Middelburg in beeld Wooncomplex Bewondering jury voor discretie en precisie Vandalen zijn slopers voor op Miniatuur Politie betrapt twee jonge graffitispuiters 'Ik merk nog steeds niets van de beloofde gemeenschappelijke activiteiten' 1 8 Woensdag 8 april 2009 pzcW Irene Speijer vindt dat ze mooi woont. Ze hoopt wel dat het middenterrein snel wordt ingezaaid en de ontmoetingsruimte in gebruik wordt genomen. De zorgvilla van het complex met de nog afgesloten ontmoetingsruimte op de begane grond. middelburg - Het woonzorgcom plex aan de Olmenlaan in Middel burg is genomineerd voor de Na tionale Hoofdprijs BNA Gebouw van het Jaar 2009. Deze prijs is in gesteld door de Bond van Neder landse Architecten. Het complex Olmenhof omvat 48 seniorenwo ningen en een zorgvilla. De jury onder leiding van Joe Coe- nen looft de manier waarop ge bruik is gemaakt van de ruimte. „De architect heeft de onregelma tigheid van de locatie aangegrepen om een in v-vorm zigzaggend woonblok te maken. Vanwege zijn zigzag nestelt het woonblok zich geraffineerd maar ook vanzelfspre- middelburg - De politie heeft in de nacht van maandag op dinsdag in Middelburg twee jongens van 15 en 16 jaar aangehouden omdat ze graffiti hadden gespoten. Agen ten zagen de jongens zonder licht over de Laan der Verenigde Naties fietsen. Eén van de twee had een rugtas bij zich. Toen de agenten vroegen of daar toevallig spuitbus sen in zaten, gaf hij dat toe. De twee vertelden ook in een tunnel tje graffiti te hebben gespoten. Ze gingen mee in de surveillanceauto naar het betreffende tunneltje aan de Noordweg in Sint Laurens. De verf van de tag die ze hadden ge spoten, was nog nat. De jongens zijn daarom aangehouden. kend op deze locatie, die veel rich tingen kent, terwijl in de zigzag ook het parkeren een goede plek vindt. Door de v-vorm ontstaat in het midden een nieuw, groen, col lectief binnenterrein. De architect heeft het project van het grote ste- debouwkundige gebaar tot het klei ne detail met aandacht een preci sie behandeld." „De architectuur volgt de logica van het plan subtiel, de uitwer king zowel in materiaal als in de taillering is terughoudend, goed ge kozen en getuigt van beheersing en vakmanschap." „De jury heeft bewondering voor de discretie, de precisie en de een door Theo Giele MIDDELBURG - Het voormalige ter rein van Miniatuur Walcheren in Middelburg biedt een trieste aan blik. Gebouwen en objecten zijn door vandalen onder handen geno men. Geen ruit is nog heel. De gro tere gebouwen, zoals het speelpa- leis en het restaurant, worden ge sloopt, op het toilet- en het kassa gebouwtje na. Maandagavond besloot een meer derheid van de gemeenteraad dat de grote gebouwen van voormalig Miniatuur verdwijnen. Zeer tegen de zin van de oppositie in de raad en de Vereniging Stadspark Molen water. Vandaag begint de gemeente met Het woonzorgcomplex aan Olmenlaan in Middelburg behoort tot de zeven genomineerden voor de nationale hoofdprijs BNA Gebouw van het Jaar 2009. door Emile Calon Irene Speijer is tevreden over haar woning in het woonzorg complex aan de Olmenlaan in Middelburg. De 68-jarige Middelburgse woont sinds december in een van die ap partementen. Daarvoor woonde ze veertig jaar in de Nachtelgaal- straat. Het complex zelf vindt ze mooi. Ze snapt dan ook dat het genomi neerd is voor een belangrijke archi tectuurprijs. Maar ze vindt het wel jammer dat er nog maar zo weinig groen is aangelegd. Ze wijst naar het gedeelte, midden tussen de woningen, dat nog steeds braak ligt. Aan de achter kant van haar woning idem dito. Uit de tekeningen had ze begre pen dat daar tegels zouden liggen. Nee dus. Die moet ze zelf laten leg gen. Een ander kritiekpunt is de om vang. „Mijn woning is feitelijk te groot voor een vrouw alleen. He laas waren de kleinere apparte- voudige middelen waarmee de ar chitect dit ensemble met verschil lende overgangen tot stand weet te brengen en een eigen, rustige wereld creëert, die zich naadloos voegt in zijn context." Het ontwerp is van Niels Woest- huis van Joke Vos Architecten uit Rotterdam. Woesthuis is blij met de nominatie. Hij vertelde gisteren in een reactie dat hij van opdracht gever Woongoed Middelburg de ruimte en het vertrouwen kreeg om iets bijzonders