Zeeland Mondiale Milieutocht geeft inzicht in Starters in schuur Voorjaarsbeurs kinderkleding Borrendamme Renovatie gemaal De Piet wordt hervat Toekomstplan van glastuinders Sirjansland op agenda dorpsraad MK*-1 w 1 8 I Woensdag 1 april 2009 PZC 'Ik vind het goed dat er van die keurmerken bestaan' Yvana Pankow (leerling uit groep 8 van openbare basis school 't Kofschip in Zierikzee) vindt de Mondiale Milieutocht ze ker de moeite waard. „Je bent ge wend dat je hier alles kunt kopen. Het is goed om er eens bij stil te staan dat ergens anders kinderen wonen die er hard voor moeten werken. Ook vind ik het goed dat er van die keurmerken bestaan", wijst Yvana op onder meer de keurmerken Eko (biologisch geteel de producten), Max Havelaar en Fair Trade (goede arbeidsomstan digheden en eerlijke prijzen). „Want dan weet je dat de dingen 'Wat ik heb geleerd is dat niet alles uit rijke landen komt' Bart van Dijke (leerling in groep 8 van openbare basis school 't Kofschip in Zierikzee) buigt zich in speelgoedwinkel In- tertoys over de K'nex. Leuk spul, is zijn oordeel. Maar dankzij het leer lingenboekje dat bij de Mondiale Milieutocht hoort, komt hij met dat oordeel alleen niet weg. Van welk materiaal is K'nex gemaakt en in welk land? - luiden enkele van de vragen die aan de leerlin gen gesteld worden. „Het belangrijkste wat ik ervan heb geleerd is dat niet alles uit rij ke landen komt. Juist ook in arme landen wordt veel gemaakt", is Bart's ontdekking. Heel veel komt 'COS Zeeland geeft geen waardeoordeel, maar inzicht' Het is echt niet zo dat kinde ren na het doen van de Mon diale Milieutocht opeens hun favo riete speelgoed, kleding of voedsel moeten afzweren. „Wij geven geen waardeoordeel, maar in zicht", verduidelijkt onderwijsme- dewerker Anita van Houdt van het Centrum voor Ontwikkelings samenwerking (COS) Zeeland. Bij dit op basisscholen gerichte lespro gramma zijn milieu en het mondi ale aspect de pijlers. „De opdrachten zorgen ervoor dat leerlingen zich bewust worden van de achtergrond van alles wat er te koop is. Of je een bepaald die je koopt op een goede manier gemaakt zijn." De grootste verrassing voor Yvana tijdens het toeren door Zierikzee was de Wereldwinkel. „Ik wist niet dat die winkel er was, maar ze hebben daar echt heel leuke spul len." Of ze anders gaat leven nu ze zich wat meer in de herkomst van spulletjes heeft verdiept, weet Yva na nog niet. „Je weet natuurlijk ook niet van alles hoe het is ge maakt. Dus ik weet niet of je dat doet. Wel hoop ik dat ik vaker in de Wereldwinkel kom. Dat ik daar bijvoorbeeld ook leuke cadeautjes kan vinden." Yvana Pankow: „Wel hoop ik dat ik vaker in de Wereldwinkel kom." uit China, vertellen Bart en zijn klasgenoot en vriend Giel Doele- man. Het tweetal vindt het wel in teressant om zulke dingen te leren, maar of ze met die kennis in hun achterhoofd ook andere spullen gaan kopen is nog maar de vraag. „Misschien blijft er wel niets te vra gen over als je geen spullen meer uit China zou willen", borduurt Bart verder op het thema. Of stel dat ze zouden besluiten voortaan alleen nog maar spullen uit Neder land te kopen. Goed voor het mi lieu, want je hoeft de spullen niet zo ver te vervoeren. Bart en Giel praktisch in koor: „Maar dan heb je straks alleen maar kaas." W Bart van Dijke: „Juist ook in arme landen wordt veel gemaakt." product wel of niet koopt, houdt verband met allerlei zaken in de wereld. Door hier bewust aanko pen te doen, kun je invloed heb ben op wat er elders iryde wereld gebeurt". COS Zeeland biedt onder meer programma's voor basis-, voortge zet en hoger