Zeeland steunen vrouw ruim acht maanden Ontspannen bevallen in speciaal partusbad 'Waterschap loopt niet voor de muziek uit' Gemeente Middelburg heeft drie locaties voor coffeeshop in beeld 'Van de vrouwen die kunnen kiezen tussen thuis bevallen 'Het feit dat we vrouwen zien vanaf acht weken in de zwangerschap of in het ziekenhuis kiest ongeveer de helft voor thuis' tot zes weken na de bevallingmaakt het werk zo interessant' Praktijk begeleidt al twintig jaar bevallingen BPZC Woensdag 1 april 2009 1 9 GOES - Berbel Nijsse uit Goes zou het niet anders willen: bevallen in bad. Ze heeft het bij haar dochter Aeryn (3) ook al gedaan, en een maand geleden kwam Finnley ter wereld, ook in het speciale partus bad. Voor Berbel is de keuze voor thuis- bevallen altijd de meest logische geweest, al is ze zich ervan bewust dat het niet alle vrouwen kunnen kiezen. „Omdat ik de keus wel had - alles was in orde en de Verlos kundigepraktijk begeleidt graag thuisbevallingen in Goes - besloot ik het echt feestelijk aan te pak ken. Het bad kun je huren. Ze brengen het ruim op tijd en ze ha len het een poosje na de bevalling weer weg. Voor jezelf, maar vooral voor het kind, is een geboorte on der water veel meer ontspannen. De wereld valt het kind, bij wijze van spreken, lang niet zo koud op het dak. Ik heb Finnley zelf kun nen opvangen en hem zelfs nog een minuutje onder water gehou den. Dat kan, omdat het kind nog zuurstof krijgt via de navelstreng." De verloskundigen zijn ook en thousiast over het bevallingsbad. „Het is ruim en het water wordt op 37 graden gehouden. Boven dien zitten er zeilen bij die ervoor zorgen dat je het water voortdu rend schoon kunt houden." Matty Stroo zal als verloskundige altijd stimuleren dat vrouwen de manier van bevallen kiezen die hen het meest comfortabel lijkt. „Dat is ook een voordeel van thuis beval len. In het ziekenhuis heb je een verloskamer en daar moet je het mee doen." men. „Dat is maar zelden, maar het kan gebeuren dat we over heel Zuid-Beveland verspreid zijn." Al leen over Zuid-Beveland want Noord-Bevelandse vrouwen moe ten naar het ziekenhuis voor een poliklinische bevalling. Matty Stroo: „Kamperland en Wis- senkerke zijn gewoon te ver weg om veilige aanrijtijden te kunnen garanderen. Vooral in de zomer, als er veel toeristen onderweg zijn, is het gewoon onverantwoord. We hebben daar wel moeite mee, want je gunt iedereen toch de keu ze tussen thuis bevallen of in het ziekenhuis. Wij merken dat, als vrouwen kunnen kiezen, de helft van de vrouwen kiest voor een thuisbevalling. Het is in de regel wat meer ontspannen en feestelij ker." Maud de Winter, een Vlaamse met ervaring in de Belgische ver- loskundepraktijk, legt er de na druk op dat het systeem in Neder land uniek is. „Bijna nergens in West-Europa heb je de keuze om je gedurende de zwangerschap als een gezond mens te laten behande len. Je wordt meteen een patiënt die onder behandeling wordt ge steld van de medische stand. Nog afgezien van het feit dat dat de kos ten enorm opdrijft, de vrouw wordt gereduceerd tot een buik. Praktische en emotionele begelei ding zijn er nauwelijks nog bij. Waar ik bang voor ben, is dat het de norm wordt, zoals zo veel on der Europese normen komt te val len. Dan is het afgelopen met de keuzes en wordt elke baby in het ziekenhuis geboren. De Nederland se vrouwen zouden er verstandig aan doen het unieke systeem te verdedigen. Want als het eenmaal weg is, krijgt je het zo makkelijk niet meer terug." Het Nederlandse systeem is uniek omdat verloskundigen erop kun nen rekenen dat gynaecologen klaarstaan als er complicaties optre den. In het buitenland beconcurre ren die partijen elkaar. ment dat ze acht