Mooi om naar te kijken, veel mooier dan een blauwe bak. Milieuvriendelijk. Het zwemt prettiger dan in chloor. En je kunt hem zelf aanleggen. De zwemvijver. Zwemvijvers door llze Rike In een zwemvijver zitten geen chloor of andere chemi caliën. Het water wordt i schoongehouden door de juiste combinatie van zuive rende planten en een pomp die zorgt voor de circulatie. De zuivering komt nauw. 1 Vraag daar goed advies over. Zeker in een warme zomer kan anders snel troebel wa ter of zelfs blauwalg ont- j staan. y Mensen die een beetje han- dig zijn, kunnen zelf een zwemvijver aanleggen. Een zwemvijver moet iets groter zijn dan een zwem bad, omdat er ruimte moet zijn voor de zuiverende plant jes. Door de grootte van de vij ver is vrijwel altijd een bouw vergunning nodig. Een kant-en-klaar aangelegde zwemvijver begint bij onge veer 20.000 euro, dat is ver gelijkbaar met een normaal zwembad. Mensen die veel zelf doen en een beetje zoeken naar de materialen, kunnen een stuk goedkoper uit zijn. mm Meer informatie www.zwemvijver-advies.nl www.zwemvijvers.info www.vijverflora-hellendoorn.ni www.zwemvijvers.eu De adviseur. „De grootste misvatting is dat je in een zwemvijver tussen de plantjes en de vissen zwemt en dat je tot je enkels in de smurrie zakt. Als hij goed is aangelegd, is een zwemvij ver net zo schoon als een zwembad. Wij noemen het dan ook liever een biologisch zwembad." Louis Bootsma uit Duiven geeft sinds vijfjaar tips aan mensen die een zwemvijver willen aanleggen met zijn be drijf Zwemvijver Advies. „Ik wilde zelf een zwemvijver aanleggen en kon er nergens gegevens over vinden. Er wa ren wel wat boeken, maar daar stond telkens maar een deel van het verhaal in. Het duurde bijna een jaar voor ik genoeg informatie had om mijn eigen vijver te kunnen bouwen." Die informatie deelt hij nu met zijn klanten. „Het belang rijkste is het biologisch evenwicht in de vijver. Alleen als je dat hebt, blijft het water schoon." Het biologisch zwem bad bestaat uit een zwemgedeelte met zwart folie en een tweede bak die dient als filter. Een goede pomp zorgt voor de juiste circulatie. Het geheim is de combinatie van planten in het filtergedeelte. „Je dwingt een stukje natuur het water schoon te maken. Als je de goede verhoudingen hebt en de juiste pomp, is het water in no time helder en blijft het dat." De temperatuur wordt door de natuur gere geld. „Het water is bij een beetje zon al snel warm. In de winter bevriest het niet, door de pomp. Het is in feite stro mend water." Volgens Bootsma kan iedereen een zwemvijver aanleg gen. „Voor mensen die het niet aandurven of het niet zelf willen doen, kunnen wij alles regelen. Maar als je wat goedkoper uit wil zijn, is het goed zelf te doen. Als je maar weet waar je mee bezig bent en de juiste informatie hebt." Genoeg ruimte is wel een vereiste. ,',Een bad van 3 bij 6 meter is minimaal, maar 4 bij 8 is een mooiere maat. De ruimte die je eromheen wilt hebben, is heel per soonlijk. Ik ken iemand wiens hele tuin uit zwemvijver bestaat, terwijl anderen er juist een terras naast willen hebben of zelfs een complete ligwei." De gebruiker: „Ik ben dol op zwemmen, maar we wonen in het buitengebied, echt een heel landelijke omgeving. Zo'n blauwe bak in de tuin vinden we daar niet bij passen. Dat is de belangrijkste reden dat we voor een zwemvijver hebben gekozen." Annemarie en Jac van Ham uit Schijf genieten dage lijks van de zwemvijver die nu bijna twee jaar in hun tuin ligt. Jac vindt het schitterend om te zien hoe de seizoenen erin tot leven komen. „We kijken uit over de weilanden en dan die vijver ervoor met zijn planten. We hebben er zelfs een kunstwerk bij gezet. Vanaf het terras hebben we nu een prachtig plaatje." Annemarie ligt er vier keer per week in, van half april tot oktober. „Mijn grens ligt bij 16 gra den, dat is me te koud aan mijn hoofd. Maar het hoeft maar net 17 graden te zijn, dan neem ik een duik. We hoeven de tuindeuren maar open te doen, ik loop 10 meter en ik kan er zo in. Dan ga ik lekker baantjes trekken." Van tevoren waren ze een beetje bang dat de vijver langzaam toch vies zou worden, zeker gezien de grootte. „Hij is 10 bij 25 meter. In 5 meter daarvan staat de beplanting die de boel zuivert. Dat werkt echt goed. Het is dat we fruitbomen ernaast hebben waar blad vanaf valt, dat moeten we af en toe weg scheppen. Maar verder is het water kraakhelder. Je kunt altijd tot op de bodem kijken." Foto's 1- Een zwemvijver ziet er natuurlijk uit en is, als hij goed is aangelegd, net zo schoon als een zwembad. 2. Genoeg ruimte is wel een voorwaarde voor aanleg van een vijver. (PR)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 93