juDiseu 50 jaai Studio Sp< Bert van der Veer Jan van Halst 1 O Zaterdag 4 april 2009 PZC Toen de NOS het aandurfde om Tonny Eijks geniale begintur uit. En kijkers haakten massaal aftoen ze met het bord op sch pa of Sport7. Studio Sport is een heilig huis dat 50 jaar gelede woestbaar fundament. Over een 'sober' programma dat 'n „Nederland mag absoluut niet mopperen met Studio Sport. Al hadden ze het net zo goed Studio Voetbal kunnen noemen. De kwaliteit staat. Mensen weten wat ze krijgen. Het is sober, degelijk, zakelijk en op zondag zonder uitvoerig geanalyseer. Je krijgt dan de hoogtepunten, gevolgd door trainers en spelers die voor vreselijke reclameborden kort hun mening mogen geven. Dat is blijkbaar precies wat de Nederlanders willen. Studio Sport zit volledig ingebed in de culturele genen van de natie. De nationale sport hoort ook thuis bij de nationale omroep. Het verleden heeft bewezen dat commerciëlen maar beter van de nationale trots af kunnen blijven, al zet ik er wel vraagtekens bij of Studio Sport 'ons' zoveel geld moet kosten. De rechten verwerven van het Nederlandse mediakenner, oud-programma- directeur bij RTL en wielerlief- hebber voetbal vind ik oké, maar ik vraag me echt af of een nationale omroep zoveel miljoenen moet uitgeven voor de Champions League. Ik verwacht niet dat na Talpa en Sport7 nog een commercieel het waagt samenvattingen van het nationale voetbal 'in te pikken'. Toen de eredivisie vorig jaar terug was bij Studio Sport voelde Nederland dat alsof de verloren zoon thuiskwam. In de VS zijn sportzenders al vroeg van de grond gekomen. Die kunnen het zich permitteren om een sport 'te bezitten'. Dat wordt hier niet geaccepteerd. Nederlandse sportliefhebbers die naast Studio Sport aanvulling willen, komen aan hun trekken. Op tal van zenders is sport te zien en zijn er discussieprogramma's. Gezamenlijk een compleet pakket." foto GPD „Het tijdstip en de tune maken dat Studio Sport voor veel Nederlanders bijna heilig is. Het gekke is dat als mensen spreken over Studio Sport ze het meestal hebben over zondagavond 19.00 uur, terwijl er toch vele andere uitzendingen zijn. Dat heeft alles met continuïteit te maken. Ik ben bijna 40 jaar en in mijn jeugd had je voor mijn gevoel op televisie Stuif ns in, Ren je Rot én Studio Sport. Het programma is voor mensen een baken van rust. Met vaak jarenlang dezelfde koppen. Presentator Mart Smeets lijkt niet ouder te worden. Mijn vrouw blijft verliefd op hem. Al die bekende gezichten werken goed voor de herkenbaarheid. Als je zondag naar de kerk gaat, willen mensen toch ook het liefst dezelfde pastoor? Af en toe wordt er wat vernieuwends geprobeerd, worden er bijvoorbeeld spelmomenten teruggehaald met geavanceerde computersystemen, maar zoiets zet Studio Sport dan niet echt door. Dat is wel jammer, maar je moet je doelgroep kennen. Te veel veranderingen worden door de kijkers gewoon niet geaccepteerd. Dat heeft denk ik te maken met ons calvinisme. Als sportrubriek moet je veranderingen niet stante pede invoeren. Dat moet je langzaam doen. Maar je merkt dat veranderingen wel degelijk geleidelijk worden geaccepteerd. Bij Eredivisie Live worden wedstrijden uitgebreider beschouwd. Wordt wat dieper op de materie ingegaan. Je merkt dat dat steeds vaker wordt gewaardeerd." foto ANP „In België zijn we eind jaren zestig groot geworden met Nederlands voetbal. Wij kenden 'jullie' voetbal beter dan het Belgische. Sport in Beeld-presentator Henk Terlingen was hier een ster. Wij moesten het doen met mensen als Daniël Mortier, geen uitstraling. 'Niks' charisma. Sinds 1978 ben ik zestien jaar presentator geweest van Sportweekend. Ik had het geluk dat toen het Belgische voetbal wat begon voor te stellen en maakte de ommekeer mee van grensoverschrijdend kijkgedrag. Studio Sport is een monument, net als mensen zoals - vroeger - Kees Jansma en nu nog Mart Smeets en Tom Egbers. Die kan je zo op de cover van een magazine zetten. Dat soort types hebben we hier nu niet. Het is hier tegenwoordig allemaal zo oud-profvoetballer en analist bij betaalzender Eredivisie Li ve, vroeger bij Talpa

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 10