voor een plekje in het winkelschap Zonnekoker kan voor de Sahel uitkomst zijn 'Kleedkamers naar 2010' 'Als je wieg in het westen staat, heb je daarmee niet meer recht op 'Als ik meer afzet, verdienen de producenten ook meer. Fair Trade rijkdom' verbetert hun levensomstandigheden' 'Naast rechtvaardigheidsgevoel zit er kennelijk ook een dosis ondernemerszin in mijn genen' NILSSON FELICITEERT VEILIGHEIDSREGIO *55 fiilsson B pzc Zaterdag 4 april 2009 23 door Frank Balkenende Cecile Meeuwsen is naast im porteur van Afrikaanse pro ducten freelance supervisor en coach. Los van haar baan als im porteur van Afrikaanse waar, wil ze haar deskundigheid inzetten om het leven van gemeenschap pen in Sahel-landen te verbeteren. Ze maakt zich sterk voor de intro ductie van zonnekokers. Wereldwijd koken ongeveer ander half miljard mensen op brand hout. Hoewel hout op zich een duurzame energiebron is, wordt er op veel plaatsen meer gekapt dan er bij groeit. „Zeker in de Sahel is brandhout schaars. Bovendien kost het veel tijd om hout te sprok kelen", zegt Meeuwsen, die de Sa hel één keer per jaar voor haar be drijf Tahoua import bezoekt. Een alternatief voor hout of fossie le brandstoffen is de milieuvrien delijke, onbeperkt beschikbare zon- ne-energie. Tot voor kort werden weinig kansen voor zonnekokers gezien: te hoge bouwkosten, gerin ge kookprestaties, gevaar bij ge bruik, slechte gebruiksvriendelijk heid en geringe duurzaamheid. Bo vendien vraagt de zonnekoker een ander gedrag, omdat je niet 's avonds kunt koken. Dat ligt sociaal wel eens moeilijk. Er zijn nieuwe zonnekokers ont wikkeld die efficiënt en duurzaam zijn. Punt is dat ze per stuk zeven tig euro kosten. „Dat kunnen ge zinnen gewoon niet opbrengen in landen als Niger en Burkina Faso", zegt Meeuwsen. Ze probeert nu subsidie los te peu teren bij het ministerie van Ont wikkelingssamenwerking en hulp organisaties. Cecile Meeuwsen, geboren en getogen in Goes, importeert 'eerlijke' producten uit Sahel-landen. Dat Goes de eerste Fair Trade-gemeente van Nederland is geworden, vindt ze prijzenswaardig. door Frank Balkenende In haar woonplaats Dordrecht spant de 53-jarige Meeuwsen - die op haar zeventiende Goes verliet - zich in voor een lokale Fair Trade-titel. „Daar zit ik in de Fair Trade-commissie, maar we krijgen we het niet voor elkaar. Te weinig mensen willen zich er voor inzetten en de ge meente loopt er ook niet echt warm voor. Erg goed dat Goes er wel werk van maakt. Ik begrijp dat de gemeente dit jaar ook een Afri- kajaar houdt. Dat kan een stimu lans zijn." Afrika heeft het economisch erg moeilijk en kan wel een duwtje in de rug gebruiken, zegt Meeuwsen. „Veel Afrikaanse landen moeten opboksen tegen Aziatische lage-lo- nenlanden, waar infrastructuur en transport beter zijn geregeld en de kostprijs lager is. Afrika moet dus knokken voor een plekje in de wes terse winkelschappen. Dat is de harde realiteit. Er zijn wel kansen als een product kwaliteit bezit, au thentiek is en aansluit op de Euro pese markt." Nu betrekt Meeuwsen haar pro ducten uit een (bijna) vergeten hoek van Afrika: de Sahel. Landen als Niger, Burkina Faso en Mali. Hoe raakt een 'Zeeuws meisje' daar verzeild? „Dat is een lang verhaal. Kortweg: ik heb als verpleegkundi ge gewerkt in Tanzania. Ik had in teresse in andere volkeren en cultu ren. Ik heb me altijd mondiaal be trokken gevoeld, vanuit het ideaal dat welvaart rechtvaardiger moet worden verdeeld. Als je wieg in het westen staat, heb je daarmee niet meer recht op rijkdom." Geïnspireerd door mensen die in Tanzania op haar pad kwamen, be sloot ze een maand lang een rond reis te maken door