Staatssecretaris De Vries moet zijn huiswerk over JSF overdoen Wijndrinkers blijken kuddedieren en houden van halflege schappen 'Nederland wacht epidemie huidkanker' Jongens slaan en schoppen buschauffeur Gescheurd verkleurd versleten? Asociale huurder op straat gezet Erica van Herpen nam koopgedrag onder de loep. Erasmus MC: Over tien jaar heeft een op vier te maken met aandoening. Knip de bon uit de zaterdagkrant en haal deel 12 voor €1,50 in huis Stoffeerderij Brouwer PZC Vrijdag 3 april 2009 I 7 heeft gisteren haar nieuwe F-16-de- monstratietoestel onthuld. Het vlieg tuig is in oranje en zwarte kleuren gespoten. De F-16 maakt deel uit van de publieke presentaties van De fensie. Het toestel doet mee aan (in ternationale) vliegshows en vliegt bij wervingsactiviteiten van de strijd- DEN HAAG - Staatssecretaris Jack de Vries (Defensie) moet zijn huis werk overdoen en de vergadering over de aanschaf van twee testtoe stellen van het gevechtsvliegtuig Joint Strike Fighter (JSF) wordt uit gesteld. Maar de TWeede Kamer neemt er nog wel deze maand een besluit over. Dat bevestigde voorzitter Hans van Baaien van de vaste Kamer commissie voor Defensie gisteren na afloop van een ongebruikelijke procedurevergadering. In de beslo ten vergadering, waarvoor steeds ROTTERDAM - Huurders in Rotter dam die drie maanden lang over last veroorzaken moeten hun huis uit. Ze krijgen een laatste kans in een andere wijk. Beteren ze hun le ven niet, dan worden ze zonder pardon op straat gezet. Dat plan maakte wethouder Hamit Karakus van de Rotterdam gisteren be kend. Volgens Karakus vertrekken nu vaak de slachtoffers van over last noodgedwongen uit hun huis. „Dat is de omgekeerde wereld. meer Kamerleden werden opge trommeld, stemde een meerder heid voor het terugsturen van de jaarrapportage over het project Vervanging F-16 van De Vries. Alleen coalitiepartij CDA en oppo sitiepartij WD stemden tegen. De WD was er zelfs zeer tevreden over. Coalitiepartijen FVdA en Christenunie stemden mee met de PW en de linkse oppositiepar tijen die vinden dat er onvoldoen de informatie op tafel lag om een besluit te nemen. Volgens Van Baaien heeft De Vries zeven dagen DEN HAAG - Soms zijn consumen ten dol op halflege schappen in de supermarkt. Ze grijpen veel sneller naar wijn uit een vak waar bijna niets meer in staat, dan uit een goedgevuld rek. Hoe leger, hoe aan trekkelijker, zegt dr. Erica van Her pen van de Wageningen Universi teit op basis van experimenten. „Mensen denken dat die wijn be ter is, omdat ze concluderen dat veel anderen die al gekocht heb ben. We zijn kuddedieren, lopen achter elkaar aan." Ze noemt het voorbeeld van webwinkels die al tijd melden welke boeken of cd's het populairst zijn. Toch moeten vakkenvullers van hun baas de artikelen altijd voor aan zetten in een strakke lijn, zo dat het vak vol lijkt. Zijn die bazen dan dom bezig? „Nee, want nie mand wil in een rommelige zaak winkelen. Maar het zou wel slim krachten. Het toestel gaat in de nieu we kleuren twee jaar mee. foto Van Assendelft Fotografie/Jeroen Appels de tijd om zijn huiswerk over te doen. Het besluit de vergadering uit te stellen is het resultaat van een compromisvoorstel van WD'er Van Baaien. Tijdens de vergade ring bleken evenveel mensen voor als tegen uitstel te zijn. Van Baaien stelde daarom voor de vergadering wel uit te stellen, maar nog wel de ze maand te houden. De precieze datum is nog niet bekend. De Vries wil nog deze maand een handtekening zetten voor de aan schaf van twee JSF-testtoestellen. AMSTERDAM - Huidkanker is zwaar onderschat in Nederland. Zonaan- bidders moeten in snel tempo hun gedrag aanpassen anders wordt de kans steeds groter dat ze over een aantal jaren huidkanker hebben. Dat stelt dermatoloog Ellen de Haas van het