Behoefte aan brandweervrijwilligers K^'„p Blije gezichten bij Schouwenduin presentatie fietspad Rotary traint Schouws talent 'Als je een teamspeler bent, kun je hier goed terecht' 'Ca maar sporten. Dan ben je ook twee avonden kwijt' 'Ben je binnen, dan gaat het vlammetje vanzelf branden' 1 8 I Dinsdag 7 april 2009 PZC S „Als je een teamspeler bent, kun je goed bij de brandweer terecht", zegt Roos van Stempvoort (42). Sinds een jaar of vijf maakt Van Stempvoort deel uit van de blus groep Scharendijke. „Als er iets is, sta je er met z'n allen. Er wordt op je gerekend." De kameraadschap die Van Stemp voort onder haar collega's ervaart, noemt de Scharendijkse een be langrijke motivatie om je bij de brandweer aan te sluiten. „Nog een voordeel zijn de opleidingen die je volgt. Je verbreedt je hori zon." Extra motivatie voor Van Stempvoort om zich in te zetten Brandweer zijn, dat kost toch heel veel tijd? „Wat is veel?", relativeert brandmeester van dienst André de Rijke (42) uit Dreischor. „Ga maar sporten. Daar ben je ook twee avonden in de week aan kwijt. Dat geldt voor de brandweer ook. En het is natuurlijk maar net hoe ver je wilt gaan met je opleiding. Zo spannend is het allemaal niet." De Rijke zeifis in de 23 jaar dat hij nu lid is van de brandweer ver ge gaan. Toen hij zich als jonge gast aansloot bij de brandweer wist hij absoluut niet wat hij van het werk moest verwachten. Inmiddels heeft De Rijke, geïnspireerd door alle cursussen die hij via de brand- Brandmeester van dienst Jan Boot (43) was niet bijster enthousiast toen hij tien jaar geleden de brand weergarage van Kerkwerve binnen stapte. Als beginnend zelfstandig bloementeler hield hij de boot in verband met zijn drukke bestaan in eerste instantie af, maar ging la ter alsnog overstag. „En ben je een maal binnen, dan gaat het vlamme tje vanzelf branden." De oefenavonden zijn pure ont spanning voor Boot. „Even alles van je werk vergeten. Het is ook een leuke groep. Zeker als je erge dingen meemaakt, moet dat ook. Dan moet je als groep hecht zijn." voor de gemeentelijke brandweer is de kruisbestuiving die zij tussen beroep en vrije tijd ervaart. Bij de raffinaderij waar ze werkt, is Van Stempvoort lid van de bedrijfs brandweer. Het gaf haar net dat duwtje zich ook bij de blusgroep Scharendijke aan te sluiten. „Want ik wilde ook iets voor de samenle ving doen." 'Ja' zeggen tegen de brandweer houdt echter ook een bepaalde verantwoordelijkheid in. „Je gaat er als vrijwilliger in, maar het is niet vrijblijvend. Als je op va kantie gaat bijvoorbeeld moet je dat wel melden bij je bevelvoerder. Je kunt niet zomaar weg." weer volgde, van zijn hobby zijn beroep gemaakt. De tuinder van weleer is een jaar of zeven geleden een eigen bedrijf als opleider in hulpverleningscursussen begon nen. Het brandweerwerk zelf noemt De Rijke 'mooi om te doen'.-„Je bent eigenlijk de laatste schakel. Wij mogen komen als een ander er geen gat meer in ziet. Dan ben je met elkaar bezig om creatief naar oplossingen te zoe ken. Zo zie ik ons. Er is bij de brandweer sprake van een heel sterk wij-gevoel. Je moet een team speler zijn, net als bij veel sporten. Maar wij kunnen ons maar heel weinig fouten verloorloven." Boot zelf hikte aanvankelijk erg te gen de confrontatie met ongeval len aan. „Het eerste ongeval blijft je ook best lang bij, maar door er met collega's over te praten, kun je het van je afzetten. En kijk, een on geval is nooit mooi. Maar het is wel mooi om mensen te kunnen