35 wonen Breng het terras bij de tijd Ook kleintjes stellen eisen... wonen@wegener.nl 024-3650509 PZC Zaterdag 4 april 2009 Foto 5 en 7: Marcel Wanders ontwierp een gedurfde set voor het Spaanse merk Kettal. Foto 6: Stoer en anders dan anders zijn de robuuste tuinmeubelen van steigerbuizen. Door de handige zwenkwielen is deze set eenvoudig naar binnen te rollen. Het design is van Sterk Ontwerp. tijdloos design is een goede aan schaf Je moet er tenslotte lang te genaan kijken en het verrijkt het uiterlijk van de tuin." Buiten wonen is al een paar jaar in. Loungesets met buitenbankstel en salontafel, buitenkeukens en overkappingen met complete extra huiskamers sieren steeds va ker de tuin. Toch hoeft binnen en buiten niet samen te smelten. „Sommige mensen trekken de stijl van hun woonkamer door naar buiten. Maar het kan ook mooi zijn buiten juist voor iets heel anders te kiezen", vindt De Groot. Wie een redelijk grote tuin heeft, kiest voor zowel een loungeset als een eetset. De set van het merk Ego Paris combineert beide func ties doordat de tafel verstelbaar is. Trek aan het tafelblad en er ont staat een handig tafeltje om je bord op te zetten. De materialen van het tuinmeubi lair zijn dit jaar divers. Net zoals in de huiskamer worden verschil lende materialen met elkaar ge combineerd. Een roestvrijstalen ta fel met een glazen blad, (teak)hou- ten stoelen met kunststof kuipjes, gevlochten riet van kunststof met hout, het kan en mag allemaal. Niet alleen in de tuin. De Groot vindt dat balkonbezitters ook wel wat meer aandacht mogen schen ken aan hun tuinset. „Kijk maar eens naar de balkons van een ge middeld appartementencomplex. Dat is vaak een armetierig zooitje. Koop een leuk tafeltje met twee stoelen. Dan ben je zo'n 1.000 a 2.000 euro kwijt. En daar heb je het hele jaar iets aan." Mensen laten tegenwoordig ook in hun tuin graag zien wat hun idealen zijn. Ze kiezen, ecobe- wust, voor duurzame materialen en duurzaam gekapt hout. Maar in de keuze voor kleur is de Neder landse tuinbezitter nog wat behou dend. „De meeste mensen kiezen voor zwart, wit en hout, terwijl er tegenwoordig heel veel kan met kleurtjes. Ik heb een paarse set ge zien met glanzende kussens. Prachtig en gedurfd. Maar dat komt nog in Nederland, wacht maar af', voorspelt De Groot. Ook meubelontwerpers beginnen het buiten zitten te ontdekken. Zo ontwierp de Nederlandse topont werper Marcel Wanders de tuin- meubilairlijn Atmosphere voor het Spaanse merk Kettal. De stoe len, bank en tafel zijn bespannen met weerbestendige stoffen met een typische extravagante Wan- ders-print. Ook de Spaanse ont werpster Patricia Urquiola koos voor bijzondere stoffen voor haar nieuwe tuinset van B&B Italia, in combinatie met gevlochten riet. Uiteraard is het niet zo dat ieder een nu voor prijzig design op het terras kiest. Maar duidelijk is wel "dat men dit jaar gaat voor kwali teit. „De meubels moeten goed te gen de Nederlandse weersinvloe den kunnen", zegt De Groot. „We hebben bovendien geen zin meer 's avonds de klapstoelen weer rich ting tuinschuur te slepen. Zelfs de kussens kunnen in veel gevallen buiten blijven liggen. Veel stoffen zijn wasbaar, dus er is niets aan de hand als een vogeltje er iets op laat vallen." Uitgekeken op kunststof, (kunst)riet en teakhout? Marike Strooper van A-konsept in Heer- hugowaard in elk geval wel. Haar man ontwierp daarom onder de naam Sterk Ontwerp een tuinset van steigerbuizen in stoere leger- kleuren, in combinatie met een buitenkeuken en luifel van hetzelf de materiaal. „Toen de set een maal stond, waren veel mensen enthousiast. Daarom hebben we ze in productie genomen. We ko men uit de