PZC137 Zeeuwse turners imponeren niet imponeren Hans 39 40 en 41 Van Assche en Van Minde op slechts twee onderdelen in actie. Oranje is zo goed als zeker ge plaatst voor het WK voetbal in Zuid-Afrika. Daardoor komt on getwijfeld weer een volksverhuizing van uit Nederland tot stand. Of de fans zon der kaartje in een van de speelsteden op een groot scherm de wedstrijden zullen volgen, is twijfelachtig. Naar het schijnt is dit in verband met de onveiligheid in het land niet aan te raden. Voor teammanager Hans Jorritsma is in aanloop naar het mondiale toernooi een dankbare taak weggelegd. Hij is niet zo maar een koekenbakker. De geboren Lo- chemer (60) maakte deel uit van de selec tie van de Nederlandse hockeyers die in 1973 wereldkampioen werd. Als bonds coach van de mannen met de sticks won hij zowel het EK (1987) als het WK (1990). Ook met Pakistan pakte hij in 1994 de mondiale titel. Sinds 1996 is Jorritsma niet meer weg te slaan van de bank bij het Nederlands elf tal. Of hij als aanspreekpunt en klank bord van de spelers en de achtereenvol gende bondscoaches invloed uitoefent, is eigenlijk nog nooit uitgebreid opgete kend. Klachten over zijn functioneren ko men echter nooit naar buiten, dus waar schijnlijk zit het wel goed. Hans voelt zich er blijkbaar ook lekker bij. Hij is on der meer verantwoordelijk voor de accommodaties en hotels van het Oranje gezelschap tijdens grote toernooien. Jor ritsma gaat daarbij niet over één nacht ijs. Honderden locaties worden met een be zoek vereerd. Niet alleen duizenden ma trassen ondergaan grondige tests, ook volgt er een oordeel over de in de hotels aanwezige ontbijtbuffetten en een keu ring van de kwaliteit van de regenpijpen in de buurt van de hotelkamers. De verblijfslocatie van Oranje levert nor maal gesproken een substantiële bijdrage aan het succes op een groot toernooi. In dit licht bezien heeft Jorritsma het er'de laatste twee toernooien niet goed vanaf gebracht. Zowel op het WK 2006 in Duitsland als op het EK vorig jaar in Zwit serland en Oostenrijk was de tweede ron de het eindstation. En dit terwijl het de spelers in de poepsjieke ambiance van achtereenvolgens Park Hotel Adler in ITin- terzarten en Beau-Rivage Palace in Lau sanne aan niets ontbrak. Dat geeft te den ken voor Zuid-Afrika. Tip: zoek daar een gezellige jeugdherberg op waar de meute - die doorgaans bestaat uit jongens van zeer gewone komaf - terugkeert naar de basis. Succes is bij voorbaat verzekerd. En de tijd die Hans binnenkort overheeft? Die kan hij wellicht besteden aan be moeienis op technisch niveau. De hockey- ploegen die hij onder zijn hoede had, zijn daar niet slechter van geworden. En wees eerlijk: wat verschilt een voetballer nou van een hockeyer? René van Stee Vuurdoop voor Johnny Hoogerland in Ronde van Vlaanderen John Vermeule bezit nog altijd Zeeuws record op de marathon Zaterdag 4 april 2009Tip? sport@pzc.nl MILAAN - De twee Zeeuwse tur ners op het EK in Milaan, Antho ny van Assche uit Sas van Gent en Carlo van Minde uit Goes, hebben niet kunnen imponeren. Beiden kwamen gisteren maar op twee onderdelen in actie tijdens de kwa lificaties, terwijl zij op respectieve lijk vier en drie toestellen zouden worden opgesteld. Van Assche scoorde op voltige slechts 12.775. Daarmee zat hij ruim onder zijn niveau en onder het puntenaantal van het EK van twee jaar geleden (13.450). Op rin gen deed de Zeeuws-Vlaming het wel naar behoren: 13.925. Van Min de boekte op zowel vloer (13.025) en