Erasmus MC in Rot terdam. Zij is ook werkzaam voor de Velthuis Kliniek in Rotterdam waar een zogeheten photofmder is geïnstalleerd. Dit apparaat maakt van de cliënt een digitale huidscan om zo snel veranderingen van moedervlekken en andere oneffen heden waar te nemen. Voorzitter dr. Martino Neumann van het Huidfonds vindt het een adequate methode. Om die reden moet de screening volgens hem worden op genomen in het zorgpakket van de zorgverzekeraars. Berekeningen van het Erasmus MC laten zien dat over tien jaar een op de vier Nederlanders te ma ken heeft met huidkanker. Met 75.000 huidkankerpatiënten in 2006 is deze vorm de meest voor komende kanker. Deze is echter in veel gevallen wel te genezen. Daarom is er volgens de dermato loog te weinig aandacht voor, ook in preventieve sfeer. Zij spreekt zelfs van een epidemische vorm als er niets aan wordt gedaan. Voor borstkanker (12.416 patiën ten in 2006) en darmkanker (11.231 patiënten in 2006) is wel veel meer aandacht omdat er ook meer mensen aan dood gaan. „Als we er nu niks aan doen, heb ben we over tien jaar een onoplos baar probleem", aldus De Haas. „Huidkanker is weliswaar in veel gevallen te genezen, maar nie mand wil toch een operatie aan zijn gezicht." Medisch directeur Peter Velthuis van de gelijknamige kliniek zegt niet alleen te willen opsporen met de photofmder, maar zich samen met het Huid fonds ook hard te gaan maken voor een betere campagne en les materiaal ter voorkoming van huidkanker. De huidige campag nes slaan volgens hem onvoldoen de aan. Door een veranderende leefstijl, maar ook door een sterkere schoonheidswens is in de loop der jaren de zon dominanter op de menselijke huid aanwezig, weet de dermatoloog. „Sinds de jaren zes tig brengen we meer uren door in de zon, onder meer omdat we meer op vakantie gaan en meer vrije tijd hebben. We smeren ech ter veel te weinig om ons te be schermen", aldus De Haas. ALMERE - Twee jongens uit Almere hebben gisteren een buschauffeur uit die plaats mishandeld. De man weigerde nog verder te rijden met zijn bus nadat een onbekende pas sagier een stinkbom met je had ge gooid. Twee reizigers waren het niet eens met zijn beslissing en rea geerden agressief Een 15-jarige jongen uit Almere spuugde de man in het gezicht en sloeg hem. Zijn metgezel schopte de chauffeur. De 15-jarige jongen is aangehouden. De politie weet wie de andere verdachte is. Naar aanleiding van geweldsincid enten in het openbaar vervoer hiel den minister Guusje ter Horst (Binnenlandse Zaken) en haar col lega Camiel Eurlings (Verkeer) gis teren spoedoverleg met de betrok ken partijen. Ze werden het eens om maatregelen tegen het geweld uit te werken. Een mogelijke maat regel is het breder en slimmer in zetten van politie en camera's. kunnen zijn om per schap een vak niet helemaal te vullen", aldus Van Herpen. Het Tegeschapeffect' werkt vooral bij artikelen, waarvan klanten niet zo goed weten wat ze willen. Wie altijd met wasmiddel X wast, zal zich niet laten afleiden. „Maar bij bijvoorbeeld tijdschriften, boeken of misschien shampoos staat die voorkeur niet zo vast." Vaak is het ook slim om achter an deren aan te lopen, zegt Van Her pen. „Als je zelf geen idee hebt, is het handig om te weten wat ande ren kopen. Daar zitten altijd wel mensen tussen die wél weten wat goede wijn is." Bij kleding werkt het andersom. „Mensen willen geen truitje dat al vaak is gekocht, zeker als de winkel in hun woon plaats staat. Iemand tegenkomen met dezelfde trui tast het gevoel van uniekheid aan." De onderzoekster onderzoekt nu snobs, mensen die juist iets anders willen. „Zij horen liever van de ver koper dat er weinig van gemaakt zijn." Tel.: 0113 - 2t 36 42 www.stoffeerderijbrouwer.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 7