alle kernwapens Als superster gaat Jade naar laatste rustplaats VS: raketproef heeft gevolgen voor N-Korea HET ZONWERINGSPEKTAKEL DAT U NIET WILT MISSEN! ACTIE! Soldaten Cambodja en Thailand komen om bij geschil om tempel leak l&JÉIi I Veel Britten rouwen om tv-ster alsof ze een dierbare verloren. Obama: veiligheid in gevaar brengen mag niet onbestraft blijven. Boze dorpelingen tegen Google Street View Taliban Pakistan tonen openbare afranseling Goldstone onderzoekt oorlogsmisdaden Gaza 15% KORTING ÉN GRATIS MONTAGE OP ALLE BUITENZONWERING! PZC Zaterdag 4 april 2009 j 9 foto Boris Roessler/AP had. „In plaats van met Europa sa men te werken stelde de VS zich arrogant, afwijzend en soms zelfs neerbuigend op." Aan de andere kant zag Obama in Europa soms anti-Amerikanisme, terwijl niet werd gekeken 'naar het goede dat Amerika in de wereld doet'. Obama kreeg in Straatsburg en in het Duitse Baden Baden, waar de Navo-leiders gisteravond voor een werkdiner bijeenkwamen, een warm ontvangst. Dat betaalde zich meteen uit in de bereidheid van di verse Europese leiders om extra soldaten beschikbaar te stellen door onze correspondent Yolanda Bobeldijk LONDEN - Ze was de speelbal van de Britse tabloidpers: aanbeden en dan weer uitgekotst. Maar veel Brit ten rouwen alsof ze een dierbare hebben verloren. Tv-ster Jade Goo- dy, bekend van de Britse Big Brother, overleed aan baarmoeder halskanker en wordt vandaag be graven. „Ze was de prinses Diana uit de Londense achterstandswij ken." De bloemenzee is van ver te zien. De uitrit van het enorme huis van Jade Goody in Upshire ligt bezaaid met fleurige bloemen en lieve be richtjes. 'Rust in vrede Jade, je was een inspiratie voor ons allemaal', staat op een van de kaartjes. Nog geen twee meter verder staan Karen en Sue, twee vriendinnen van in de dertig, een sigaretje te ro ken. Ze zijn naar het plaatsje gere den, dat een uurtje buiten Londen ligt, om Jade Goody de laatste eer te bewijzen. Ze kenden haar niet WASHINGTON - De Amerikaanse ge zant voor Noord-Korea heeft giste ren gezegd dat de Noord-Koreaan- se regering de gevolgen zal onder vinden als zij een omstreden raket lancering volgende week doorzet. De gezant, Stephen Bosworth, ver klaarde zich echter ook bereid het vastgelopen overleg over het Noord-Koreaanse nucleaire pro gramma te hervatten en naar Pyongyang te gaan. Vandaag breekt een periode van vijf dagen aan waarin de omstan digheden geschikt zijn voor de Noord-Koreaanse lancering. Het land zegt een communicatiesatel liet te willen testen, maar de VS en andere landen denken dat het gaat om een proef met een lange- afstandsraket. Bosworth zei dat het voor de VS geen verschil maakt of het om een satelliet of een raket gaat. De VN-veiligheidsraad heeft in 2006 elke ballistische activiteit van Noord-Korea verboden, zei hij. „Als Noord-Korea het verbod schendt, zitten daar consequenties aan vast." President Barack Obama zei gisteren dat de VS in geval van een Noord-Koreaanse test stappen zullen nemen om Noord-Korea te doen inzien 'dat het niet onbe straft de veiligheid van andere lan den in gevaar kan brengen.' De Chinese president Hu Jintao besprak de kwestie gisteren met zijn Zuid-Koreaanse ambtgenoot Lee Myung-bak. Japan en andere landen zijn van plan nog dit week end tot een spoedzitting van de VN-Veiligheidsraad op te roepen. voor de missie in Afghanistan. Groot-Brittannië stuurt duizend soldaten extra om de Afghaanse verkiezingen in goede banen te lei den. Spanje levert enkele tiental len soldaten en België stuurt 65 sol daten en twee