37 wonen Tuinieren op de stoep :<s SI www.tuinplannen.nl www.tuinen.info www.degroenestad.nl ID W&ssf*. ff** mf vraag antwoord m Geveltuinen staan fraai, verhogen het woongenot ea zorgen voor een beter buurtgevoel. door Alice Plekkenpol SR" lW:fl i-C 1 - -mm Wat is de beste manier om groene aanslag te verwijderen van mijn terrastegels? Hoe kom ik van de witte vlekken op mijn ramen af? Vooral bij zon zijn ze goed te zien (deel II) wonen@wegener.nl 024-3650509 PZC Zaterdag 4 april 2009 Hoe minder tuin, hoe meer groen. Zo lijkt het vaak in dichtbe volkte steden als Am sterdam, waar je voor al in oudere wijken als de Jordaan de meest uitbundige stoeptuinen en gevelbeplanting ziet. Maar ook moderne woningbouw leent zich voor een groene aankleding van eigen of openbare grond. In Rotterdam is vorig jaar een plan ontwikkeld om daken van groen te voorzien. Particulieren die hun platte dak beplanten, krij gen daar een vergoeding voor. Niet alleen grote steden sloven zich uit. In Zutphen bijvoorbeeld is enkele jaren geleden een folder verspreid die bewoners aanspoort een geveltuin aan te leggen of het balkon te verfraaien. Het werd een succes. „Mede dankzij enkele workshops en acties, zoals het gra tis uitdelen van planten", zegt een medewerkster van de ge meente. Onder meer in het stads deel Kaardebol staken bewoners de spades massaal in de grond. Groen aanleggen, werkt namelijk aanstekelijk. Begint één bewoner met een geveltuin, dan volgt al snel de rest. Dat is niet voor niets. Nederland versteent. Zeker daar waar de grond duur is, wordt elke vierkante meter benut. Groen in een dichtbevolkte buurt oogt mooi en bevordert het levensge luk. Het zuivert bovendien de lucht en is geluiddempend. Werden in het begin vaak stie kem een paar stoeptegels uit de openbare grond gewipt om plaats te maken voor planten, nu ge beurt dat dus dikwijls op initiatief van gemeenten. Die geven soms ook subsidie voor groene buurt- initiatieven of helpen een handje met het verstrekken van tuinaar de of betonranden. Toestemming vragen, blijft overigens nodig. Het gaat immers om tuinieren op openbare grond. In grote steden bestaan daar al speciale aanvraag formulieren voor. Wie een huur huis bewoont, moet ook toestem ming aan de eigenaar of woning bouwvereniging vragen, maar kan daarna enthousiast aan de slag. Bij uitgeverij Terra Lannoo verschijnt deze week het praktische boek Cevelgroen stoeptuinen, samenge steld en geschreven door Cora Koning en Frederike Krommendijk. Prijs: 12,95 euro. Reageren? P§P>p pW jHhk-. MS>HltS^9^2lLieu .i.K f JJOfo Veel gemeenten staan de aanleg van geveltuinen toe. De stoeptuinen ogen mooi en bevorderen het woongenot. Tips Goede grond is onontbeerlijk. In geel stratenmakerszand gedijt niets. Schep circa 30 tot 60 centi meter zand uit en meng een kwart van dit uitgeschepte zand met drie keer zoveel bemeste tuinaarde. Vul daar de uitgegra ven ruimte mee. Wees bij het graven extra alert op kabels nabij de woning. Maak een rand om het tuintje om te voorkomen dat de grond weg loopt bij regen of planten water geven. Houd rekening met zon of scha duw en pas de beplanting daarop aan. Poot het tuintje niet te vol, planten groeien immers en heb ben ruimte nodig. Kies kleuren die bij het huis passen. Overleg ook met de buren en stem indien mogelijk de beplan ting op elkaar af of leg samen een langere geveltuin aan. Mooi is een combinatie van ho ge (stokrozen, zonnebloemen) en iage planten en een combinatie van vaste planten (sedum, laven del) en eenjarigen (geraniums, vlij tige liesjes). Wie een oud huis heeft, moet extra oppassen met klimmers, die kunnen kalkmortel uit de voe gen trekken. Een klimhekwerk voorkomt veel leed. Houd de geveltuin netjes. Een foto's Cevelgroen Sr stoeptuinen leeg blikje of snoeppapier, maar ook onkruid, doen een kleine tuin er direct onverzorgd uitzien. In plaats van een geveltuin zijn ook potten en zinken teilen mo gelijk. Een voordeel: worden nuts voorzieningen aangepast, dan kan de geveltuin simpel verplaatst worden in plaats van vernield. Bewaar de weggehaalde stoepte gels, deze moeten mogelijk ooit weer worden teruggelegd. door Jan van Mullem redactie.wonen@wegener.nl 024-3650509 Het is weer tijd om groene aanslag te lijf te gaan. Natuurlijk zijn er leu kere tuinklussen te bedenken, maar een mos- en algenvrij terras staat toch wel 'lekker opgeruimd'. Dat vin den ook lezers E. Vermeulen en S. Ramaekers. Maar wat is de beste manier, vragen beiden zich af. Wie zoekt op kluswebsites komt er al snel achter dat het verwijderen van groene aanslag op vele manie ren kan. Allereerst met een hoge- drukreiniger. Het levert smerig ge spetter op en het waterverbruik is relatief hoog, maar hij doet zijn werk prima. Veel apparaten hebben voor de 'zware klus' bovendien een reinigingsreservoir, dat met een, meestal door de fabrikant voorge schreven, reinigingsmiddel gevuld kan worden. Schrobben - soms is gieten genoeg - met een groene-aan- slagverwijderaar is goedkoper. In de Consumentengids van april komt ia een test het middel Dimanin blauw van Bayer Garden als beste uit de bus. Maar ook huismiddeltjes als groene zeep en soda scoren hoog. Vorige week berichtten wij over het vlekkenprobleem van J. Hoogstra. Het zicht door de ruiten van zijn wo ning wordt vertroebeld door witte vlekken. Vooral in de zomer heeft Hoogstra vanwege de zon veel last van die vlekken. Een door ons ge- raadplaagde expert adviseerde Hoogstra de ruiten te laten 'ont-et- sen'. Het vuil, bijvoorbeeld afkom stig van uitloop van cement, zou in de ramen zijn gebrand, een feno meen dat 'etsen' wordt genoemd. Deze week zijn veel reacties op dit onderwerp binnengekomen. Zo tipt B. Weijenberg de ramen in te sme ren met een dikke laag karnemelk. 'Laat 45 minuten inwerken, en dan goed schoonmaken.' G. Buitenhuis herkent het probleem ook. Op ad vies van de woningbouwstichting liet zij de ramen schoonmaken met glasreiniger Idex, een produkt van Elders Bouwchemie. 'Met heel goed resultaat'. Ook poetsen en wrijven met zilverreiniger Moe ('van de Al- di') of Brasso zou volgens sommige lezers de vlekken doen verdwijnen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 129