Vluchtelingendrama op zee Ramp voedt wanhoop Italië iRiFTiH KRAS.NL 7 -v-v TOSCANE, UMBRIË ROME 'War on terror' uit de gratie in Washington Ongeveer 250 vermisten na zinken boot tussen Libië en Italië. Berlusconi sloot 'ijzeren pact' met Libische leider Khaddafï. Invallen bij bedrijven om instorting Keulen Netanyahu na tien jaar opnieuw premier Talibanleider claimt aanval in Lahore 'Moord' op olifanten van parkwachters waarom zou je verder zoeken BOEK ONLINE of bel 0900 - 9697 15 cPm PZC Woensdag 1 april 2009 7 Immigranten CENEVE - Vermoedelijk zijn zo'n 250 vluchtelingen afgelopen week einde omgekomen toen hun boot voor de kust van Libië zonk. Dat meldden de Internationale Organi satie voor Migratie (IOM) en de Li bische politie gisteren. De boot met illegale migranten was op weg naar Italië. Ongeveer 50 kilometer uit de kust sloeg de boot, met mogelijk 300 opvarenden, om in zeer slecht weer. De boot was zondag vertrok ken uit Sidi Bilal nabij de Libische hoofdstad Tripoli en kwam snel daarna in moeilijkheden. Tot giste ren waren 21 lichamen geborgen en 23 mensen gered. Een tweede boot vanuit Sidi Bilal, met ongeveer 350 migranten aan boord, raakte zondag ook in moei lijkheden. Dat gebeurde in de buurt van een booreiland, waar van de bemanning de Libische kustwacht waarschuwde. Die zette snel een reddingsactie op touw en sleepte de boot, met alle opvaren- door onze correspondent Eelco van der Linden ROME - „Na 15 mei zal het afgelo pen zijn met die overtochten." De keiharde Italiaanse minister van Binnenlandse Zaken, Roberto Ma- roni, veinst optimisme om de wan hoop te verbergen. De wereld gru welt van weer een ramp waarbij honderden arme Afrikanen het le ven laten, maar in Italië overheerst vooral de angst door immigranten te worden overspoeld. Ondanks het met veel tamtam ge lanceerde 'offensief van de rege- ring-Berlusconi, zijn de aantallen omhooggeschoten: in 2008 bereik ten 31.250 immigranten de kust van Lampedusa, een verdrievoudi ging vergeleken met het jaar daar voor. Dit jaar zou het volgens Maroni al lemaal anders worden. Vrijwel alle asielzoekers en economische vluch telingen vertrekken vanuit Libië en met dat land hebben Maroni en Berlusconi vorig jaar een ijze ren pact gesloten. Ter compensatie van het koloniale leed (uit de ja den, terug naar Tripoli. Volgens de IOM vervoerden beide boten mi granten uit Afrika en het Mid den-Oosten, onder wie een aantal Syrische Koerden. Er zou nog sprake zijn van een der de boot met migranten in proble men, maar nadere gegevens hier over ontbraken gisteren nog. Naar aanleiding van het bootdra- I** Voor de kust van Libië zijn mogelijk honderden vluchtelin gen verdronken toen hun boot op weg naar Italië in slecht weer omsloeg. ma liet Eurocommissaris Jacques Barrot (Justitie) gisteren weten dat Brussel, als gevolg van de wereld wijde recessie, een verdere toena me van het aantal economische vluchtelingen uit Afrika verwacht. Libië is de afgelopen jaren een be langrijk startpunt geworden voor vluchtelingen die een nieuw leven in Europa willen opbouwen. De migranten proberen in gammele, overvolle boten de overtocht te maken. De afgelopen drie dagen zijn 600 immigranten erin ge slaagd vanuit Afrika ook daadwer kelijk Italië te bereiken. De afgelopen dagen probeerden 1.200 immigranten vanuit Libië de oversteek naar Italië (Lampedusa en Sicilië) te maken. Daarbij zijn circa 250 vluchte lingen verdronken. Route immigranten ^rlTALIE I Rome Lampedusa (ITA) f S Sicilië Zuwarah Zliten T"UBIË Banghazi infographic ]D,GN bron: Frontex ren '30) zal Italië er de komende twee decennia voor vier miljard euro investeren, mits het regime van kolonel Khaddafï een einde maakt aan de migrantenstroom. Daarvan is tot nu toe niets terecht gekomen. Minister Maroni denkt dat het probleem van de overtoch ten zal verdwijnen wanneer - van af half mei - zes Italiaanse oorlogs schepen samen met de Libiërs gaan patrouilleren voor de Libi sche kust. Een door de Italiaanse fabrikant van defensiemateriaal, Finmeccanica, te bouwen surveille- ringssysteem moet de zuidgrens 'Europese Unie heeft Italië met migratieprobleem in de steek gelaten' van het woestijnland 'dicht' ma ken. In Italië zeifis 'de immigrant' onge veer tot staatsvijand verheven. Ter wijl legale buitenlanders grote moeite hebben om aan hun papie ren te komen, is illegale immigra tie tot delict