wonenm Goed gereedschap verdient afdakje De plant als freak Tuinkussen? Onderhoud is belangrijk voor tuingereedschap. Met een schone snoeischaar, hark of grasmachine is het prettiger werken. Goed on derhoud zorgt bovendien voor een langere levensduur. door Folly van Dijk Het voorjaarszonnetje laat zich al zien en de tuin lokt. De hoogste tijd om het thuisterras een opfrisbeurt te geven. Hoe ziet het terras er anno 2009 uit? door Suzanne Dijkstra PZC Zaterdag 4 april 2009 wonen@wegener.nl 024-3650509 Sneeuwklokje met vijf bloemblaad jes. foto Romke van de Kaa Lang geleden werkte ik in een botanische tuin in Engeland. Ik was verantwoordelijk voor een hoekje van de tuin dat Bowles's Corner heette, het hoekje van Bowles. E.A. Bowles was een auto riteit op het gebied van krokussen. Maar zijn be langstelling ging veel ver der. Hij verzamelde plan ten met een afwijking. Die afwijking kon van al les zijn. Zo vond hij een viooltje met fluwelig zwarte bloemen, dat als Viola Bowles's Black in de handel is. Ook komen we zijn naam tegen in de naam van een siergrasje met goudgeel blad, dat 'Bowles's Golden Grass' wordt genoemd. Bowles was een vrijgevig man. In de loop der tijden had hij zoveel van zijn afwijken de planten weggegeven, dat er een heel tuintje mee kon wor den gevuld. Hoewel de officiële naam van dit tuintje Bowles's Corner was, werd het door iedereen Lunatic Asylum, 'gekkenhuis', genoemd. In dit 'gekkenhuis' stonden alle planten met een afwijking bij elkaar. Aangezien ik met 'v> Bowles de fascinatie deel voor alles wat afwijkt, had ik het in dat botanische gekkenhuis aardig naar mijn zin. Ik herinner me een reuzenspeenkruid van 40 centimeter hoog en bloemen zo groot als dot ters. De plant had duidelijk te veel chromosomen. Er stonden ook bomen en struiken in het 'gekken huis'. Om te beginnen had je de bomen met een kronkel. Iedereen is vertrouwd met de kronkelhaze laar, maar daar stonden ook een kronkelbeuk en een kronkelwilg. Ik herinner me bovendien een merkwaardig boompje dat Helwingia japonica heet. Hij bloeit met onbeduidende bloemen die niet aan steeltjes hangen, maar bovenop het blad zitten. Onder de Helwingia groeide alruin, Mandragora offi- cinarum, een plant die daar niet was geplant omdat hij op enige manier afwijkt, maar omdat hij met my then is omgeven. Van de alruin, die al door de Assy- riërs en de oude Egyptenaren om zijn geestverruimende ei genschappen werd gekweekt, wordt gezegd dat je hem niet kunt oogsten omdat de geringste aanraking dodelijk is. Al ruin kan alleen worden verkregen door er een touw aan te binden, dat daarna aan de staart van een zwarte hond moet worden vastgemaakt. Maak je de hond aan het schrikken, dan loopt hij weg en trekt de alruin uit de grond. De alruin slaakt daarbij een afgrijselijke kreet. Pas daarna kan de alruin door mensenhanden worden aangeraakt. Nog altijd speur ik naar botanische freaks als ik mijn dage lijkse rondje met de honden maak. Mijn leukste vondst van de afgelopen maand was een sneeuwklokje dat geen drie, maar vijf buitenste bloemblaadjes heeft. Ik heb het onmid dellijk uitgegraven en het een ereplaats gegeven in mijn ei gen botanische Lunatic Asylum. Terwijl tuinierend Nederland zich dezer dagen zowat in de ei gen borders begraaft om maar el ke zonovergoten seconde buiten te kunnen zijn, probeert ont werpster Nienke Sybrandy ons juist naar binnen te lokken. Hoe? Met haar collectie kussentjes. Fijn voor op de bank of in de luie