helpen. Dat geeft ook voldoening." Om dat te kunnen doen, moet er wel worden gestudeerd. Als brand meester hing Boot zo'n 8 jaar lang een avond in de week boven de boeken. „Maar dat vond ik leuk. Dat heb ik zelf opgezocht. En die kans krijg je bij de brandweer ook." Roos van Stempvoort uit Scharendij ke. Jan Boot uit Kerkwerve. De brandweer Schouwen- Duiveland is een offensief begonnen om vrijwilligers te strikken. Vooral in Renesse en Bruinisse is de nood hoog. door Esme Soesman In Bruinisse staan ze te trappe len om vijf extra brandweer lieden. In Renesse wordt op drie extra bluskrachten ge mikt. Verspreid over de verschillen de groepen zijn er tussen de tien en dertien vacatures, meldt com mandant Dolph te Paske van de brandweer Schouwen-Duiveland. Met een reeks informatieavonden en open dagen timmert het Schou- wen-Duivelandse korps aan de weg. Gisteravond was het de beurt aan Kerkwerve en Dreischor, maar daar lieten belangstellenden het massaal afweten. „De vijver waar in gevist wordt, wordt steeds klei ner", is het commentaar van diver se brandweermannen die desal niettemin keurig paraat staan. „Maar wie echt bij de brandweer wil, weet ons toch wel te vinden", denken zij. En voor zover dat niet het geval is, is er nog altijd de wer vingsactie. Naast de 'kazerneavon den' en een poster- en flyeractie is in Renesse en Bruinisse gekozen voor een directe benadering van potentiële brandweermannen en -vrouwen. Inwoners van deze dor pen die tussen de 18 en 36 jaar zijn hebben allen een brief ontvangen. „Het is een proef Of het werkt we ten we ook niet. Bij de poster den ken ze misschien 'o ja', maar komt er ook een brief denken ze mis schien 'o jee'." Want dat brandweervrijwilligers- hard nodig zijn, staat buiten kijf. Een vorig jaar gehouden wervings actie heeft tien aanmeldingen op geleverd. „Dat zijn alleen niet alle maal de juiste mensen op de juiste plek geweest". De nood bij de ene blusgroep is nu eenmaal op het ene moment hoger dan bij de an dere. Zo was in Bruinisse het ver- - loop het afgelopen jaar, onder meer door functioneel leeftijdsont slag, groot. De teller van actieve brandweerlieden staat daar nu op vijftien. Het streefgetal is twintig. De Renesser blusgroep telt 12 le den. Vijftien is daar het ideaal. „Het is hier niet gevaarlijk, maar we zitten wel in een zone die aan dacht verdient", plaatst Te Paske de felle roep om vrijwilligers in perspectief Overgaan op louter be roeps is (financieel) geen optie. Wel kan er wat, verwijst Te Paske naar de uitspraken van minister Ter Horst, aan de aanrijtijden wor den gedaan. Nog beter is het na tuurlijk als veel meer mensen de weg naar de blusgroepen als vrij williger weten te vinden. „Die hoop houden we altijd." Voor een deel is die hoop op vrou wen gericht. André de Rijke (blus groep Dreischor): „Ik zou het toe juichen als mensen bij de brand weer gaan, zeker dames. Die zijn vaker in de buurt, dan zit je niet met je bezetting overdag. Wij zijn er in Dreischor ook helemaal klaar voor. We hebben gescheiden sani tair en we hebben er onderling over gesproken. Het zou prima zijn. Alleen ze komen maar niet." Brandmeester van dienst Johan Wandel van de blusgroep Scharen dijke, die inmiddels al jarenlang brandweervrouwen aan boord heeft, hoopt ook op meer vrou wen vanwege de bezetting. Dat gaat prima samen. „Vrouwen zijn minder sterk als kerels, maar heb ben weer heel andere inzichten. En vaak vult dat elkaar goed aan." Nog in aantocht: Informatieavonden zijn er op 15 (Brouwershaven), 21 (Zierik- zee), 27 (Scharendijke), 28 (Oosterland en Renesse) en 29 (Bruinisse) april. Opgeven kan via E. de Bad: 0111-452301 of e-mail: gemeente@schouwen-duive- land.nl (tav. E. de Bad). Open dagen worden gehou den in Brouwershaven (18 april), Scharendijke (30 april) en Zierikzee (9 mei). De blusploeg Scharendijke combineert de open dag met activiteiten van het Oranjecomi té, Er is gekozen voor het aan bieden van diverse workshops. Belangstellenden kunnen, op die manier in de praktijk met de brandweer kennis maken. www.brandweerschou- wen-duiveland.nl. BURCH-HAAMSTEDE - Meer dan hon derd 'yoppers' komen zaterdag bij elkaar op camping Schouwenduin in Burgh-Haamstede. Yoppers zijn jonge Parkinsonpatiënten, tot 56 jaar. Mensen met Parkinson hebben baat bij beweging. Daar wordt op ingespeeld door het geven van ver schillende clinics, zoals tennis, fiet sen en nordic walking. Er kan ook gespeeld worden op de spelcompu ter Wii. De dag op Schouwenduin duurt van 10.30 uur tot 16.00 uur. Het evenement wordt gehouden in het kader van Wereld Parkinson Dag. www.wereldparkinsondag.nl door Melita Lanting ZONNEMAIRE - Tevreden zijn ze, de inwoners van Zonnemaire en Noordgouwe. Tevreden dat het langverwachte fietspad tussen bei de dorpen er nu snel komt. Gisteravond presenteerde gedepu teerde Toine Poppelaars de defini tieve plannen. „Deze momenten zijn de hoogtepunten van mijn werk", zei hij. In juni begint het project en in juli moet het fietspad langs de Zuidweg er liggen. School kinderen maken dagelijks gebruik van de weg. Het blijft echter niet alleen bij een fietspad. Het kruispunt Zuidweg/ Kruisweg/Stapelsweg wordt ver vangen door een rotonde. Ook de aansluiting van de Weeldijk op de Zuidweg wordt iets verplaatst naar de Brouwerijstraat waardoor het kruispunt overzichtelijker wordt. De bushaltes op" de route worden aangepast voor mensen met een beperking en de hoofdrijbaan wordt smaller gemaakt en op nieuw geasfalteerd. De weg is nu breed en nodigt uit tot hard rij den. Het werk aan de rotonde en de weg begint in september, als het hoogseizoen voorbij is. De laatste wens van de inwoners van Zonnemaire (visuele aanpas sing van de weg binnen de be bouwde kom) wordt ook gehono reerd. Dat zegde wethouder Wijn and Renden gisteravond toe. Op dinsdag 7 april 2009 om 11.30 uur houden wij i.o.v. in het open baar een EXECUTIEVEILING van een Ford, type Ka 1.3i (RV-SF-19) Deze veiling vindt plaats aan het adres Striephoekstraat 14 te Kattendijke, ten laste van G.P.J. Leten. De kans bestaat dat de verkoop geen doorgang vindt. Voor vragen kunt u bellen met ons kantoor Buys Partners B.V., Ondernemersweg 5, 4691 SL Tholen, 0166-601020. Ook verwijzen wij u voor nadere informatie naar www.veilingdeurwaarder.nl. ZIERIKZEE - Daniëlle de Kok uit Kerkwerve en Ramon Vaes uit Zie rikzee (beiden 21 jaar) hebben op kosten van de Rotaryclub Schou wen-Duiveland deelgenomen aan een trainingsweekeinde voor ma nagers. De Kok studeert Nederlands recht aan de Erasmusuniversiteit in Rot terdam en Vaes doet management economie aan de Hogeschool Zee land. De Rotary beschouwt ze als veelbelovend en meldde de twee aan voor het weekeinde in confe rentiecentrum Bovendonk in Hoe ven. Daar werden ze, samen met andere Zeeuwse talenten, op 28 en 29 maart bijgespijkerd in manage mentvaardigheden, sociale vaardig heden, onderhandelingsvaardighe den en communicatie. André de Rijke uit Dreischor.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 52