m reizen Goedkoop cultuur snuiven De recessie treft ook de cultuurtoerist. Hij zoekt niet alleen het goedkoopste trein- of vliegticket, de entreeprijs van de cultuurtempels telt ook mee. En dan blijkt volgens Wiel Beijer Warschau de goedkoopste cultuurstad. reizen@wegener.nl 024-3650360 pzc Zaterdag 4 april 2009 GOEDKOOPSTE VAKANTIELANDEN 1. Hongarije 2. Tsjechië 3. Turkije 4. Bulgarije 5. Kroatië 6. Spanje Londen, het Natural History Museum. ENTREEPRIJZEN MUSEA Rome Museum Vaticaanstad - 14 euro Amsterdam Van Goghmuseum - 12,50 euro Parijs Louvre - 9 euro Barcelona Picassomuseum - 9 euro Madrid Prado - 9 euro Rotterdam Boymans van Beuningen - 9 euro Keulen Ludwig Museum - 9 euro Brussel Paleis voor Schone Kunsten - 9 euro Maastricht Bonnefantenmuseum - 8 euro Sint-Petersburg Hermitage - 7,75 euro Luxemburg Mudam - 5 euro Warschau Nationaal Museum - 3,50 euro Praag Nationaal Museum - 3,50 euro Boedapest Ludwig Museum - 2 euro Londen Alle rijksmusea - gratis OPERAHUIZEN Praag - 3,50 tot 41 euro Warschau - 12 tot 27 euro Wenen - 125 tot 210 euro Milaan - 22 tot 187 euro Sint-Petersburg - 45 tot 265 euro Londen -10 tot 235 euro Amsterdam - 15 tot 95 euro Parijs - 5 tot 138 euro Boedapest: na de Opera is het goed koop overnachten. Een woud van zerken op de oude joodse begraaf plaats in Praag. De toegang tot het Topkapi-paleis in Istanbul is spotgoed koop. ro entree en een beetje musical kost op Broadway in New York al gauw 6o tot. 2oo euro. In West End in Londen is dat 40 tot 80 euro. Een bezoek aan nachtclub de Mou lin Rouge in Parijs is overigens ook prijzig. Je betaalt er 160 euro voor (inclusief een halfje champagne). Behalve de grotë Europese cultuur steden zijn er dit jaar ook twee klei nere steden die om de culturele aandacht vragen: Linz in Oosten rijk en Vilnius in Litouwen, de "twee Europese Culturele Hoofdste den van 2009. Met name in Vilnius is cultuur spotgoedkoop. Een be zoek aan het Nationaal Museum Li touwen kost omgerekend 1,10 euro en de entreeprijzen van de Natio nale Opera en het Ballet Theater variëren van iets meer dan 4 euro tot zo'n 52 euro. De Hongaarse hoofdstad Boeda pest en de Tsjechische hoofdstad Praag zijn overigens alles bij elkaar genomen de goedkoopste Europe se stedelijke toeristische bestem mingen. Met name Boedapest wordt genoemd vanwege de 'dumpprijzen' van hotels. De eer ste maanden van dit jaar daalden de prijzen voor een hotelkamer er met maar liefst 25 procent. Yy Reageren? redactie.reizen@wegener.nl Parijs Praa§ Linz Boedapest Ook voor een klassiek concert kun je goed terecht in Warschau en Praag. In de Filharmonia Narodo- wa, het nationaal concertgebouw in Warschau, betaal je iets meer dan 10 euro voor een concert. De Bertramka in Praag vraagt 14 euro. Ter vergelijking: voor een concert van het Concertgebouworkest in Amsterdam betaal je al gauw tus sen de 40 en 70 euro. Opera is ook goedkoop in War schau en Praag. In de Statni Opera in Praag kosten de kaartjes van 3,50 euro tot 41 euro. Bij de Poolse Nationale Opera in Warschau tus sen de t2 en 27 euro. De Staats- opera in Wenen is bijna tien keer zo duur en vraagt voor een opera voorstelling 125 tot 210 euro. Buiten Europa is New York een du re cultuurstad. Het MOMA, Mu seum of Modern Art, vraagt 15 eu Van de grote Europese ste den is Warschau de stad waar de cultuurtoerist het goedkoopst uit is. Nergens is een cultureel weekendje met bezoeken aan mu seum, opera en concert goedkoper dan in de Poolse hoofdstad. Vanaf prijsvechtervliegvelden als Charle roi (Brussel), Keulen/Bonn of Wee- ze (Düsseldorf) vlieg je voor min der dan 100 euro heen en terug en de hotelprijzen kelderen als gevolg van de internationale kredietcrisis overal fors. Niets staat dit voorjaar dus een cultureel weekendje War schau in de weg. Warschau kwam eind vorig jaar al eens als goedkope cultuurstad naar voren uit een onderzoek van het Britse Post Office Travel Services. Het onderzoek was gebaseerd op de koers van de pond sterling op dat moment. Voor 2009 wordt dat beeld door ander onderzoek beves tigd. The Post Office vergelijkt in haar onderzoek tien grote Europese ste den. Na Warschau staat de Tsjechi sche hoofdstad Praag op een goede tweede plek. Ook Lissabon en Am sterdam doen het vrij goed wat de prijzen voor cultuur betreft. Parijs en Barcelona daarentegen zijn rela tief duur. Londen is veruit de duur ste stad, vier keer duurder dan Warschau. Zelfs nu de Britse pond flink is gekelderd, is Londen nog al tijd fors aan de prijs. Het museum van Vaticaanstad is het duurste algemeen museum en het Van Gogh in Amsterdam het duurste kunstmuseum. Voor het Van Goghmuseum betaal je 12,50 euro en voor het museum van Vati caanstad zelfs 14 euro. Daarentegen hoefje in Warschau voor het Na tionaal Museum slechts 3,50 euro entree te betalen. Even duur is het Nationaal Museum in Praag. ATTRACTIES Istanbul - Topkapi-paleis 4,50 euro Wenen - Prater-reuzenrad 8 euro Parijs - Eiffeltoren 12 euro Rome - Colosseum 9 euro Londen - Tower 13,50 euro Rotterdam - Euromast 8,30 euro Brussel - Atomium 9 euro Madrid - Bernabèu voetbalstadion 15 euro Barcelona - Camp Nou voetbalstadion 7 euro Berlijn - Haus Checkpoint Charlie 9,50 euro Moskou - Kremlin 7,50 euro Praag - Joods kerkhof 1,75 euro Amsterdam Londen Charleroi Warschau Keulen/Bonn Vilnius j? Nergens is een cultureel weekendje goedkoper dan in Warschau. foto's CPD, SXC

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 107