stoel. Kansloos, zou je den ken. Maar Sybrandy laat zich niet zo makkelijk uit het veld slaan. Haar kussentjes, waarvoor foto CPD via www.nsybrandy.nl informa tie kan worden opgevraagd, lij ken op plantjes. Heel actueel. Bo vendien hoefje er niet voor naar een tuincentrum, waar je op een topdag als vandaag blij mag zijn als je er een (prijzig) 'bochel boompje' kunt scoren. Nee, dan Sybrandy's handgemaakte kus sens. Voor unica's kosten ze rela tief weinig (vanaf circa 45 euro). En met een beetje geluk staan ze nog leuk in de tuinstoel ook! Het betere tuingereed schap is niet goedkoop en moet daarom zo lang mogelijk mee gaan. Goed onderhoud is dan een eerste vereiste. Dat begint met schoonmaken, di rect na gebruik. Vuil dat (vaak nog vochtig) blijft zitten, tast het staal van gereedschap aan, waardoor het kan roesten. Hegge- en snoeischa- ren bijvoorbeeld worden dan bot, terwijl juist deze gereedschappen vlijmscherp moeten zijn. Alleen scherp gereedschap zorgt voor een gladde snoeiwond, waardoor de kans op ziekte in de plant klein is. Veeg gereedschap daarom voor het opbergen grondig schoon met een zachte borstel of droge doek. Het schone gereedschap kan daarna worden behandeld met zuurvrije (lijn)olie of in zuurvrij vet. Stalen gereedschap blijft langer mooi als het regelmatig met een vette, doek wordt ingewreven. Producten om gereedschap in te oliën of in te vet ten, zijn verkrijgbaar bij de meeste doe-het-zelfzaken. Is tuingereedschap al gaan roesten, dan kan oppervlakkige roest met fijn schuurpapier verwijderd wor den. Als sprake is van flinke roest, is er maar één advies: wegdoen en nieuw gereedschap kopen. „Koop kwaliteitsgereedschap", is de beste tip van Eric van der Loo, hovenier in Boekei. „Dat werkt prettiger, is beter voor de tuin en gaat langer mee." Bij het onderhoud van een gras maaier is van belang dat na elke beurt de maairesten van de mes sen en de onderkant van de be- schermkap worden verwijderd. Vooral bij maaien bij vochtig weer blijft 'vuil' plakken. Van der Loo ad viseert één keer per jaar, bij voor keur in de winter, de grasmachine bij de specialist te laten onderhou den. Dan kan de maaier in het voorjaar direct worden gebruikt. Ook het schoonmaken van de tuin slang is belangrijk. Aan de buiten kant, maar ook aan de binnenzij de. Voor dat laatste klusje bestaat een foefje. Schroef eerst het sproei en het aansluitstuk van de tuin slang af Duw vervolgens een gla zen knikker in de slang. Deze móet er niet te gemakkelijk, maar ook et zijn in econo- II misch opzicht roeri- ge tijden. We heb- I ben behoefte aan I harmonie en rust. Dat is ook terug te zien in de tuin', meldden de tuincentra onlangs in een persbericht. Maar geldt dat ook voor het tuinterras? Wie een beetje creativiteit heeft, be speurt inderdaad huiselijkheid in het tuinmeubilair. Maar of dat de trend van het jaar is? „Alles mag en kan dit jaar op het terras", vertelt Jos de Groot, directeur van Jos de Groot Buiten, leverancier van topdesign in min-, terras-, serre- en balkonmeubi- lair. Hij merkt niet dat mensen de hand op de knip houden bij de aan schaf van tuinmeubilair. „Een mooie, hoogwaardige tuinset in een Foto 1: Deze set van Vincent Shep- pard sluit aan bij de trend van 'hui selijkheid om het terras'. Foto 2: Schemerlamp D-lounge van Dexter Outdoor Lighting kan het hele jaar buiten blijven staan. Foto 3 en 4: Set van topontwerpster Patricia Uriquiola. foto's CPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 126