onderwijs aan. Met de Mondiale Milieutocht wordt al een jaar of tien gewerkt. Twee keer per jaar krijgen alle Zeeuwse scho len een digitale nieuwsbrief met het educatieve aanbod van COS toegestuurd. Meer informatie over de organisatie via www.coszeeland.nl Anita van Houdt: „Wij geven geen waardeoordeel, maar inzicht." Met de Mondiale Milieu tocht wil COS Zeeland kinderen inzicht geven in de producten die ze kopen. Dat gebeurt niet op school maar op straat. door Esme Soesman Marianne Romijn is al vaker in snoepwinkel het Stroopsoldaatje op het Zierikzeese Ha venplein geweest. Maar met de vra genlijst van de Mondiale Milieu tocht in handen, loopt ze toch an ders rond. „Je gaat écht zoeken. Kijkt beter om je heen. Terwijl je normaal alleen even rond kijkt of je iets leuks ziet", constateert Ma rianne. De leerlinge van groep 8 van open bare basisschool 't Kofschip in Zie rikzee loopt met haar klasgenoten - een leerlingenboekje vol vragen onder de arm - door de stad. Ze doen mee aan de Mondiale Milieu tocht van COS Zeeland; het in Goes gevestigde centrum voor in ternationale samenwerking. COS en het Natuur- en Milieuedu catiecentrum Schouwen-Duive- land sturen deze week scholieren van zes Schouwen-Duivelandse ba sisscholen met een dikke vragen lijst op pad. Op zoek naar onder meer een cactus bij bloemenwin kel De Toverfay, een EKO keur merk bij boardshop Uncle en rub beren onderdelen van auto's op de parkeerplaats Gasthuisboomgaard. „Belangrijk is dat ze zich gaan reali seren hoe goed ze het hier heb ben. Waar producten vandaan ko men en hoe ze gemaakt worden. En dat ze doorkrijgen hoe de we reld in elkaar steekt. Dat alles in el kaar grijpt", schetst docent Majella van Schaik van 't Kofschip in het kort het doel van het project. Ter voorbereiding heeft Van Schaik in de klas al met haar leerlingen over onder meer grondstoffen gespro ken. En na het lopen van de Mon diale Milieutocht zit het er nog al tijd niet op. „We praten er zeker nog over door. Het raakt ook aan veel vakken. Aardrijkskunde en ge schiedenis komen bijvoorbeeld ook aan bod," Er zijn zelfs aardige bruggetjes te slaan naar de lessen levensbeschouwing, verwijst Van Schaik naar religieuze producten die in de Wereldwinkel te koop zijn. Yvana Pankow kijkt ondertussen aandachtig rond. Ontdekt bij het Stroopsoldaatje dat borsthoning van maïs - in plaats van zoals vroe ger van aardappelmeel - wordt ge maakt. Buigt zich over herkomst en materiaal van een Playmobilelf- je. „In de klas leer je ook veel, maar dit is toch anders. Zo leer je dingen op een andere manier." De Mondiale Milieutocht is een prima initiatief, vindt ook Wereld winkelmedewerker Theo de Waal - die samen met zijn vrouw Martha de leerlingen wegwijs maakt tussen de spullen. Die ver bazen zich ondertussen collectief over de producten die van afvalma- teriaal gemaakt zijn. Van een meta len waxinehouder in de vorm van een kip tot blikken speelgoedfiets- jes. Kalo Kalonji, die als begelei dend vader van de partij is, voegt een extra dimensie aan de bele ving toe. „Ik kom zelf uit Congo in Afrika. Kinderen maken daar altijd van die spullen. Omdat blik altijd te vinden is. Dat materiaal ligt overal". Het is zinvol dat kinderen kennis maken met wat er in de wereld speelt, vindt De Waal. „Wat ze er verder mee doen... ja, dat hangt toch af van de motivatie en hou ding van de kinderen zelf" Deelnemers Vandaag wordt de Mondiale Milieutocht gelopen door de Bruse school Op Dreef. De Theo Thijssenschool en Sint Willibrordusschool zijn later de ze week van de partij. De Oos- terlandse J. Bogermanschool en 't Stoofje