Niger, Burkina Faso en Mali. Eén van de droogste en armste regio's in Afrika. „Die reis opende mijn ogen. Vergeleken bij de Sahel was Tanzania een para dijs. Tegelijkertijd werd ik getrof fen door het vakmanschap van mannen en vrouwen in die lan den. Het ambacht is daar een be langrijke bron voor economische ontwikkeling, want winbare bo demschatten hebben ze niet. Aan gezien hulp- en ontwikkelingsorga nisaties landen als Niger links la ten liggen en ook ons ministerie voor Ontwikkelingssamenwerking er geen aandacht aan schenkt, dacht ik: 'hier moet wat gebeuren'. En als niemand het doet, doe ik het." De dochter van een Goese midden stander in textiel - „naast recht vaardigheidsgevoel zit er kennelijk ook een dosis ondernemerszin in mijn genen" - richtte Tahoua Im port op. Tahoua is een stad in Ni ger waar leer wordt gelooid met plantaardige extracten. Milieu vriendelijk en ongevaarlijk voor mensen in het productieproces. „Ze maken prachtige lederen tas sen en portemonnees. Verder be trek ik uit Niger manden en tassen van palmbladbladeren. Ze worden gemaakt door vrouwencoöpera ties. Deze collectie heet Tavie, wat 'jouw leven' betekent, en is tot stand gekomen in samenwerking met een ontwerpster. Deze collec tie is bijzonder geschikt voor be drijven als relatie of eindejaarsge schenk." Daarnaast fabriceren de Touaregs prachtige zilveren sieraden. Het is jammer dat het nu onrustig is ia het noorden van Niger doe; een conflict tussen de bevolking en de overheid, maar gelukkig kan ik de producenten wel per mobiele tele foon bereiken." Uit Burkina Faso haalt ze kunstob jecten die onder meer uit afgedank te auto-onderde len zoals veren en bougies worden vervaardigd. Daar naast geweven tassen van katoen en gerecycled plastic, de 'Bobo- bag'. Mali levert stoffen die vol gens de traditionele Bogolan-tech- niek zijn geverfd. Meeuwsen betaalt de producenten een prijs die is gebaseerd op de lo kale kosten voor levensonderhoud (voedsel, kleding, zorg, onderwijs) en kosten voor transport en in voer. Dat levert een 'eerlijke prijs' op. „En als ik meer afzet, verdie nen de producenten ook meer. Fair Trade verbetert hun levensom standigheden." www.tahouaimport.nl;www.tavie.nl; www.bobobag.nl www.pzc.nl/afrikajaar Meeuwsen importeert ook zilveren sieraden uit Niger, die ambachtslieden van de Touareg, een nomadenstam, fabriceren. foto Willem Mieras Openingstijden maandag t/m vrijdag 09.00-17.30 uur, zaterdag 09.00-16.00 uur. Tegels bepalen de sfeer van uw badkamer, woonkamer en keuken. Tegels geven u de praktische voordelen van onderhoud gecombineerd met een natuurlijk design. Dit in combinatie met onze vloerverwarming systemen geeft u dit een warme uitstraling en een behaaglijke sfeer. Laat u adviseren over onze mogelijkheden. Laat u inspireren en bezoek onze showroom aan de Waldammeweg 2, Middelburg. Een afspraak maken met één van onze medewerkers kan natuurlijk ook, telefoon 0118 625 055. raab A> If archer www.raabkarcher.nl De afgelopen periode hebben we samen met jullie hard gewerkt aan deze nieuwe huisstijl die door de hele organisatie wordt gedragen. Een resultaat waar we trots op zijn! www.nilsson.nl waarde - Nieuwbouw van de kleedaccommodaties van de voet balvereniging in Waarde moet wor den doorgeschoven naar 2010. Dat staat in de Reimerswaalse kaderno ta, het financiële vooruitzicht voor de komende vier jaar. Aanvanke lijk stond de nieuwbouw, die zeer dringend nodig is, voor dit jaar ge pland. In verband met een tijdro vende bestemmingsplanprocedure stellen B en W de raad nu voor om het werk uit te stellen tot vol gend jaar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 75