OdyZee krijgt bijzonder thuis Klink neemt advies ziekenhuizen over Meer huizen gereed gekomen 'De Piraat' Voor UW Staatslot loopt u binnen bij Ithaka-school in Goes verandert van naam en ook van gebouw. Minister steekt geen stokje voor fusie op midden-Zeeland. PZC Vrijdag 3 april 2009 29 gewoon gezellig - STRANDPAVILJOEN Dagelijks geopend Duinweg Oostkapelle MIDDELBURG - Vorig jaar zijn in Zeeland 1570 nieuwe huizen afgele verd. Een stijging van 5 procent ten opzichte van 2007 (1489), maar minder dan in 2006 (1686). Landelijk daalde het aantal nieuwe woningen met 2 procent tot bijna 79.000, heeft het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) bekendge maakt. De gevolgen van de kredietcrisis kondigden zich overigens al wel aan. In het begin van 2008 lag het aantal nieuwe huizen nog flink ho ger dan een jaar ervoor, maar in het laatste kwartaal van 2008 was landelijk sprake van een daling van ruim 11 procent. Het aandeel huurhuizen in de nieuwbouw groeide van 28 naar 30 procent. De stijging van het aan tal opgeleverde appartementen, die al enkele jaren aan de gang is, zette zich in 2008 voort. Van de nieuwbouwwoningen zat 39 pro cent in de sector appartementen. Het aantal woningen waarvoor vo rig jaar een bouwvergunning werd verleend, daalde in Zeeland met 3 procent (1639 tegen 1688 in 2007); landelijk was de daling 1 procent. De nieuwe naam van de Ithaka-school, OdyZee, wordt onthuld bij de start van de nieuwbouw. foto Willem Mieras Tabakspeciaalzaak De Pupekop Appelmarkt 27 4301 CA Zierikzee Tel. 0111-415063 Plus Scharendijke Dorpsstraat 15-17 4322 AC Scharendijke Tel. 011-671367 Primera Goes Kolveniershof 13-15 4461 DC Goes Tel. 0113-218930 Tabac Gifts Krijger Tabak Kreukelmarkt 1A 4461 HW Goes Tel. 0113-214607 Tabac Gifts C.F. Diesch Markt 45 4331 LJ Middelburg Tel. 0118-612258 Carpentier Tabaksspeciaalzaak Eenhoornplantsoen 7 4501 CL Oostburg Tel. 0117-452830 Tabac Gifts Vuik Havenstraat 38 Terneuzen Tel. 0115-616570 door Harmen van der Werf GOES - De Ithaka-school op het ter rein van zorginstelling Emergis in Goes krijgt eindelijk het onderko men waar zij recht op heeft. Plus een andere naam, OdyZee, naar de oud-Griekse mythe waarin Odys seus tien jaar lang rondzwerft. Ver gelijkbaar met de zoektocht die de nu tweehonderd leerlingen van de speciale, op heel Zeeland gerichte school afleggen. Wie wel eens in de gebouwen van OdyZee is geweest, weet dat het niet voor zijn tijd is dat er nieuw bouw komt. „In 1992 zijn we hier begonnen", vertelt locatiedirecteur Tonia de Groene, „met acht leerlin gen en twee leerkrachten. Nu zijn er honderd leerlingen in het basis onderwijs, honderd in het voortge zet onderwijs en vierenveertig me dewerkers. Steeds zijn er semi-per- manente gebouwtjes bij geplaatst. Het is redelijk te doen, maar niet jaar in, jaar uit." Gistermiddag was het dan zover. Het officiële startsein voor het be gin van de nieuwbouwwerkzaam- heden klonk. Het was echt feest. Met recht. Het komt wel vaker voor dat een school in het nieuw wordt gestoken, maar OdyZee maakt er helemaal iets nieuws van, iets unieks voor Nederland. De school wordt opgetrokken vol gens de principes van het passief bouwen. Oftewel: zeer milieuvrien delijk en energiezuinig. Taco Tuin- hof van architectenbureau Rothui zen Van Doorn 't Hooft (RDH) te kent voor het ontwerp. Het ge bouw krijgt extra dikke muren van veertig centimeter, ramen van 'We wilen onze leerlingen een frisse, niet prikkelbare omgeving bieden' driedubbelglas en wordt kierdicht. De buitenzijde en ramen worden zo uitgevoerd dat optimaal ge bruik kan worden gemaakt van na tuurlijke omstandigheden, zoals zonnewarmte en lichtinval. Er zijn in Duitsland al meer van die scho len gebouwd. Materialen komen daar ook vandaan. „Het is jammer dat in Nederland hier nog zo weinig mee gebeurt", zegt Tuinhof, „terwijl we wel voor minder gebruik van grondstoffen zijn." De school wordt ook van binnen bijzonder, te vatten in de term 'fris'. De Groene: „Onze leer lingen, kinderen met een vorm van autisme met een normale tot hoge intelligentie, hebben een fris se, niet prikkelbare omgeving no dig. Die willen we hen in de nieuwbouw bieden." De school moet september 2010 in gebruik worden genomen. Een ver dere groei van het aantal leerlin gen zal niet in Goes plaatsvinden. OdyZee, dat deel uitmaakt van de Korczakschool in Middelburg, wil op termijn vestigingen in Zeeuws- Vlaanderen en op Walcheren. Ook wel zo duurzaam, want dar scheelt vele reiskilometers. Alles kan 1 staatsloterij door Jeffrey Kutterink DEN HAAG - Minister Ab Klink (CDA, Volksgezondheid) steekt geen stokje voor de fusie van de ziekenhuizen in Goes en Vlissin- gen. Wel maakt hij zich sterk voor behoud van een volwaardig zieken huis op Walcheren. Hij zei dat gisteren in de Tweede Kamer. Wel maakt hij zich zorgen over de vraag of alle inwoners van midden-Zeeland binnen drie kwar tier in het ziekenhuis kunnen zijn. Op verzoek van een grote Kamer meerderheid laat hij het Rijksinsti tuut voor Volksgezondheid en Mi lieu (RIVM) meekijken over de schouders van de ziekenhuisdirec tie. Zodra die het fusieplan bij de minister hebben ingediend, onder zoekt het RIVM of de bereikbaar heid van de zorg is gewaarborgd. De Kamer heeft er bij de minister op aangedrongen dat het onder zoek binnen twee maanden klaar moet zijn. Klink: „Ik heb niet de indruk dat de NMa over één nacht ijs is gegaan. De NMa staat de fu sie toe omdat die nodig is voor de kwaliteit van de zorg. Een uitzon derlijk oordeel, omdat de NMa Minister Ab Klink steekt geen stokje voor de ziekenhuisfusie. Wel maakt hij zich sterk voor behoud van een volwaardig ziekenhuis op Walcheren. vooral kijkt naar marktaandeel en concurrentieverhoudingen. Om dat is geoordeeld vanuit behoud van kwaliteit, zou het toch raar zijn als ik de NMa nu zou overru len?" Klink zal bij de ziekenhuisdirectie pleiten voor behoud van een vol waardig ziekenhuis op Walche- ren.Een motie van de SP om de fu sie te blokkeren, haalde het niet. 1 www.pzc.nl/zeeuwsezetel; ruzie over de naam Simons

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 31