hebben de tocht al achter de rug. Zes Zierikzeese winkeliers ver lenen medewerking aan het project. Dat zijn de Wereldwin kel, speelgoedwinkel Intertoys, snoepwinkel het Stroopsoldaat je, supermarkt Albert Heijn, bloemenwinkel de Toverfay en boardshop Uncle. De gemeente Schouwen-Dui- veland heeft het educatieve project medegefinancierd. In juni worden er nog Mondia le Milieutochten gelopen in Goes en Middelburg. ZIERIKZEE - In Zorgcentrum Bor rendamme in Zierikzee wordt za terdag 4 april een voorjaars-kinder- kledingbeurs gehouden. Nieuw ele ment is de verkoop van tweede hands verkleedkleren zoals prinses- senjurken en piratenpakken. Vrijdag 3 april kan te verkopen kle ding ingeleverd worden en wel van 19.30 tot 21.30 uur. Welkom is baby- en kinderkleding in de ma ten 50 tot en met 86 en 92 tot en met 188. Ook sport- en regenkle ding, skates en laarzen zijn wel kom. Zaterdagochtend van 10.00 tot 11.30 uur is de verkoping. Niet verkochte kleding gaat - als de aan bieder daarmee akkoord gaat - naar Polen. ZIERIKZEE - In de Zevengetijstraat in Zierikzee worden zes startersap- partementen gebouwd. De wonin gen met één slaapkamer worden gebouwd in een oude stadsschuur. Drie appartementen hebben wo nen en slapen op de begane grond. De drie andere appartemen ten hebben de woonkamer op de eerste verdieping en daarboven is een slaapzolder. De woningen wor den verkocht voor een prijs vanaf 127.500 euro, vrij op naam. Om de prijs laag te houden wordt de grond uitgegeven in erfpacht. Op donderdag 2 april is er een infor matieavond van 19.00 tot 22.00 uur in het kantoor van DPP, Post- straat 42 in Zierikzee. LEWEDORP - Waterschap Zeeuwse Eilanden begint vandaag met de tweede fase van de renovatie van gemaal De Piet bij Lewedorp. De komende maanden worden het metselwerk en het beton in de maalkom hersteld. De kosten be dragen 250.000 euro. In 2008 werd de eerste fase van het werk al uitge voerd. Tijdens de huidige werk zaamheden moet het gemaal wor den drooggezet. Daarom komt er een mobiele pomp met leidingen over de weg. Het gaat om de weg voorlangs het gemaal en de hoger gelegen Pietweg. Die worden daar om afgesloten. Het verkeer wordt over een ander deel van de Piet- weg geleid. SIRJANSLAND - Glastuinbouwvere- niging Sir United - waarin vijf glas tuinders hun krachten gebundeld hebben - presenteert haar plannen voor de toekomst dinsdag 7 april tijdens de vergadering van de dorpsraad Sirjansland. De tuinders willen de mogelijk heid om hoger te bouwen en en warmtebuffers te plaatsen. De glas tuinders zoeken hun ontwikke lingsmogelijkheden in een verho ging van de goothoogte van 6 naar 9 meter en van de nokhoogte van 8 naar 11 meter. Hogere kassen maken het volgens Sir United mogelijk om goede kli matologische omstandigheden te creëren en ruimte vrij te maken voor energiebesparende innovatie. De Sirse glastuinbouwers willen graag warmtebuffers bij hun be drijf plaatsen. Deze buffers dienen om warmte - in de vorm van heet water - op te slaan en die warmte kan dan op een later tijdstip weer worden gebruikt. De glastuinders willen bij elkaar 25 procent groeien en daarmee de werkgele genheid stimuleren. De glastuin ders willen een goede landschap pelijke inpassing van de kassen maar desalniettemin maakt heem kundige vereniging Stad en Lande ernstig bezwaar tegen de door de glastuinders gewenste kassen. Stad en Lande vreest dat de kassen van verre te zien zijn en veel onge wenste schittering teweegbrengen. De dorpsraad Sirjansland verga dert in het verenigingsgebouw. Aanvang 20.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 76