Sport Verloren zoon is nooit onomstreden PZC13, 32 Mark van Bommel weet dat hij af en toe over de rand gaat. Nederland - Macedonië I nw /•J 7 si Fifa vraagt om stilte na ramp in Ivoorkust Nederland B kan niet winnen van Jong Italië Giri wordt de jongste schaakgrootmeester Pozzato wint eerste rit Driedaagse De Panne Terpstra wordt nieuwe voorzitter schaatsbond 33 EP Oud-wereldkampioen Rens Blom geeft een clinic in Terneuzen Woensdag 1 april 2009 Als een verloren zoon werd hij terug gehaald door zijn schoonvader, de bondscoach. Mark van Bommel dankte de hemel op zijn knieën dat Marco van Basten vertrok en hoopt onder Bert van Marwijk weer het graniet van Oranje te zijn. door Roel Wiche NOORDWIJK - Over de vraag of Bert van Marwijk een goede bondscoach is, zal de komende an derhalf jaar een bibliotheek wor den volgeschreven. Over de vraag of Bert van Marwijk een goede opa is, zal vermoedelijk alleen de Libelle zich buigen. Dus geeft de vader van zijn kleinkinderen, toe vallig ook Oranje-international, nu alvast maar antwoord. Mark van Bommel: „Mijn kids mo gen veel, tot een bepaalde grens. Maar dan zegt hij ook echt 'néé, stop'. Resoluut. Hij ziet ze veel te weinig, München is niet naast de deur. Maar geloof me, hij is dol op ze." Van Bommel, getrouwd met Andra van Marwijk en vader van Thomas (6), Renée (6) en Ruben (4), laat nog net niet het familieal bum zien. Maar verder mogen we alles vragen. Natuurlijk wist hij na zijn rentree in Oranje dat het een gevoelig thema zou worden, de re latie schoonzoon-schoonvader. Er zijn trainers om minder gesneu veld. „De spelers dollen je wel eens, zo werkt dat. Maar verder hoor je er nauwelijks iemand over, Sneijder in de basis Het Nederlands elftal kan van avond tegen Macedonië de vol gende stap richting het WK in Zuid-Afrika zetten. „Ik wil het liefst zo snel moge lijk zekerheid", zegt bonds coach Bert van Marwijk. „Nu is kwalificatie nog het doel, daar na willen we dat kampioen schap natuurlijk ook winnen." t- Wesley Sneijder keert tegen Macedonië vrijwel zeker terug in de basisformatie, omdat Ro bin van Persie het trainings kamp van Oranje met een lies blessure heeft verlaten. Arjen Robben is wel op tijd fit. toch? Dat zie ik als een compli ment. Als de resultaten goed zijn en je eigen spel ook, dwing je van zelf zoiets af! Het gaat pas mis als je slecht speelt. Dan hou je die dis cussie in leven." Met de vorige bondscoach had hij geen emotionele band en die zal er ook nooit meer komen. Sterker nog, wi'e goed op zijn mimiek let, proeft een kloof die onpeilbare vor men heeft aangenomen. Van Bom mel krijgt de naam van Marco van Basten niet over zijn lippen en heeft het over 'die trainer'. Het was 'die trainer' die hem, in zijn ei gen beleving, vernederde door zijn status als gerespecteerd internatio nal niet serieus te nemen. De woe de brandde zo hevig dat hij be dankte voor Oranje en het EK mis liep. „Ik wilde al eerder stoppen. Maar m'n drive was zo groot dat ik steeds weer verder ging. Totdat ik op een punt kwam dat het echt niet meer ging. Echt, er moet heel veel gebeuren wil je afzeggen voor Mark van Bommel. het Nederlands elftal. Het zat ont zettend diep." Onomstreden is hij nooit geweest, ook bij Bayern niet. Trainer Jürgen Klinsmann zette zijn aanvoerder enkele weken op de bank en de club weigerde aan zijn wens van een nieuw tweejarig contract te voldoen. Van Bommel flirtte met clubs uit Nederland (PSV), Enge land en Spanje, maar koos uitein delijk voor nog een jaar München. Niet alleen om Champions League te spelen, ook omdat het leefkli maat van excellent niveau is. De Van Bommels zetelen in het elite dorp Griinwald, waar naast top- voetballers ook veel tv-kopstukken en filmacteurs wonen. „Het is heel veilig, de sociale con trole is groot. Ik ben in Limburg opgegroeid met negen Duitse zen ders, dat maakt het allemaal een stuk makkelijker. En beter dan in Beieren kun je het in Duitsland niet hebben. Binnen een uur sta je op de skipiste." Vanavond, tegen de straatvechters uit Macedonië, zou hij in zijn ele ment moeten zijn. Zuigen, zani ken, zagen, het zijn de wapens waarmee de 31-jarige Limburger zo vaak geïdentificeerd wordt. Van Bommel bezweert van het verle- WK-kwalificatie, groep 9 