, maar daar mee kregen we ze op papier, en dat is al heel snel een hele berg." Verloskundigen moesten in de oude situatie het papier doorzoe ken om te kijken of er iets afwij kends was gebeurd. Nu kunnen ze even terug in de tijd scrollen. Gynaecologen die oproepbaar zijn, kunnen de monitor ook thuis op hun computer raadplegen. Vol gens Pieter Vierhout, voorzitter van de Raad van Bestuur van het ziekenhuis, is het de bedoeling dat het systeem straks ook op afstand wordt toegepast. Vrouwen kunnen dan thuis blijven, terwijl verlos kundigen of gynaecologen de situa tie inschatten. MIDDELBURG - Het leek allemaal een solide onderzoek in de zaak Finacor, waar de rechtbank in Mid delburg zich gisteren over boog. In deze zaak werden beleggers via een misleidende brochure gelokt om te investeren in plantages in Costa Rica. Beleggers zouden voor 1,3 miljoen euro zijn opgelicht. Er waren telefoons getapt en in dat dossier zaten enkele uitgetypte taps van gesprekken waarin de ad vocaten waren betrokken. Deze taps mogen geen deel uitmaken van het dossier, mogen geen stu ring geven aan het onderzoek en moeten worden vernietigd. Daar van had de rechtbank al beslist dat het niet zo belangrijk was geweest en de zaak kon dus doorgaan. Ster ker nog: de Fiod had verklaard dat middelburg - De Koninklijke Luchtmacht oefent van 20 tot en met 23 april in Zeeland. De oefe ning vindt voornamelijk plaats in de gemeenten Tholen, Borsele en Middelburg. Het gaat om een oefe ning voor de OGRV-klas van het I30 Squadron van de vliegbasis Woensdrecht. Er wordt een Chi nook-helikopter ingezet. De oefe ning kan gepaard gaan met over last. Klachten kunnen worden ge meld via 0800-00226033. er verder absoluut niets meer aan geheimhoudingsstukken in het dossier zou staan. Zij had de map met uitgewerkte taps nog eens goed doorgespit. De Middelburgse advocaat R. Maat kostte het niet meer dan enkele mi nuten om die bewering volledig onderuit te halen. Hij toverde vijf faxen afkomstig van Finacor te voorschijn, die zich wel degelijk in het tapdossier bevonden. Officier van justitie E. Visser hield zich aan zijn eerder ingenomen standpunt: er staat niets belangrijks in die taps. De rechtbank oordeelde an ders en besloot de zaak aan te hou den voor een diepgaand onder zoek. Wanneer de zaak verder wordt behandeld is nog niet be kend. Hulst Zoetevaart 8, tel 0114 314398 Goes** Marconistraat 4, tel 0113 214224 «- Middelburg** De Lange Geere 149, tel 0118 614406 Middelharnis Spui 2, tel 0187 482435 Oostburg Veerhoeklaan 5, tel 0117 440050 Terneuzen Kennedylaan 94, tel 0115 612423 Vlissingen Hermesweg 23, tel 0118 412563 Zierikzee** Varremarkt 2-6 tel 0111 411059 **Donderdag koopavond www.mikro.nl TTrTTfTÜAu 01 paasdag geOPEND .t/cctro. VISA GOES - De Zeeuwse werkgroep van de Partij voor de Dieren (FVdD) deelt zaterdag paaseitjes uit aan winkelend publiek in Middelburg, Vlissingen, Goes en Terneuzen. Ook krijgen mensen een kaartje met informatie over verschillende soorten eieren en wat dat betekent voor de leefomgeving van de kip pen. Met de actie wil de PvdD be werkstelligen dat zoveel mogelijk mensen met Pasen diervriendelij ke eieren (met code 'o') kopen. door Ben Jansen MIDDELBURG - De economische cri sis begint zich af te tekenen in de onderneming Delta. De zon- ne-energiepoot Solland heeft werk tijdverkorting en een uitbreiding van deze zonnecellenfabriek met een vierde productielijn is voorlo pig uitgesteld. Bij afvalverwerker Indaver, die een sterke positie heeft in industrieel afval, doet zich sinds begin dit jaar een terugval van de omzet voor. Delta-directeur Peter Boerma ver wacht dat ook in de sectoren gas en elektriciteit de gevolgen van de crisis merkbaar zullen worden. „Wanneer grote klanten overgaan tot beperking van hun productie, zal dat ongetwijfeld gevolgen heb ben voor de afname van van gas en elektriciteit." Vorig jaar handhaafde Delta zijn solide positie, bleek gisteren bij de presentatie van de jaarcijfers 2008. De nettowinst bedroeg 101 mil joen euro. Weliswaar 14 miljoen euro minder dan het jaar ervoor, maar daar zit een zekere verteke ning in door incidentele effecten in 2007 en 2008. Een voorbeeld is de voorlopige afboeking door Del ta als gevolg van de zeperd die dochter EPZ met een belegging van 25 miljoen euro bij de IJsland se bank Landsbanki heeft behaald. Dat akkefietje kost Delta - voor de helft eigenaar van EPZ - na verre kening van de fiscale weerslag bijna 10 miljoen euro. Alle incidentele plussen en min nen buiten beschouwing gelaten, is het resultaat van Delta vorig jaar met 16 miljoen euro verbeterd. De omzet nam in 2008 toe met 52 procent tot 2,2 miljard euro. Deze enorme stijging is voor een deel te verklaren uit het feit dat de omzet van Indaver en Solland nu geheel in de cijfers van Delta is verwerkt. Uit de analyse van Boerma bleek dat de zonne-energiepoot van Del ta als eerste last kreeg van de eco nomische crisis. Niet omdat er geen vraag meer naar is of omdat subsidiemogelijkheden in deze sec tor zijn teruggeschroefd, maar om dat de banken terughoudend zijn met het verstrekken van financie ringen. De stagnatie in de zon ne-energie maakt het volgens Boer ma 'uitermate onwaarschijnlijk' dat Delta dit jaar al een begin kan maken met de beoogde zonnepa- nelenfabriek in Middelburg. Consequenties voor de werkgele genheid blijven vooralsnog uit. Delta is bezig met een inventarisa tie van de hoeveelheid ingeleend werk.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 27