PZC Fietsongevallen ouderen zorgelijk 17 SCHOUWEN-DUIVELAND 28 18 en 19 WN begint in Zeeland met nieuwe cursussen fietsvaardigheid. Schouwse wandkunst op nationale lijst Zierikzeeënaar krijgt geen voorrang Agenten wachten dief bij thuiskomst op Voetganger geschept door auto in Hansweert ÜsuwsefJEHIMa Linkedln Het landschap van vroeger komt weer terug Brandweer staat te trappelen om nieuw bloed Dinsdag 7 april 2009 Tip? schouwen-duiveland@pzc.nl door Esme Soesman ZIERIKZEE - Het grote aantal ernsti ge verkeersongevallen waarbij oudere fietsers betrokken zijn, baart zorgen. Veilig Verkeer Neder land (WN) district Zeeland heeft, op verzoek van het ROVZ (Regio naal Orgaan Verkeersveiligheid Zeeland), een fietsvaardigheidstrai- ning voor oudere fietsers (70-plus) opgezet. De cursus wordt Zeeland- breed gegeven. Schouwen-Duive- land krijgt in mei de primeur. Van de 341 ernstige verkeersslacht offers die tussen 2003 en 2007 on der fietsers in Zeeland zijn geval len, zijn 46 slachtoffers 75 jaar of ouder. Van het aantal dodelijke fietsslachtoffers (25) gaat het in een kwart van de gevallen om mensen van de 75-plus leeftijd. Zorgelijk, constateert WN. „In re latie tot het bevolkingsaandeel is dat erg hoog. Het bevolkingsaan deel ligt rond de 7 procent, terwijl het aantal dodelijke fietsslachtof fers rond de 25 procent ligt." Bo vendien, vult woordvoerder John Prins van WN district Zeeland (met landelijke cijfers) aan: „In 68 procent van de gevallen dat er oudere fietsers bij betrokken zijn, is sprake van eenzijdige ongeval len." Oorzaken kunnen liggen in gewijzigde verkeerssituaties waar mee ouderen worden geconfron teerd en in de achteruitgang van PJI De cijfers over ernstige fietsonge- vallen waarbij ouderen zijn be trokken, baren zorgen. WN dis trict Zeeland heeft daarom trai ningen opgezet. de lichamelijke conditie van men sen, in combinatie met niet-aange- paste fietsen. „Met name mannen voelen in eerste instantie bijvoor beeld niets voor zo'n fiets met lage instap." Uit twee jaar geleden uit gevoerd onderzoek blijkt daar naast dat senioren massaal tot op hoge leeftijd op de pedalen stap pen. Zij vinden fietsen onder meer gezond en belangrijk voor be houd van zelfstandigheid. Met de fietsvaardigheidstraining hoopt WN het aantal ernstige ongeluk ken te verminderen. Verdeeld over vier dagdelen wordt de rijvaardig heid van deelnemers opgefrist. Er is aandacht voor valpreventie en het testen van ogen, oren en reac tiesnelheid. Ook de fiets zelf wordt gecontroleerd. De cursus is samengesteld op basis van erva ring die vorig jaar is opgedaan bij een try-out in zorgcentrum Ter Reede in Vlissingen. De training wordt op 12,19, 29 mei en 5 juni in Zierikzee gegeven. Op geven kan (tot 4 mei) bij )ohn Prins via 0111-647155 of per email: jwprins@zeelandnet.nl. In de rest van Zeeland moeten nog data voor de training worden geprikt. ZIERIKZEE - De wandschildering boven de in- lijst met wandkunst uit de wederopbouwperio- den Steene en het ronde glas in loodraam van van het ministerie van OCW, waar cultuur on- gang van het postkantoor in Zierikzee staat, de (1945-1965) van het Instituut Collectie Ne- het gebouw aan de Vijverbergstraat 1 in der valt. Dat beslist later welke wandkunst in op initiatief van de heemkundige vereniging deriand (ICN). Ook twee wandtapijten uit het Noordgouwe prijken op die lijst. aanmerking komt voor extra bescherming. Stad en Lande Schouwen-Duiveland, op een Zierikzeese Stadhuismuseum van Cuno van Het ICN inventariseert de kunst in opdracht foto Dirk-Jan Gjeltema RITTHEM - Een 62-jarige automobi list uit Zierikzee was gisterochtend op de rotonde Sloeweg/N254 bij Ritthem betrokken bij een aanrij ding. De man kreeg geen voorrang van een 25-jarige Vlissingse. Beide bestuurders bleven onge deerd. De auto van de vrouw raakte to taal vernield, die van de man uit Zierikzee had schade aan de voor kant. TERNEUZEN - De politie heeft in de nacht van zondag op maandag een 48-jarige Terneuzenaar op heter daad betrapt, toen hij spullen stal op een bedrijfsterrein aan de Ken- nedylaan. De man rende hard weg, maar één van de agenten her kende hem en wist waar hij woon de. Ze reden naar zijn huis en daar werd de Terneuzenaar bij thuis komst verrast door de agenten en aangehouden. HANSWEERT - Een voetganger in Hansweert is gistermiddag, rond 13.30 uur, geschept door een auto. Volgens een woordvoerder van de politie wandelde de vrouw in de Schoolstraat in Hansweert toen ze geraakt werd door de auto. De exacte oorzaak van het ongeluk is nog onbekend. De vrouw had een hoofdwond en pijn aan haar been en is met de ambulance afgevoerd naar het ziekenhuis in Goes. Na omzwervingen langs een aan tal steden woont de veertiger sinds enkele jaren in Middelburg. Om contact te houden of weer aan te knopen met vrienden en kennissen van weleer zit hij sinds kort op het sociaal netwerk Linkedln. Daar trof hij ook een studiegenoot van de Universiteit Groningen. Na het nodige heen-en-weer-mailen stelde Tipredactie@pzc.nl deze voor om elkaar toch een keer echt te ontmoeten. Maar dat zou wel moeilijk zijn want hij woont nu wel heel ver van Groningen vandaan, in Middelburg, mailde hij. Ze bleken hemelsbreed nog geen vierhonderd meter van elkaar te wonen. Sinds dat bekend is, ont moeten ze elkaar om de twee we ken in een Middelburgs café.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 51