spectrum IO De overlevingsdrang van de alliantie PZC Zaterdag 4 april 2009 Jarige Navo dubt Op de grens van Duitsland en Frankrijk wordt vandaag het zestigjarig bestaan van de Navo gevierd. Er zullen gemengde gevoelens zijn. Want het bondgenootschap is sinds de zege op het communisme in 1989 een gespleten persoonlijkheid geworden. door Hans de Bruijn Een identiteitscrisis maak je meestal door in je puberteit of zodra de middelbare leeftijd na dert, maar niet gauw als je al 60 bent. Dan weet je meestal wel waar je staat in het leven en wat dat nog te bieden heeft. De vandaag 60 jaar ge worden Noordatlantische Verdragsorgani satie (Navo) is echter een geval apart. Die vraagt zich na al die jaren nog steeds af: waar moet het met mij naartoe? Dit weekeinde op het feestje in Straatsburg/Kehl overheersen gemengde gevoelens. Aan de ene kant is de historie van de alliantie een succesverhaal: de Ber- lijnse Muur is gevallen, het communisme overwonnen, het was in Europa nog nooit zó veilig, kandidaat-leden staan te trappe len toe te mogen treden en de Navo is op meerdere fronten actief als vredestichter of-handhaver. Aan de andere kant kan zij niet op het verleden blijven teren en moet zich als elke grote organisatie van tijd tot tijd opnieuw uitvinden. Voor die taak staan de staatshoofden en regeringschefs van de 26 lidstaten als zij dit weekeinde op de grens van Duitsland en Frankrijk, een symbolische plek, bijeenkomen. Daar moe ten zij de aanzet geven tot een herbezin ning op de toekomst en de taken van de Navo. De alliantie is sinds de zege op het commu nisme in 1989 - wat veertig jaar lang toch het enige bestaansrecht was - een gesple ten persoonlijkheid geworden. Bij het weg vallen van de traditionele tegenstander is de Navo zich gaan bezighouden met mili taire operaties buiten haar territorium: eerst in Europa's achtertuin, het vroegere Joegoslavië, daarna in Afghanistan en sinds kort zelfs als bestrijder van piraterij. De vroegere Sovjetvazalstaten in Oost-Eu ropa die, eenmaal democratisch geworden, met open armen in de Navo werden ont vangen, hebben echter heel andere belan gen. Voor hen is en blijft de belangrijkste reden dat zij lid van de Navo werden, de aanwezigheid van de Russische 'beer' aan hun oostgrens. En die heeft nog niets van zijn streken verloren, zeggen ze in War schau, Riga en Boedapest. De Russische agressie tegen Georgië, de cy- beraanval op Estland, de gascrisis met Oek raïne, de obstructie van Moskou in Kos ovo: het zijn voor de Oost-Europese Navo-partners bewijzen dat de alliantie haar oorspronkelijke doelstellingen niet zo maar bij het huisvuil kan zetten. Het optre den in Afghanistan is zeker belangrijk, maar bedreigingen dichter bij huis vragen ook om waakzaamheid. Op die verdeeldheid heeft de Navo nog geen antwoord gevonden. De Navo-leiders zullen vandaag de opdracht geven tot het opstellen van een nieuw strategisch con cept, waarover in 2010 een besluit moet vallen. Een afweging tussen enerzijds het optreden als wereldwijd politieagent - met zijn hoge prijs aan mensen en middelen - en anderzijds het blijven garanderen van de veiligheid van Europa. De Navo moet daarbij nieuwe wegen in slaan. Zoals die naar nauwere banden met de EU, die" ook steeds meer veiligheidsta ken op zich neemt. De vrees in de VS voor een Europese solotoer zal een stuk minder worden nu Frankrijk militair weer in de Navo-schoot terugkeert. Zo'n integratie van economische en veiligheidsbelangen is, nu de meeste Europese landen tegelijk EU- en Navo-lid zijn, onvermijdelijk. De andere nieuwe weg leidt naar Moskou. Een veiligheidsstructuur in Europa zonder Rusland is ondenkbaar. Als je wilt dat Mos kou helpt bij de strijd tegen de taliban, bij het in bedwang houden van Iran of bij het conflict in het Midden-Oosten, zal daar iets tegenover moeten staan. Moskou eist terecht een plek op aan de tafel waar over Europese veiligheid wordt besloten. Intussen vechten tienduizenden soldaten onder Navo-vlag in Afghanistan, in wat de lakmoesproef voor de alliantie is. Zij is im mers in de eerste plaats als eer* militair bondgenootschap opgericht. En met het welslagen van de missie in Afghanistan staat en valt haar geloofwaardigheid en dus bestaansrecht. reageren? spectrum@wegener.nl Na de ineenstorting van het communisme en de Sovjet-Unie viel de bestaansgrond van de Navo weg. Maar anders dan het Warschaupact, dat zichzelf op x juli 1991 ophief, bestaat de alliantie nog steeds. Waarom eigenlijk? door Carel Coseling Het einde van de Koude Oor log betekende een crisis voor de Navo, stelt dr. Paul Cornish van het Britse insti tuut voor internationale be trekkingen, Chatham House. Dat het om vangrijke, dure en soms intern zeer ver deelde bondgenootschap toch bleef be staan, is volgens hem toe te schrijven aan 'een intern overlevingsinstinct'. „Com plexe bureaucratische organisaties zijn erg goed in overleven, ook al vanwege de men sen die er werken, omdat die anders hun baan en toekomst zouden kwijtraken." Ko Colijn, hoogleraar internationale be trekkingen aan de Erasmus Universiteit in Rotterdam, is dat gedeeltelijk met hem eens. „Het bondgenootschap heeft een be-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 98