bestempeld. Artsen moeten illegalen die bij hen aan kloppen, aangeven bij de politie. De Italiaanse regering ligt daarom Militaire bewaking bij een van de vluchtelingencentra op Lampedusa. In januari van dit jaar kwam het op het ei land tot onlusten tussen vluchtelingen en politie. foto EPA onder vuur van binnen- en buiten landse hulporganisaties. Zelf voelt Italië zich in de steek gelaten door de Europese Unie en is op eigen wijze begonnen het immigratie probleem aan te pakken via bila terale akkoorden met Afrikaanse landen. Maar akkoorden met lan den die weinig op hebben met mensenrechten, zijn riskant. Asiel zoekers en economische immigran ten belanden dikwijls op één hoop. Het toverwoord in Italië is 'terugsturen' geworden, maar asiel zoekers moeten een kans krijgen politiek asiel aan te vragen, wil het land niet de zelf onderschreven verdragen schenden. Berlusconi heeft echter zijn geloofwaardig heid op het spel staan en Maroni zet door. Lampedusa is van op vangcentrum een hermetisch afge sloten uitzetcentrum geworden. De vijfduizend oorspronkelijke be woners van het eiland zijn woe dend. Ze zeggen te wonen op een Italiaans Guantanamo. KEULEN - Vier weken na de instor ting van het stadsarchief van Keu len, heeft de politie in heel Duits land invallen gedaan om te achter halen wie aansprakelijk is. Met na me kantoren van het Keulse ver voersbedrijf en andere bij de me- trobouw in Keulen betrokken fir ma's werden doorzocht. Het ge bouw stortte in nadat de grond er onder was weggezakt. TEL AVIV - Benjamin Netanyahu heeft gisteren zijn regering in het Israëlische parlement gepresen teerd. De rechtse politicus van de partij Likud, de winnaar van de parlementsverkiezingen in februa ri, wordt na tien jaar opnieuw pre mier. De 59-jarige Netanyahu trok in zijn toespraak voorafgaand aan de stemming over de regeerploeg fel van leer tegen Iran als 'grootste bedreiging voor Israël'. LAHORE - De Pakistaanse Tali- ban-leider Baitullah Mehsud heeft gisteren de verantwoordelijkheid opgeëist voor de aanval maandag in Lahore. Militanten vielen toen een politieacademie aan en hiel den deze urenlang bezet. In de strijd om het gebouw vielen acht tien doden. Mehsud wordt verant woordelijk gehouden voor een reeks aanslagen in Pakistan. JAKARTA - Twee Sumatraanse oli fanten die door parkwachters wer den gebruikt bij patrouilles ter be waking van het natuurreservaat Kerinci, zijn gedood met schoten door hun kop. Wie de twintig jaar oude vrouwtjesolifanten heeft doodgeschoten, is onbekend. Mo gelijk zijn de schutters ingehuurd door illegale houthakkers tegen wie de parkwachters het bos moe ten beschermen. DEN HAAG - De term 'War on ter ror' (Oorlog tegen terrorisme) wordt niet langer gebruikt in Was hington. De Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken, Hillary Clinton, zei voorafgaand aan de Afghanis- tan-top gisteren in Den Haag dat de regering van president Barack Obama de zinsnede niet langer be zigt. „En dat spreekt voor zich zelf', aldus Clinton. De term 'War on terror' was een cruciaal begrip in het beleid van de Republikeinse voorgangers van Obama. De regering van George Bush (2001-2009) rechtvaardigde met deze 'oorlog' het terzijde schuiven van het internationaal recht en van oude rechten van de individuele burgers. De 'oorlog' tegen het internatio naal terrorisme ontstond na de aanslagen in de VS op 11 septem ber 2001. Vanaf slechts 659 op ontdekking door Toscane, Umbrië en Rome? Dat is alléén mogelijk bij KRAS.NL! Een fantastische aan bieding waarbij de vliegreis vanaf Rotter dam, ontbijt, 6 diners en excursies met Nederlandssprekende reisleiding bij zijn inbegrepen. In het golvende groene heuvelland schap van Toscane en het bergachtige Umbrië liggen een aantal prachtige, eeuwenoude Ita liaanse steden. Vanuit Hotel Loriana in de vakantieplaats Bolsena, gelegen aan het gelijk namige meer, bezoeken we onder meer Siena. Ook Perugia en Assisi komen aan bod. En natuurlijk Rome, de schatkamer van kunst en cultuur. Na deze culturele en indrukwekken de reis heeft Italië definitief uw hart gestolen! Wilt u er zeker van zijn dat uw reis doorgaat? Boek deze reis dan voor vertrek op 17 april of 2 mei met 100% vertrekgarantie! Zie www.kras.nl/35606 8-daagse vlieg-/excursiereis Inclusief excursies met Nederlandssprekende reisleiding!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 7