sprong (15.387) slechts lichte progressie ten opzichte van het toernooi in 2007. Titelverdediger Yuri van Gelder kwalificeerde zich in het Mediola- num Forum als tweede voor de ringenfinale en laat het vooralsnog bij dat ene toestel. Maar om naar de Spelen van Londen te mogen, moeten turners zich tegenwoordig op minstens drie onderdelen mani festeren. En dus is de Waalwijker in de trainingshal ook een sprong-" en vloeroefening aan het uitdokte ren. Laatst riep-ie dat hij zich nu weer een 'echte turner' voelt. „Méér turner", corrigeerde hij zich gisteren tijdens het EK en hij wil de meteen even onderstrepen dat hij zelf ook ooit meerkamper is ge weest. „Drie keer Nederlands kam pioen bij de junioren zelfs. Ik ben me eigenlijk maar toevallig gaan specialiseren." Vanaf 2000, toen een eerder gebroken botje in zijn pols hem meer en meer ging pijni gen, op bepaalde toestellen dan vooral. „Maar op ringen had ik er geen last van." En zo werd-ie spe cialist. Inmiddels kan hij wel zeggen dat hem niks beters had kunnen over komen. „Maar als ik heel eerlijk ben zijn meerkampers wel meer turner, maar dan zeg ik: waar ben je tevreden mee? Wil je een meer kamper zijn die tijdens de grote toernooien net geen medaille haalt, of een specialist die eerste, tweede of derde kan worden op EK's en WK's, de Olympische Spe len misschien wel? Ik dat laatste, zeker weten." Maar ja, dat zegt de specialist. Epke Zonderland pakte twee jaar geleden dus zo'n EK-plak, brons op brug. „En daar was ik natuurlijk heel blij mee. Maar ik weet ook nog goed dat ik van binnen blijer was met die zes de plaats op de meerkamp." De Fries ging gisteren als derde door naar de rekfinale, maar had misschien liever tussen de all roundelite gestaan. Hij turnde ech ter maar op twee toestellen, meer trok zijn geblesseerde schouder nog niet. Die kwelde hem vorig jaar ook al en dus stond hij als (rek)specialist in Peking. Maar de volgende keer hoopt hij toch echt als allrounder naar de Spelen te gaan. „Dat is toch het ultieme." Dat vindt ook Jeffrey Wammes, die in Milaan twee toestelfinales (op sprong als tweede, op rek als Met drie kanshebbers voor me- dailies in de toestelfinales vol doen de Nederlandse turners op het Europees kampioenschap in Milaan aan de verwachtingen. achtste) én de allroundfinale (als zevende) binnendrong. „Ik snap Epke heel goed als hij zegt dat hij blijer was met die zesde plaats. Al leen wordt daar nu niet meer over gesproken en over zijn brugmedail- le wél." Terwijl die meerkampklassering goed beschouwd meer te bewon deren valt. Want oei, het kost een partij tijd, training, zwoegen, zweet om brug én vloer én voltige én ringen én sprong én rekstok te beheersen. „Dat is véél zwaarder", verzucht Wammes. „Tijdens het inturnen op rek (gisteren zijn laat ste onderdeel) kreeg ik gewoon kramp. Ik wil niet zeggen dat ik er van baal - ik kies er zelf voor - maar Carlo, Anthony en Yuri zijn hier altijd veel sneller klaar met trainen dan ik. Dan denk ik wel eens: jezus, waar begin ik aan? Ik snap heel goed dat andere jongens minder toestellen gaan doen, wat je steeds meer ziet. Als je nog vijf of tien jaar door wilt, moet je op een 'gegeven moment toch een stapje, terug doen. Maar ik probeer het nog zo lang mogelijk vol te houden. Allrounden is toch hét turnen." Tijdens de kwalificaties van het EK turnen in Milaan scoorde Anthony van Assche op voltige onder zijn niveau. foto Robin Utrecht/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 39