Aftrap: woensdag, 20.45 uur Locatie: Amsterdam Arena Robben den geleerd te hebben. „In het heetst van de strijd ga ik wel eens over de rand. Na afloop heb ik daar spijt van. In de Duitse sta dions zitten heel veel kinderen op de tribune, jij moet toch het voor beeld geven. Alleen wordt het enorm opgeklopt. Als je speler van Bayern bent, staat het drie keer zo groot in de krant." Het vuur blijft in ieder geval in de familie. Op zaterdagochtend staat er een fanatieke vader langs het veld van TSV Grünwald, en heel af en toe staat opa Bert ernaast. Tho mas van Bommel belooft de man van het inzicht te worden. En klei ne Ruben? Die houdt een mooie traditie in stand. Mark van Bom mel: „Het is een echt bijtertje, ha- ha. Uitstekende mentaliteit." |"JI Mark van Bommel praat over zijn relatie met schoonvader en bondscoach Bert van Marwijk. De middenvelder speelt van avond opnieuw met Oranje. Sneijder Van Bommel Van der Wiel Huntelaar Ongeslagen in de Arena in WK-kwalificaties Vermoedelijke opstelling Oranje Stand groep 9 ploeg Nederland IJsland Schotland Macedonië Noorwegen duels 4 4 4 3 3 winst 4 1 1 1 0 gelijk verlies punten 12 4 4 3 2 saldo 8-1 4-6 2-5 2-3 2-3 Poulewinnaar naar WK 2010 in Zuid-Afrika; de acht van de negen beste nummers twee spelen play-offs. Resterend programma 1 april 6 juni 10 juni 12 augustus 5 september 9 september Schotland-IJsland Nederland-Macedonië Macedonië-Noorwegen IJsland-Nederland Macedonië-llsland Nederland-Noorwegen Noorwegen-Schotland IJsland-Noorwegen Schotland-Macedonië Noorwegen-Macedonië Schotland-Nederland datum tegenstander uitslag 29-03-97 San Marino 4-0 11-10-97 Turkije 0-0 02-09-00 Ierland 2-2 08-09-04 Tsjechië 2-0 13-10-04 Finland 3-1 12-10-05 Macedonië 0-0 28-03-09 Schotland 3-0 Willem Adriaansens Donja Odijk bron Rudy Boogert ZURICH - De wereldvoetbalbond Fi fa heeft alle landen die een WK- kwalificatieduel spelen, verzocht voor de wedstrijd een minuut stil te te houden voor de slachtoffers van de stadionramp in Ivoorkust. Negentien mensen kwamen daar bij om het leven. Er raakten meer dan 130 toeschouwers gewond. De KNVB liet gisteren weten dat het ingaat op het verzoek van de Fifa. Het duel van Oranje met Ma cedonië zal dus worden voorafge gaan door een minuut stilte. KERKRADE - Na een ruime neder laag tegen Jong Zweden (0-3) en een forse overwinning op Jong Duitsland (4-0) heeft Nederland B in de derde oefenwedstrijd van het seizoen gelijkgespeeld. Jong Italië hield de Nederlandse talenten en potentiële internationals in Kerkra- de op 1-1. Ajacied Siem de Jong bracht Nederland B na ruim twin tig minuten spelen op voorsprong met een fraaie kopbal. Sebastian Giovinco tekende aan het einde van de eerste helft voor de 1-1. HAARLEM - Anish Giri uit Rijswijk is nog voor de zomer de jongste schaakgrootmeester ter wereld. De KNSB heeft voor het veertienjari ge wonderkind de titel bij de we reldschaakbond Fide aangevraagd. Giri is de zoon van een Nepalese vader en een Russische moeder. Hij werd geboren in Sint Peters burg maar woont sinds twee jaar in Nederland. Anish Giri heeft geen Nederlands paspoort, maar is wel officieel als Nederlandse scha ker bij de Fide geregistreerd. ZOTTECEM - Filippo Pozzato heeft de eerste etappe van de Driedaag se De Panne gewonnen. Na een rit over 199 kilometer van Middelker- ke naar Zottegem versloeg de Itali aan de Belg Frederik Willems in de sprint. Willems' landgenoot Greg Avermaet eindigde als derde. Pozzato noemde de wedstrijd een goede test met het oog op de Ron de van Vlaanderen. „Het was goed voor zondag, want dat is toch het belangrijkste. Ik hoop dat ik dan dezelfde goede benen heb." HOOGLAND - Doekle Terpstra wordt de nieuwe voorzitter van schaatsbond KNSB. De bondsraad heeft de 52-jarige voormalig vak bondsbestuurder unaniem voorge dragen als opvolger van Carel Paau- we, die in augustus 2008 opstapte. Terpstra moet in juni tijdens de al gemene ledenvergadering nog wel formeel worden gekozen. Hij heeft als belangrijke taak de KNSB om te vormen tot een professionelere organisatie. Eerdere pogingen tot vernieuwing liepen op niets uit. Senior Games moeten triatlonsport impuls geven in Zeeland Tip? sport@pzc.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 95