weken zwanger zijn tot zes weken na de bevalling. „Natuurlijk kan het gebeuren dat er complicaties en problemen op treden", zegt Matty Stroo. „Dan verwijzen we onmiddellijk naar de huisarts of de specialist. Maar in de meeste gevallen gaat het pri ma en kunnen wij de vrouwen ge durende de hele periode begelei den." De Verloskundigenpraktijk Goes is 24 uur per dag, zeven da gen in de week in bedrijf. De spreekuren in het kantoor aan de Naereboutstraat in Goes zijn over dag, maar baby's die geboren wil len worden, houden zich in de re gel niet aan kantoortijden. Eén ver loskundige is dus altijd paraat, een tje heeft er achterwacht en dan kan het nog weieens voorvallen dat er een derde in actie moet ko foto Willem Mieras door Emile Calon MIDDELBURG - Reigerstraat 9, Sta tionsstraat 24 en Varkensmarkt 4. Dat zijn de locaties in Middelburg die in aanmerking kunnen komen om omgebouwd te worden tot een coffeeshop, zo meldde burge meester Koos Schouwenaar gistera vond de commissieleden. Hij benadrukte dat de lijst nog niet definitief is. Ondernemers kunnen nog steeds in aanmerking komen voor een gedoogvergun ning. Maar dan moeten ze wel vol doen aan een aantal criteria. Zo moet 'hun' pand in de binnenstad liggen, op een afstand van mini maal 250 meter van een school of jeugdhonk. Ook moet op dat be wuste pand een horecabestem- ming rusten. Schouwenaar meldde ook dat de gemeenteraad uiteindelijk zelf mag bepalen in welke panden een coffeeshop komt. Volgens de regels van de raad mogen er in Middel burg twee coffeeshops zijn. Roxy en Sixty Two zijn echter gesloten hoewel de eigenaren die sluiting nog aanvechten. Gezien de uitspra- ken.van rechtbanken in soortgelij ke gevallen mag aangenomen wor den dat die sluiting definitief is zo dat er ruimte ontstaat voor nieu we shops. Schouwenaar benadrukte ook dat de raad de vestigingsvoorwaarden voor coffeeshops opnieuw mag vaststellen. „Als de raad beslist dat er maar één mag komen en dat die ene zich alleen op een industrieter rein mag vestigen is dat prima." door Maurits Sep MIDDELBURG - De besluitvorming van Provinciale Staten over de fu sie van de Zeeuwse waterschap pen wordt niet gefrustreerd door voorbereidende acties van die wa terschappen. Dat vindt het dage lijks provinciebestuur. Het kiezen van een nieuwe naam - Scheldestromen - en het ontwer pen van een nieuwe huisstijl voor het toekomstige Zeeuwse water schap horen nu eenmaal bij die voorbereidingen, menen Gedepu teerde Staten. GS schrijven dat in antwoord op vragen van Johan Robesin (Partij voor Zeeland). Robesin klaagde be gin maart bij GS over het 'frustre ren en manipuleren' van de be sluitvorming door de waterschap pen. 'Als zij al een nieuwe naam en huisstijl hebben, welke beteke nis heeft het vlak voor de zomer te houden afrondende Statendebat over de fusie dan nog?', vroeg Ro besin zich af GS zien daar echter geen pro bleem in. Immers, niet alleen de waterschappen werken aan de fu sie, ook het college van GS is daar voor. De naam Scheldestromen is al door GS overgenomen in het voorstel over de fusie aan Provin ciale Staten dat onlangs is vastge steld. Het doel is de waterschappen per 1 januari 2011 te laten samengaan. 130000000 oaoaooooH rtjTjh ZEEUWS VEILINGHUIS KUNST ANTIEK VEILING 7-8APRIL KIJKDAGEN: vrijdag 3 april 13.00 - 21.00 uur zaterdag 4 april 10.00 - 16.00 uur maandag 6 april 10.00 - 17.00 uur dinsdag 7 april 10.00 - 12.00 uur Catalogus: wwYv.zeeuwsveilinghuis.nl Herengracht 74, 4331 PX Middelburg Tel. 0118-650 680 Berbel Nijsse en haar zoon Finnley Pikkaart, die op 2 februari in een spe ciaal partusbad geboren is. foto Willem Mieras

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 65