vloermattenbusiness, dus het is een heel nieuwe wereld die voor ons opengaat", zegt Stroo per enthousiast. Ze ontwikkelden er een buiten lamp en een kandelaar bij om de set af te maken. „De meubels zijn zo mooi, dat je ze ook naar bin nen kunt rollen om verder te ge nieten als het buiten koud wordt. Dan houd je dat terrasgevoel." Wie het knusse huiskamergevoel nog drastischer wil doortrekken in de tuin, vult de tuinset aan met verlichting. Het merk Dexter Out door Lighting heeft bijvoorbeeld de D-lounge, een schemerlamp voor in de tuin. www.josdegrootbuiten.nl www.tuinweb.nl www.egoparis.com www.designwebwinkel.nl www.a-konsept.nl www.dexterdesign.nl www.bowisse.nl rw Reageren? redactie.wonen@wegener.nl niet te moeilijk ingaan! Zet het kraanaanslüitstuk er dan weer op aan de kant waar de knikker zit, koppel de tuinslang aan de kraan en zet deze open. De waterdruk maakt dat de stuiter door de slang vliegt, waarbij hij al het vuil, zoals algen en kalkafzetting, met zich mee naar buiten spuit. Berg gereedschappen na gebruik veilig en droog en zoveel mogelijk rechtop op, met bladen en tanden naar de muur gericht. Liever niet op een betonvloer, omdat het dan sneller kan roesten. Vouw messen en scharen dicht. Dat is veiliger en Tips Houten stelen van nieuw ge reedschap zijn soms ruw. Dat kan blaren veroorzaken. De op lossing is ze glad schuren met schuurpapier en vernissen. Als de tuinslang niet om de kraan wil, houdt het uiteinde dan even in heet water. De slang blijft dan goed strak zit ten omdat het plastic bij afkoe ling weer krimpt. Zorg dat elektrisch tuinge reedschap dat niet in gebruik is, niet is aangesloten op het elektriciteitsnet. zorgt voor een langere levensduur. Er zijn speciale opbergers voor tuingereedschap te koop via tuin centra of internet. Onder meer Bio- hort, Gardena en Garden Pleasure hebben opbergers. Een handige klusser kan ook zelf een houten tuinkast timmeren. www.vanderloohoveniers.com www.biohort-holland.com www.gardenpleasure.nl www.gardena.nl www.tuingereedschap.start- pagina.nl www.kopersporen.nl In deze rubriek brengen wij bekende, tijdloze meubels - de '(neo)klassiekers' op woonge bied - voor het voetlicht. Foto boven: Els Saai (Guus' oud tante) in de Gispen-stoel, daar naast zus Anèt (Guus' oma). Foto onder: Guus van der Staa- ij. foto's J. van der Staaij ONTWERP Kinderstoel. Ver chroomd buisframe, met hou ten zitting en rugleuning. Arm- steunen van zwart bakeliet. De armleuningen kunnen verwis seld worden voor een blad. ONTWERPER Willem Hendrik Gispen. EIGENAAR jochem van der Staaij (voor zoontje Guus). WANNEER GEKOCHT „In 1948, door Kees Saai, de overgrootva der van Guus", zegt vader Jochem van der Staaij. WAAROM GEKOCHT „Opa en oma Saai hielden van moderne, strakke vormgeving. Ze waren liefhebbers van de ontwerpen van onder anderen Willem Gis pen, Gerrit Rietveld en later Martin Visser. Ze hebben de stoel gekocht voor hun eerste dochter Anèt, toen anderhalf jaar oud. Drie generaties heb ben in de kinderstoel gezeten en gegeten. Oorspronkelijk had den de zitting en de rugleuning een andere kleur. In de jaren ze ventig is het hout donkergroen geschilderd." TE KOOP „De kinderstoel is niet meer in de handel", weet Van der Staaij. Ook op vraag- en aanbodsites komen we geen exemplaren tegen. Wel biedt www.devreugdedesign.nl een Gispen-kinderstoel uit de jaren vijftig aan die lijkt op de stoel van Van der Staaij (artikelnum mer 0448s). Prijs: 275 euro. Ook een klassieker in huis? Mail info en foto van meubel en uzelf naar de redactie.wonen@wegener.nl Tip: een lamp, tafel of kast kan ook een (neo)klassieker zijn!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 127