te maken. Het architectenbureau heeft het ont werp zelf ingestuurd naar de BNA. „Want we zijn er zelf best wel te vreden over." werkzaamheden waarvoor geen sloopvergunning nodig is. Zo wordt het prikkeldraad van het hek gehaald, worden doorgangen gemaakt en start het groenonder houd. Het groen aan de noordzij de, de kant van de schouwburg, blijft voorlopig staan totdat met de aanleg van parkeerplaatsen wordt begonnen. De sloop van gebou wen kan pas gebeuren als de ver gunning is verleend. „Het is onze bedoeling het park zo snel mogelijk open te stellen voor het publiek", aldus wethouder Al- bert de Vries. foto Ruben Oreel O fotoserie vandalisme Miniatuur: www.pzc.nl/walcheren mente al weg toen ik hier kwam." Ze wijst naar boven, waar kleinere eenheden zijn te vinden. „Daar had ik het liefst gewoond." Ze is ook niet echt tevreden over het keukenblok. Haar oude keu ken was veel mooier dan het stan daardkeukenblok waarop ze nu kookt. „Maar ach. Dat zijn kleine dingen. Ik zit hier goed", besluit ze haar verhaal. Sjaan van Belzen heeft niets dan lof voor het ontwerp van de wo ningen. Ze vindt ze vooral zeer praktisch om schoon te maken en schoon te houden. Zij kan het we ten want ze houdt de woning van een van de bewoonsters in het complex schoon en ze is zeer te spreken over de inrichting. „Pri ma. Lekker breed, zodat ook rol stoelers de ruimte hebben." To Nieuwdorp (88) woont ook sinds enkele maanden in het com plex. En het bevalt haar prima. Vol gens haar zijn er wel wat kleine aanloopprobleempjes. „Maar dat hoort bij nieuwbouw." Ze doelt dan vooral op knellende deuren. „Maar één keer bellen naar de wo ningbouwvereniging en de mon teurs komen. Of dezelfde dag of de volgende." De architectuur van het complex vindt ze niet echt supermooi. „Maar de school die hier ooit stond was nu ook niet geweldig." In 2004 en 2005 heeft het bureau een uitgebreide stedebouwkundi- ge studie verricht naar de plaats waar gebouwd moest worden. Ook staan Woesthuis nog de vele gesprekken bij met omwonenden. Maar dankzij die vele gesprekken ontstond volgens hem wel het draagvlak voor het nieuwe ont werp. Wethouder Albert de Vries van Middelburg was aangenaam verrast toen hij gisteren hoorde dat het complex genomineerd is voor een belangrijke architectuur prijs. Hij vindt het vooral ook leuk voor de bewoners dat ze in een complex wonen dat nu al zoveel lof krijgt van andere architecten De postbode die het complex in zijn route heeft is helemaal niet te spreken over de architectuur. „Te modern voor een wijk als De Grif fioen", zegt hij terwijl hij hier en daar brieven bezorgt. Francina Koekman vindt de vorm geving wel mooi. De 89-jarige Mid delburgse woont ook al enkele maanden in het complex, dat 15 oktober vorig jaar officieel werd opgeleverd. Ze vindt het echter jammer dat het nog steeds niet mogelijk is om gezamenlijk iets te doen. De gemeenschapsruimte is nog steeds gesloten. „Ik merk nog steeds niets van de beloofde ge meenschappelijke activiteiten." Omdat ze uit een andere wijk komt mist ze die nog meer dan an dere bewoners, zegt ze terwijl ze op bezoek is bij een van de buurt bewoners. Ook Speijer vindt het jammer dat er nog steeds niets ge regeld is om elkaar te ontmoeten. Ze wijst naar de gemeenschappelijke ruimte in het centrale blok aan de Olmenlaan. „Daar zouden we sa men kunnen eten, samen iets kun nen doen. Maar het staat nog steeds leeg." Cees Kallemein woont in een van de zijstraten en wandelt elke dag met zijn hondje langs het com plex. Hij vindt het 'wel mooi'. Al leen de overheersende grijze kleur, dat vindt hij maar niets. „Maar de woningen, die zien er goed uit." Nominatie De onderstaande gebouwen zijn genomineerd voor de Na tionale Hoofdprijs BNA ge bouw van het jaar 2009. y Renovatie ministerie van Fi nanciën in Den Haag. y Schiecentraie in Rotterdam. y Raad van State in Den Haag. y Waterschapshuis Hollandse Delta in Ridderkerk. y Lorentzschool in Leiden. y Seniorenwoningen in Middel burg. y Drie woontorens in Leiden. y Op 23 april wordt in Amster dam bekendgemaakt welke van de genomineerde projec ten de hoofdprijs krijgt. Van het restaurantgebouw is geen ruit meer heel. foto Ruben Oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 20