Fi6-vliegtuigen. Frankrijk zendt politietrainers en civiele hulp. President Sarkozy maakte nog een gebaar door aan te bieden een gevangene uit het kamp Guantanamo Bay, die door de VS zal worden vrijgelaten, op te nemen. De Navo-top ging overi gens gepaard met rellen van an- ti-Navo-demonstranten. PHNOM PENH - Thailand en Cam bodja zijn gisteren slaags geraakt om een historische tempel in hun grensgebied. Zeker twee Cambod jaanse en twee Thaise militairen kwamen om het leven tijdens een vuurgevecht tussen de strijdkrach ten van de Zuidoost-Aziatische buurlanden. Tien Thaise militairen raakten ge wond. Over gewonden aan Cam bodjaanse zijde werden geen me dedelingen gedaan. Thailand en Cambodja vochten eerder al om het eeuwenoude tempelcomplex Preah Vihar. Vorig jaar kwamen door een uitbarsting van geweld tijdens de slepende tempelruzie eveneens vier militairen om het le ven. Nationalisten in Thailand blij ven aanspraak maken op de negen honderd jaar oude hindoetempel en het omliggende gebied. Het In ternationaal Gerechtshof in Den Haag wees Preah Vihar echter al in 1962 toe aan Cambodja. Cambodja en Thailand tekenden in november nog een akkoord dat een einde moest maken aan de hoog opgelopen ruzie. LONDEN - Het Britse dorp Broughton blijft vooralsnog een witte vlek in Google Street View. Toen de auto met camera van het internetbedrijf door de straten reed, vlogen de dorpsbewoners naar buiten om de auto te stoppen en belden ze de politie. Google Street View wil foto's van elke straat ter wereld laten zien. „Hoe durft iemand een foto van mijn huis te maken zonder mijn toe stemming?", aldus een boze Brit. ISLAMABAD - Met een videofrag ment van een meisje dat in het openbaar door Talibanstrijders mi nutenlang met een rjem wordt ge slagen, schokken de Taliban grote delen van de Pakistaanse bevol king. Pakistaanse televisiezenders zonden gisteren de beelden uit. De opname versterkt de angst dat de Taliban het tegenwoordig volle dig voor het zeggen hebben in de Swatvallei in het noordwesten van het land. GENÈVE - De Mensenrechtenraad van de Verenigde Naties heeft voormalig hoofdaanklager van het Joegoslavië- en Rwandatribunaal Richard Goldstone aangesteld om mogelijke Israëlische oorlogsmisda den in de Gazastrook te onderzoe ken. Goldstone zal zich uitsluitend richten op Palestijnse slachtoffers van het drie weken durende Israëli sche offensief tegen Harnas. Het is nog maar de vraag of Israël aan het onderzoek wil meewerken. persoonlijk, al voelde dat wel zo, zeggen ze. „Ze is zo dapper ge weest tijdens haar ziekte", zegt Sue. „Ze laat haar twee zoontjes achter, het is verschrikkelijk." De tranen rollen over haar wangen. „Sorry hoor", zegt ze haar tranen wegpoetsend, „maar daar wil je als moeder gewoon niet aan denken." „Ik zag Jade altijd haar kinderen naar school brengen", zegt Natas- ha Brinkley, die in de buurt 'Ze was de prinses Diana uit de Londense achterstandswijken' woont. „Ze stond altijd in de krant en was altijd op tv. Ik had het ge voel dat ik haar kende. Eigenlijk kan ik amper geloven dat ze er niet meer is." Verderop leunt een groepje foto grafen tegen een rode auto. Ze wer ken voor de Britse sensatiekranten en hopen op kiekjes van Jade's echtgenoot Jack Tweed en haar moeder Jackie. Zelfs nu ze dood is, valt er voor veel partijen nog geld aan de tv-ster te verdienen. President Rooseveltlaan 735 j 4383 IMG Vlissingen 0118 - 441 944 j www.ascozeeland.nl Maandag t/m Vrijdag 08.30 uur t/m 18.00uur Zaterdag 10.00uurt/m 16.00uur

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 9